Olisin hyvin kiinostunut kyseisestä automallista. Olen aikeissa hankkia sellaisen. Onkohan tuota EVO-mallia tuotu Suomeen? Eli siis siinä on rallilevikkeet ja takaspoileri. Puhun nyt ihan siviiliautoista. Viimesimpiä mitä noita on valmistettu on vissiin VM -93. Mitäköhän sellaisen siistin ja orginaali kuntoisen auton hinta on nykypäivänä? Pitää olla 16v Turbo 4WD. Siinä on vakiona 215hv ja helposti saa vaikka paljon lisää tehoa jos huvittaa.. Kertokaa myös jos teillä on kokemuksia Deltasta.
Vastaukset 5
- integrale
yksi evo I on suomessa. Parikyt tuhatta ku varaat nii eiköhän sillä kohtalaisen evon liikenteeseen suomeen saa.
- ???
Käsittääkseni esim.Kankkusen juhan vm.92 evo on 8v.katti koneella.Ainakin jossain vaiheessa ei 16v.evo mallit täyttänyt kaikkia normeja,samoin kuin esim.Mitsut muistaakseni evo 6 eteenpäin.
Saattaa olla että olen väärässä,tiedä vaikka tänäpäivänä onnistuukin saada kilpiin. - Ostajakandi
??? kirjoitti:
Käsittääkseni esim.Kankkusen juhan vm.92 evo on 8v.katti koneella.Ainakin jossain vaiheessa ei 16v.evo mallit täyttänyt kaikkia normeja,samoin kuin esim.Mitsut muistaakseni evo 6 eteenpäin.
Saattaa olla että olen väärässä,tiedä vaikka tänäpäivänä onnistuukin saada kilpiin.Kaikki aidot EVOt ovat 16-venaisia (paitsi jonkun Sveitsin markkinoiden joku vuosimalli oli 8V).
Suomessa jo muutamia, ei mitään vaikeuksia saada kilpiin. Arvo n. 15000 euroa Suomessa.
Vm-94 tais olla viimeinen?
Niissä on sitten muita automalleja enemmän vikoja, joten ylläpitokustannukset nousevat korkeiksi - ja ruoste on ylitsepääsemätön vitsaus Deltoissa. - ???
Ostajakandi kirjoitti:
Kaikki aidot EVOt ovat 16-venaisia (paitsi jonkun Sveitsin markkinoiden joku vuosimalli oli 8V).
Suomessa jo muutamia, ei mitään vaikeuksia saada kilpiin. Arvo n. 15000 euroa Suomessa.
Vm-94 tais olla viimeinen?
Niissä on sitten muita automalleja enemmän vikoja, joten ylläpitokustannukset nousevat korkeiksi - ja ruoste on ylitsepääsemätön vitsaus Deltoissa.Omakohtaista kokemusta ei evoista ole,mutta 5 vuotta vm.88 8v.integralella ajettuani en myönnä että siinä olisi sen enempää tai vähempää vikoja kuin missä tahansa muussa autossa.Esim.italialaisista tuttuja sähkövikoja ei ole ollut yhtään.Kertaalleen olen vaihtanut kaikki puslat ja nivelet ja kertaalleen pyörän laakerit.Esim vetoakselien niveliin ei ole tarvinnut puuttua eikä muutenkaan voimansiirtoon eikä moottoriin.Ruoste ongelmassa olen ehdottomasti samaa mieltä.
Yleisesti ajatellen alkaa sitä olla reilu 10 vuotta vanhassa autossa kaikkea pientä kokoajan oli merkki mikä hyvänsä,se on vaan sit siitä kiinni mikä on kenenkin mielestä liikaa,jollain menee herne nenään jos ajovalo menee pimeeksi ja joku toinen taas avaa koneen viikon välein eikä ole moksiskaan siitä.Myös se vaikuttaa miten paljon joutuu teettämään töitä,itselläni on se tilanne että pystyn tekemään lähes kaiken itse joten säästä huomattavan summan ylläpitokustannuksia sillä,toki varaosat maksaa jotain ja joitakin on hankala saada,mutta tähän mennessä kaikkea on löytynyt.
Tosiasia on myös se,että pitäis olla jotain järkeä siinä miten käyttää niitä laitteita,jos yritän pyörittää Lancialla jotain paskarinkiä kuivalla asfaltilla niin on sata varma että jotain hajoaa. .:)
- JiiPee
Ajelin sellaisella n. 1/2 vuotta...tosin lumettomissa olosuhteissa ja hyväkuntoisella autolla (silloin vielä "uudehko"). On todella hauska auto, mutta hyvin se ei sovellu jokapäiväiseksi käyttöautoksi...varsinkaan, jos perheessä enemmän kuin 2 henkeä. Se on tehty kilpa-autoksi. Lähtee kuin tykin suusta ihan vakiokuntoisenaki ja ihan sama onko alla soraa vai asfalttia. Kylmillä ilmoilla tyhjäkäyntivikoja ja mitä auton silloiselta omistajalta sain selville, että ylläpitokulut ovat aika suuret. Osa varaosista harvinaisia ja kalliita. Eikä polttoainetalouskaan ole paras mahdollinen. Siihen kyllä saattaa vaikuttaa auton luonne ja kaasupolkimen asento =))).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251778Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️651345- 1191128
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105984Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet377961Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei28885- 120775
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k228775- 61705
- 103676
- 13644
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html307635Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.114596- 44575
- 53565
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89521- 65511
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan85508Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73501- 40500