Lancia Delta Integrale EVO

Olisin hyvin kiinostunut kyseisestä automallista. Olen aikeissa hankkia sellaisen. Onkohan tuota EVO-mallia tuotu Suomeen? Eli siis siinä on rallilevikkeet ja takaspoileri. Puhun nyt ihan siviiliautoista. Viimesimpiä mitä noita on valmistettu on vissiin VM -93. Mitäköhän sellaisen siistin ja orginaali kuntoisen auton hinta on nykypäivänä? Pitää olla 16v Turbo 4WD. Siinä on vakiona 215hv ja helposti saa vaikka paljon lisää tehoa jos huvittaa.. Kertokaa myös jos teillä on kokemuksia Deltasta.

5

3249

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • integrale

      yksi evo I on suomessa. Parikyt tuhatta ku varaat nii eiköhän sillä kohtalaisen evon liikenteeseen suomeen saa.

      • ???

        Käsittääkseni esim.Kankkusen juhan vm.92 evo on 8v.katti koneella.Ainakin jossain vaiheessa ei 16v.evo mallit täyttänyt kaikkia normeja,samoin kuin esim.Mitsut muistaakseni evo 6 eteenpäin.
        Saattaa olla että olen väärässä,tiedä vaikka tänäpäivänä onnistuukin saada kilpiin.


      • Ostajakandi
        ??? kirjoitti:

        Käsittääkseni esim.Kankkusen juhan vm.92 evo on 8v.katti koneella.Ainakin jossain vaiheessa ei 16v.evo mallit täyttänyt kaikkia normeja,samoin kuin esim.Mitsut muistaakseni evo 6 eteenpäin.
        Saattaa olla että olen väärässä,tiedä vaikka tänäpäivänä onnistuukin saada kilpiin.

        Kaikki aidot EVOt ovat 16-venaisia (paitsi jonkun Sveitsin markkinoiden joku vuosimalli oli 8V).
        Suomessa jo muutamia, ei mitään vaikeuksia saada kilpiin. Arvo n. 15000 euroa Suomessa.
        Vm-94 tais olla viimeinen?

        Niissä on sitten muita automalleja enemmän vikoja, joten ylläpitokustannukset nousevat korkeiksi - ja ruoste on ylitsepääsemätön vitsaus Deltoissa.


      • ???
        Ostajakandi kirjoitti:

        Kaikki aidot EVOt ovat 16-venaisia (paitsi jonkun Sveitsin markkinoiden joku vuosimalli oli 8V).
        Suomessa jo muutamia, ei mitään vaikeuksia saada kilpiin. Arvo n. 15000 euroa Suomessa.
        Vm-94 tais olla viimeinen?

        Niissä on sitten muita automalleja enemmän vikoja, joten ylläpitokustannukset nousevat korkeiksi - ja ruoste on ylitsepääsemätön vitsaus Deltoissa.

        Omakohtaista kokemusta ei evoista ole,mutta 5 vuotta vm.88 8v.integralella ajettuani en myönnä että siinä olisi sen enempää tai vähempää vikoja kuin missä tahansa muussa autossa.Esim.italialaisista tuttuja sähkövikoja ei ole ollut yhtään.Kertaalleen olen vaihtanut kaikki puslat ja nivelet ja kertaalleen pyörän laakerit.Esim vetoakselien niveliin ei ole tarvinnut puuttua eikä muutenkaan voimansiirtoon eikä moottoriin.Ruoste ongelmassa olen ehdottomasti samaa mieltä.
        Yleisesti ajatellen alkaa sitä olla reilu 10 vuotta vanhassa autossa kaikkea pientä kokoajan oli merkki mikä hyvänsä,se on vaan sit siitä kiinni mikä on kenenkin mielestä liikaa,jollain menee herne nenään jos ajovalo menee pimeeksi ja joku toinen taas avaa koneen viikon välein eikä ole moksiskaan siitä.Myös se vaikuttaa miten paljon joutuu teettämään töitä,itselläni on se tilanne että pystyn tekemään lähes kaiken itse joten säästä huomattavan summan ylläpitokustannuksia sillä,toki varaosat maksaa jotain ja joitakin on hankala saada,mutta tähän mennessä kaikkea on löytynyt.
        Tosiasia on myös se,että pitäis olla jotain järkeä siinä miten käyttää niitä laitteita,jos yritän pyörittää Lancialla jotain paskarinkiä kuivalla asfaltilla niin on sata varma että jotain hajoaa. .:)


    • JiiPee

      Ajelin sellaisella n. 1/2 vuotta...tosin lumettomissa olosuhteissa ja hyväkuntoisella autolla (silloin vielä "uudehko"). On todella hauska auto, mutta hyvin se ei sovellu jokapäiväiseksi käyttöautoksi...varsinkaan, jos perheessä enemmän kuin 2 henkeä. Se on tehty kilpa-autoksi. Lähtee kuin tykin suusta ihan vakiokuntoisenaki ja ihan sama onko alla soraa vai asfalttia. Kylmillä ilmoilla tyhjäkäyntivikoja ja mitä auton silloiselta omistajalta sain selville, että ylläpitokulut ovat aika suuret. Osa varaosista harvinaisia ja kalliita. Eikä polttoainetalouskaan ole paras mahdollinen. Siihen kyllä saattaa vaikuttaa auton luonne ja kaasupolkimen asento =))).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      53
      4330
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      81
      4013
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      70
      3498
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      96
      3420
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      106
      2435
    6. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2298
    7. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      24
      2179
    8. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      36
      2169
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      38
      2149
    10. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      2044
    Aihe