Miksi ajotutkintojen monopoli Ajovarmalla

Monopolit_pois

A-katsastuksen Ajovarma on monopoliasemassa Ajotutkintojen teoria- ja ajokokeissa. Mietin vaan miten sellaisessa asemassa oleva yhtiö pystyy kehittymään ja toimimaan, koska sen olemassa olo perustuu monopoliin.
Itsellä 3 vuoden sisällä kaksi opetuslupaoppilasta. Toisen kohdalla opettamani mieluummin varovasti, kuin varomattomasti toimi hyvin, mutta tämä toinen sai V-merkinnän kun otti kevyttä liikennettä liikaa huomioon. On sitä aikoihin eletty. Miten voi kevyttä liikennettä yleensä ottaa liikaa huomioon. Jos jalankulkija ja auto törmää, niin useasti ei jalankulkija enää sen jälkeen tarvi muuta kuin hautajaiset.

11

466

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lauri5566

      Pitäisi vapauttaa autokoululuvat ja tutkintoluvat. Ihan miten kävi taannoin katsastustoiminnalle. Hinnat lähti tippumaan! Miksi pitää olla luvanvaraista? Saataisiin hinnat molemmissa alas ja reilusti!!!! Liikenneturvallisuuden kannalta sillä ei ole mitään tekemistä!

      • Monopolit_pois1

        Juuri näin. Näin varmistettaisiin, että tämän tyyppinen toiminta alkaisi toimimaan tavalla joka palvelee varsinaista tarkoitustaan. Nyt tuntuu olevan instanssi, jonka palveluksessa on porukkaa, joiden ajatusmaailma on jossain 60-luvulla. Muutenkin pitäisi saada soveltuvuustesti kaikille tutkintojenvastaanottajille. Kyseessä on kumminkin ihmisten, yleensä nuorten joita helposti jännittää, kohtaaminen.
        Voi vain kuvitella ajokokeeseen tulevan nuoren tuntemuksia, kun viereen istahtaa lähellä eläkeikää oleva partasuu ukon körmy, joka vaivoin saa kammettua itsensä siihen etupenkille. Kasvoilla tasan yksi ilme, yrmy. Jos siinä ei mene nuorella pasmat sekaisin, niin ei missään.


      • BisnesIs

        Katsastuksen hinnathan pompsahti ylöspäin, kun kilpailu alkoi, hinnat ovat laskeneet vasta nyt viime vuosina.
        Ajovarmalla bisnes on siksi, kun on voittanut kilpailutuksen Trafilta. Kuten myös tulevan ajokorttien käytännön asioiden hoitamisen.


      • Anonyymi
        Monopolit_pois1 kirjoitti:

        Juuri näin. Näin varmistettaisiin, että tämän tyyppinen toiminta alkaisi toimimaan tavalla joka palvelee varsinaista tarkoitustaan. Nyt tuntuu olevan instanssi, jonka palveluksessa on porukkaa, joiden ajatusmaailma on jossain 60-luvulla. Muutenkin pitäisi saada soveltuvuustesti kaikille tutkintojenvastaanottajille. Kyseessä on kumminkin ihmisten, yleensä nuorten joita helposti jännittää, kohtaaminen.
        Voi vain kuvitella ajokokeeseen tulevan nuoren tuntemuksia, kun viereen istahtaa lähellä eläkeikää oleva partasuu ukon körmy, joka vaivoin saa kammettua itsensä siihen etupenkille. Kasvoilla tasan yksi ilme, yrmy. Jos siinä ei mene nuorella pasmat sekaisin, niin ei missään.

        Vastaanottaja on liikenneopettakoulutuksen omaava henkilö. Huono koemenestys selittynee nykyisellään liian vähäisillä harjoittelumäärillä. Autokouluhan halpeni....ja opetusmäätät leikattiin yli puolet pienemmäksi. Opetuslupaoppilaat saavat taas hyvinkin vaihtelevalaatuista koulutusta kotona mistä usein puuttuu ymmärrys turvallisesta ajamisesta täysin. Autokoulu vrt opetuslupaan ei ole missään nimessä samalla viivalla. Autokoulussa työskentelee koulutettu ammatti-ihminen luvanvaraisessa ammatissa.


    • Miksinäitäpalstojaon

      Autokoululuvan kyllä saa kuka tahansa kun täyttää vaadittavat kriteerit, se ei ole ollut herkinnanvarainen kahteenkymmeneen vuoteen....taas hyvä esimerkki tiedosta jota täällä jaetaan

      • Ajovarmarules

        Niin ja kriteerit on siten ettei niitä kukaan muu voi täyttää. Näin se vaan menee ja mielivalta vaan jatkuu.


      • Eisäänneltyä
        Ajovarmarules kirjoitti:

        Niin ja kriteerit on siten ettei niitä kukaan muu voi täyttää. Näin se vaan menee ja mielivalta vaan jatkuu.

        Tolla asenteella ei kannata aloittaa yrittäjänä, kriteerit ovat itseasiassa erittäin lievät. Ne pystyy täyttämään jokainen halutessaan. Mutta toki on helpompi vinkua täällä.


      • trafinsivuilta

        Autokoululuvan myöntää tai uusii Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi. Autokoululupa myönnetään olemaan voimassa toistaiseksi, ja se oikeuttaa autokoulun pitämiseen koko maassa. Myöntämiseen ei sovelleta tarveharkintaa vaan lupa myönnetään jokaiselle luvan edellytykset täyttävälle hakijalle. Myöskään yleisiä hakuaikoja autokoululuvan hakemisessa ei ole, vaan lupahakemus voidaan toimittaa mihin aikaan vuodesta tahansa.

        Autokoululupa myönnetään hakijalle
        1. jolla on riittävät taloudelliset ja muut edellytykset toiminnan harjoittamiseen
        2. joka ei ole konkurssissa ja, jos hakija on luonnollinen henkilö, joka on täysi-ikäinen ja jonka toimintakelpoisuutta ei ole rajoitettu
        3. jolla on säädetyt vaatimukset täyttävä opetustoiminnasta vastaava johtaja ja opetushenkilöstö sekä käytettävissään tarvittavat opetustilat, -materiaali ja -välineet.

        http://www.trafi.fi/tieliikenne/luvat_ja_hyvaksynnat/autokoululupa_2


    • Anonyymi

      Montako uutta autokouluyrittäjää muuten aloitti muuten tämän ketjun pohjalta? Tässä juuri lupaa täyttelen kun alkaa duunarina olemaan työt vähissä.

      • Anonyymi

        Freelancer-reppanat velkaisine autoneen ja nollasopimuksineen kehuvat olevansa autokouluyrittäjiä.


    • Anonyymi

      Ajokorttiasiat menossa korjaamoille tulevaisuudessa. Varma tieto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2528
    2. 135
      1935
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1276
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      115
      1271
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      35
      1122
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1121
    7. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      27
      1100
    8. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1079
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1029
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      57
      973
    Aihe