Sveko-Ylen vastaava johtaja ilmoitti, että YLE TV1 tulee ruotsinkieliset uutiset, koska " niitä oli kuulemma niin paljon pyydetty ".
Tämä nainen VALEHTELEE. Missään ei ole kysytty suomenkielisten mielipidettä asiasta ja varmasti se ei ole myönteinen. Tässä oli vain kyse PAKKOruotsintuksen yrityksestä.
Hurreilla on oma kanavansa, minkä halusivat ja pysykööt siellä!
Laitetaanpa postia YLE:n hallintoneuvoston puheenjohtajalle, että pois tämä PAKKORUOTSITUS suomenkieliseltä kanavalta.
Samoin Sveko-YLEN karsinta on syytä aloittaa.
Hurritoimittajat mahtuvat ihan hyvin suomenkielisen uutisstudion tiloihin, koska uutisajankohdatkin ovat eri.
Tämä nainen VALEHTELEE. Missään ei ole kysytty suomenkielisten mielipidettä asiasta ja varmasti se ei ole myönteinen. Tässä oli vain kyse PAKKOruotsintuksen yrityksestä.
Hurreilla on oma kanavansa, minkä halusivat ja pysykööt siellä!
Laitetaanpa postia YLE:n hallintoneuvoston puheenjohtajalle, että pois tämä PAKKORUOTSITUS suomenkieliseltä kanavalta.
Samoin Sveko-YLEN karsinta on syytä aloittaa.
Hurritoimittajat mahtuvat ihan hyvin suomenkielisen uutisstudion tiloihin, koska uutisajankohdatkin ovat eri.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Pois koko Yle
Siis aamu-TV:n lähetyksessä tullee JO ruotsinkieliset uutiset. Meinaavatko firman svekot lisätä suru-uutiset MYÖS illemmaksi?
Todella HÄRSKIÄ pakkoruotsitusta taas kerran! Vai valmistautuvatko tulla tavoin Fem-kanavan lopettamisen? Tuskinpa.
Kuinka kauan tuollainen kielisikailu voi mennä läpi tässä maassa!?
Ps. Vai on muka PALJON pyydetty suru-uutisia suomenkielisille kanaville?! Varmaan onkin suru-ja svekotahojen toimesta. Jos tuskin kukaan katsoo suru-uutisia Femmalta, niin miksi muka pyydettäisiin niitä vielä muille kanaville??
Fem-kanava varataan riikinruotsalaiselle ohjelmatuotannolle jonka suomalaiset yle-veron maksajat kustantavat!
Josta viestintävirasto on ilmoittanut,ettei se kuulu Ylen tehtäviin
mutta niin vain näyttää jatkuvan.
Venäläiset aikoivat avata oman tv-kanavan ja Krista Kiuru ilmoitti,
ettei käy koska emme salli vieraan valtion lähettää ohjelmaa Suomessa.
Unohtiko hän kokonaan Ruotsin tv:n ja sen ,että me vielä maksamme
sen näkymisen.
.
Onneksi saivat lopetettua edes ne laittomat sponsoroidut min-morgonit
.
Onneksi Krista Kiuru, Paavo Lipponen RKP ja Kimmo Sasi ovat out
Helvete! MTV sänder inga nyheter på svenska!
Svenska YLE on pistettävä niihin aisoihin, jotka vastaava väestöosa osallistuu kustannuksiin. MTV ei lähetä ruotsinkielisiä uutisia.
Eihän niitä ole pakko katsoa, jos on aivoallergiaa ruotsin kielelle!
No onhan se nyt täysin hullua,että surut katselee omalta kanavaltaan
Ruotsin tv:n ohjelmaa ja sitten tuovat omat uutisensa suomenkieliselle
kanavalle.
Kun antaa pirulle pikkusormen se vie koko käden.
Yle-fem kanava vähemmistöille ja pysykööt siellä kaikki surut.
Aivan naurettavaa puhetta ruotsinkielisistä uutisista: ketä 5 min pituinen uutinen voi häiritä noin paljon, sen osuus on n 0,5 % kokoTV1 lähetysajasta. Täytyy olla tosi kieliallergikko jos se todellakin noin paljon häiritsee. Tuolla periaatteella kaikki muut kuin suomenkieleiset ohjelman pitäisi lopettaa, ei muuta kuin tilalle Kalevalan runonlausuntaa jota voi sitten tuohivirsut jalassa kuunnella tiiviisti neljän seinän sisällä. Ulkomaillekaan ei kannata matkustaa kun siellä kuulee vieraita kieliä.
No mutta miksi te sitten katselette Ruotsin tv:stä aamuohjelmaa,eikö
sieltä tule uutisia.
Jos 5%:n väestölle on oma tv-kanava,joka on neljäsosa kapasiteetista
eikä sekään sitten riitä niin olisikohan kyse suhteellisuudentajun
puutteesta.
Suomenkieliseltä kanavalta tulee vähän suomenkielellä tuotettua
ohjelmaa ja siihenkin pitää ympätä sitten ruotsia ja joka välissä
yle-fem kanavan mainosta.
Ruotsinkieliset uutiset juuri aamukahvin aikaan pistää veren kiehumaan.
Pelkästään se, että naapurimaan kielellä tulevat uutiset ei häiritse, mutta kun ajatellaan veronmaksajien rahoja. Ruotsinkieleiset toimittajat ajelevat Kauniaisista Volvoilla puhumaan 5 minuuttia ruotsia ja vetävät elantonsa sillä.
MTV ei lähetä ruotsinkielisiä uutisia, vaikka on Ruotsalais omisteinen.
YLE veroa alas ja ruotsinkieli ulos.