Suomalaisten riippuvuus tulonsiirroista, kuten työ- ja kansaneläkkeistä ja työttömyyskorvauksista jatkaa kasvuaan, kertoo Suomen Pankin tuore julkaisu.
Suomi harmaantuu vauhdilla, mikä lisää maksettavien eläkkeiden määrää, ja heikko työllisyystilanne kärjistää tilannetta entisestään.
Suomi harmaantuu vauhdilla, mikä lisää maksettavien eläkkeiden määrää, ja heikko työllisyystilanne kärjistää tilannetta entisestään.
Vastaukset 24
Vanhimmat
kyllä niitä on paljon enemmän.
Kaikki on raha on kansan itsensä maksamaa. Paitsi ehkä mamuille menevät... Eläkeiän myöhentäjät ovat koroillaan eläjiä jotka himoitsevat köyhien vanhusten eläkerahoja!
Millä lailla turvapaikkaloiset = virkamiehet ovat maksaneet ja mitä ? Kansahan on tuota paskaa joutunut elättämään jo vuosikymmenet, melkein sata vuotta...
Taas syyllistetään tavissuomalaisia. Kuinka monta kansallisuuden saanutta uussuomalaista on tilastoissa. Sitä emme tiedä, koska ovat nyt onnekseen suomalaisia. Jipiiii.
Työeläke on ansaittu joten se on verrattavissa palkkaan,
nyt kun indeksikotukset on jäädytetty olemme hävinneet 22%,
valtio ei noista hyödy vaan eläkeyhtiöt.
juuri tästä syystä valtio joutuu maksamaan kansaneläkettä ja asumistukea, moni pärjäisi eläkkeellään jos noita jäädytyksiä ei olisi.
valtio siis häviää tässä, eli ampuu omaan nilkkaansa, eivät vain tajua,
tai sitten eläkevarat on huijattu eikä sitä kerrota.
Suuret ikäpolvet ovat jo eläkkeellä joten suunta kääntyy laskuun,
vuonna 2023 sanoi tuolla väestörekisterissä joku proffa.
Eläkeyhtiöt keräävät maksuja nyt työssäolevilta ja kun työttömiä
on paljon niin pääoma hupenee, toistaiseksi voitot on 10miljr/vuosi.
Tuo eläkeindeksi ja palkat pitäsi pitää aina voimassa, jos ne nousisi
hintojen myötä niin jokavuotisia neuvotteluja ei tarvittais,
jäisikö AY pomot työttömiksi?
Mutta täällähän piti olla jo satojatuhansia työvoimapulanpaikkaajia, missä heidän panoksensa näkyy, vai eikö sitä ole?
Ulkomailta tulleita on Suomessa jo noin puoli miljoonaa ja reilu enemmistö heistä kela ja sossurahoilla.
Aivan, ko ryhmä ei ole TE-toimiston listoilla työttöminä työnhakijoita, koska eivät ainakaan aluksi osaa suomen-kieltä.
Päättäjät ovat valinneet, että osa kansasta on opiskelijoita, työttömiä ja eläkeläisiä. On mahdollista valita myös, että kaikki kynnelle kykenevät ovat töissä. Tukien vaihtoehto on anarkia.
Älkää parempituloiset naukuko, itsehän te olette tätä halunneet. Koneet ja vinosilmät tekee työt. Makselkaa vaan kiltisti veronne että me työttömätkin saamme hynää
Just näin mikään ei ole teille hyvä..
Suomen todellinen työttömyysprosentti on EU:n kriisimaiden luokkaa eli about 20%.
En ole enää euroakaan velkaa suomelle.
Maksoin perintöveroa ja suomi jäi minulle velkaa.
Kansalainen kyllä pitää maksaa velkansa pois suomelle, mutta suomen valtio ei maksa velkaansa kansalaiselle.
Onneksi mamut pelastaa!
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/223198-vieraskielisten-tyottomyys-ampaisi-kovaan-nousuun
Onneksi mamut tulee ja pelastaa!
http://www.vantaansanomat.fi/artikkeli/223198-vieraskielisten-tyottomyys-ampaisi-kovaan-nousuun
Kolme suomalaista neljästä perustaa elintasonsa valtion suurten tulonsiirtojen varaan. Eläke voi alla ansaittu, mutta ei sitä ole tienattu. Työuran aikana maksetut eläkemaksut on syöty viimeistään seitsemän vuoden kuluttua eläkkeelle jäämisestä. Sen jälkeen on eläkeläinen valtiolle pelkkä kuluerä.
Jos näin kerta on, niin sitten valtio varmaankin älyää pitää näppinsä erossa työeläkerahastoista, joissa on lähes 200 miljardia euroa hynää. Niillä maksellaan eläkkeitä monet monituiset vuodet, vaikka valtiolla ei olisi sentin senttiä maksaa.
Kaikki eivät ehdi nostaa euroakaan ansaitusta eläkkeestä toiset taas tuplasti tai triplasti seitsemän, joten tasaantuu.
ja kuka maksaa? Veronmaksajat, töissä käyvät
Ja tässäkin täytyy muistaa että se on YKSITYINEN SEKTORI joka maksaa . Julkinen sektori , maa- ja metsätalousyritykset ei maksa , ne on aina saamapuolella .
Nyt eläkerahastoja kerätään työssäkävijöiltä, me eläkeläiset maksoimme aikoinaan myös omien vanhempiemme eläkkeitä,
se on kiertokulku.
Melkoinen osa eläkerahastoihin tulee korkotulojen kautta,
niistä maksetaan eläkkeitä, osa rahastoidaan.
____________________________________________
Työeläkerahastot ennätys määrä 184 Miljardia...
höpöhöpö
29.5.2015 18:56
No ainakin työeläkerahastot ovat kasvaneet roimasti tänä vuonna. Eipä räjähtäneet eläkerahat taivaan tuuliin vaikka meitä peloiteltiin eläpommilla, kun suuret ikäluokat jäi eläkeelle. Asiasta kerrottiin TV1 klo 18:00 uutisissa talous osuudessa Areenalta voitte katsoa. Että silleen.
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13621621
http://www.uusisuomi.fi/raha/91670-suomessa-meneillaan-itsepetos-”tama-on-liian-hyvaa-ollakseen-totta”
samassa jutussa on linkki tuonne.
Se 184 miljatdia on vain neljäsosa eläkevelasta.... joten yli 500 miljardia uupuu, joka pitäisi kerätä jälkipolvilta eli nykyisltä ja tulevilta työntekijöitä ja heidän työnantajilta. Ei onnistu.
Nykyiset eläkeläiset eivät ole siis ansainneet eläkkeittään kuin virtuaalisesti.
Eläkkeet eivät kyllä ole varsinaisia tulonsiirtoja. Sosiaaliturvaa kylläkin. Ja työeläkejärjestelmä pyramidihuijaus...
Julkisen sektorin palkkoja ja eläkkeitä sekä sosiaalitukia käytetään kotimaiseen kulutukseeen, joten eivät ne mihinkään kankkulan kaivoon mene.
Nämä vientisektori/yksityinen sektori on jotain, mutta julkinen sektori ei mitään jutut ovat kyllä kansantaloudellisesti kestämättömiä. Käsittämätöntä saissea. Joku sen teidänkin pyllyn on päiväkodissa ja sairaalassa pyyhkinyt, opettanut lukemaan ja kirjoittamaan ja hoitanut lapsianne, vanhempianne jne. julkinen sektori ranketaa infrastruktuurit, ylläpitää poliisia, armeijaa ja rajavalvontaa. jne.
Kysehä'n on siitä miten sosiaaliturva ja julkiset palvelut rahoitetaan ja toteutetaan.
Niin kauan kuin maksut pohjautuvat pääosin vain palkkatyöhän,mikä on katoavaa kansanperinnettä, ollaan kusessa. Robottiveroa esimerkiksi voitaisiin kerätä tai jotain muuta.
Myös tasossa on tarkistamista, mutta työeläkeveljet eivät eläkekattoa halua.