Miksi ajotutkintojen monopoli Ajovarmalla

Monopolit_pois

A-katsastuksen Ajovarma on monopoliasemassa Ajotutkintojen teoria- ja ajokokeissa. Mietin vaan miten sellaisessa asemassa oleva yhtiö pystyy kehittymään ja toimimaan, koska sen olemassa olo perustuu monopoliin.
Itsellä 3 vuoden sisällä kaksi opetuslupaoppilasta. Toisen kohdalla opettamani mieluummin varovasti, kuin varomattomasti toimi hyvin, mutta tämä toinen sai V-merkinnän kun otti kevyttä liikennettä liikaa huomioon. On sitä aikoihin eletty. Miten voi kevyttä liikennettä yleensä ottaa liikaa huomioon. Jos jalankulkija ja auto törmää, niin useasti ei jalankulkija enää sen jälkeen tarvi muuta kuin hautajaiset.

12

774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lauri5566

      Pitäisi vapauttaa autokoululuvat ja tutkintoluvat. Ihan miten kävi taannoin katsastustoiminnalle. Hinnat lähti tippumaan! Miksi pitää olla luvanvaraista? Saataisiin hinnat molemmissa alas ja reilusti!!!! Liikenneturvallisuuden kannalta sillä ei ole mitään tekemistä!

      • Monopolit_pois1

        Juuri näin. Näin varmistettaisiin, että tämän tyyppinen toiminta alkaisi toimimaan tavalla joka palvelee varsinaista tarkoitustaan. Nyt tuntuu olevan instanssi, jonka palveluksessa on porukkaa, joiden ajatusmaailma on jossain 60-luvulla. Muutenkin pitäisi saada soveltuvuustesti kaikille tutkintojenvastaanottajille. Kyseessä on kumminkin ihmisten, yleensä nuorten joita helposti jännittää, kohtaaminen.
        Voi vain kuvitella ajokokeeseen tulevan nuoren tuntemuksia, kun viereen istahtaa lähellä eläkeikää oleva partasuu ukon körmy, joka vaivoin saa kammettua itsensä siihen etupenkille. Kasvoilla tasan yksi ilme, yrmy. Jos siinä ei mene nuorella pasmat sekaisin, niin ei missään.


      • BisnesIs

        Katsastuksen hinnathan pompsahti ylöspäin, kun kilpailu alkoi, hinnat ovat laskeneet vasta nyt viime vuosina.
        Ajovarmalla bisnes on siksi, kun on voittanut kilpailutuksen Trafilta. Kuten myös tulevan ajokorttien käytännön asioiden hoitamisen.


      • Anonyymi
        Monopolit_pois1 kirjoitti:

        Juuri näin. Näin varmistettaisiin, että tämän tyyppinen toiminta alkaisi toimimaan tavalla joka palvelee varsinaista tarkoitustaan. Nyt tuntuu olevan instanssi, jonka palveluksessa on porukkaa, joiden ajatusmaailma on jossain 60-luvulla. Muutenkin pitäisi saada soveltuvuustesti kaikille tutkintojenvastaanottajille. Kyseessä on kumminkin ihmisten, yleensä nuorten joita helposti jännittää, kohtaaminen.
        Voi vain kuvitella ajokokeeseen tulevan nuoren tuntemuksia, kun viereen istahtaa lähellä eläkeikää oleva partasuu ukon körmy, joka vaivoin saa kammettua itsensä siihen etupenkille. Kasvoilla tasan yksi ilme, yrmy. Jos siinä ei mene nuorella pasmat sekaisin, niin ei missään.

        Vastaanottaja on liikenneopettakoulutuksen omaava henkilö. Huono koemenestys selittynee nykyisellään liian vähäisillä harjoittelumäärillä. Autokouluhan halpeni....ja opetusmäätät leikattiin yli puolet pienemmäksi. Opetuslupaoppilaat saavat taas hyvinkin vaihtelevalaatuista koulutusta kotona mistä usein puuttuu ymmärrys turvallisesta ajamisesta täysin. Autokoulu vrt opetuslupaan ei ole missään nimessä samalla viivalla. Autokoulussa työskentelee koulutettu ammatti-ihminen luvanvaraisessa ammatissa.


    • Miksinäitäpalstojaon

      Autokoululuvan kyllä saa kuka tahansa kun täyttää vaadittavat kriteerit, se ei ole ollut herkinnanvarainen kahteenkymmeneen vuoteen....taas hyvä esimerkki tiedosta jota täällä jaetaan

      • Ajovarmarules

        Niin ja kriteerit on siten ettei niitä kukaan muu voi täyttää. Näin se vaan menee ja mielivalta vaan jatkuu.


      • Eisäänneltyä
        Ajovarmarules kirjoitti:

        Niin ja kriteerit on siten ettei niitä kukaan muu voi täyttää. Näin se vaan menee ja mielivalta vaan jatkuu.

        Tolla asenteella ei kannata aloittaa yrittäjänä, kriteerit ovat itseasiassa erittäin lievät. Ne pystyy täyttämään jokainen halutessaan. Mutta toki on helpompi vinkua täällä.


      • trafinsivuilta

        Autokoululuvan myöntää tai uusii Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi. Autokoululupa myönnetään olemaan voimassa toistaiseksi, ja se oikeuttaa autokoulun pitämiseen koko maassa. Myöntämiseen ei sovelleta tarveharkintaa vaan lupa myönnetään jokaiselle luvan edellytykset täyttävälle hakijalle. Myöskään yleisiä hakuaikoja autokoululuvan hakemisessa ei ole, vaan lupahakemus voidaan toimittaa mihin aikaan vuodesta tahansa.

        Autokoululupa myönnetään hakijalle
        1. jolla on riittävät taloudelliset ja muut edellytykset toiminnan harjoittamiseen
        2. joka ei ole konkurssissa ja, jos hakija on luonnollinen henkilö, joka on täysi-ikäinen ja jonka toimintakelpoisuutta ei ole rajoitettu
        3. jolla on säädetyt vaatimukset täyttävä opetustoiminnasta vastaava johtaja ja opetushenkilöstö sekä käytettävissään tarvittavat opetustilat, -materiaali ja -välineet.

        http://www.trafi.fi/tieliikenne/luvat_ja_hyvaksynnat/autokoululupa_2


    • Anonyymi

      Montako uutta autokouluyrittäjää muuten aloitti muuten tämän ketjun pohjalta? Tässä juuri lupaa täyttelen kun alkaa duunarina olemaan työt vähissä.

      • Anonyymi

        Freelancer-reppanat velkaisine autoneen ja nollasopimuksineen kehuvat olevansa autokouluyrittäjiä.


    • Anonyymi

      Ajokorttiasiat menossa korjaamoille tulevaisuudessa. Varma tieto.

    • Anonyymi00012

      Hain kortin ST1.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe