Joko alkaa valjeta Suomalaisille että meitä

Kreikka kusetti meitä ,Timo Soini oli taas oikeassa.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Paljonko olivat ne Urpilaisen hyväksymät takuut, jotka Suomi joutuu nyt maksamaan ?

Äänestä
  • Voitais myös sanoa, Soini oli tälläkertaa oikeassa, kohtuus turhassa kehumisessakin.

    Äänestä

Jutta hommasi vakuudet joten 926 miljoonaa euroa tulee ainakin
takaisin kun muut maat jäävät pahimmassa tapauksessa kärsi-
mään takuusummat. Timo Soini lupasi torstain eduskunnan kyse-
lytunnilla pitää kiinni vakuuksista ja myönsi Jutan hyvän työn.

Äänestä
  • Ne oli suomalaisten omia rahoja sulkutilillä

    Järjestelyä ei normaalisti kutsuta vakuuksiksi vaan tuottojenvaihtokaupaksi

    .

    Äänestä

Jos et millään tajua niin Kreikka on ajautumassa nyt sellaiseen kuseen että oksat pois. Jos kansanäänestys sanoo ei EU:lle ja sen tekemälle sopeutusohjelmalle, niin sen jälkeen maa ajautuu täydelliseen kaaokseen. Tästä kertoo hyvin jo sekin että kreikkalaiset tyhjentävät kiireen vilkkaa omia pankkitilejään. Kreikan perSSut ovat ajaneet maan sellaiseen siltaan että aivan hirvittää.

Äänestä
  • Et ole tajunnut vuosiin edellisellä nimimerkilläkään että kreikka on on ollut kusessa koko ajan ja kreikan kansa kärsinyt. Varoufakis kertoi dokumentissa että raha on valunut Ransakalaisille ja Saksalaisille pankeille. Muistatko kuka on kreikan valtiovarainministerin lisäksi näin sanonut? Kreikassa ei ole perSSuja eikä Paavo Arhinmäki olisi perSSujen vaalijuhlassa ollut juhlimassa. Vasemmistoliiton puheenjohtaja Arhinmäkihän oli tämän puolueen voitonjuhlissa ja kehui kuinka kreikka sai parhaan mahdollisen johtopuolueen. Ja oletko todella sitä mieltä että syriza on se joka ajoi kreikan siltaan? Että edelisillä hallituksilla ei ole mitään tekemistä kreikan ja euron kriisin kanssa?

    Äänestä

SDP MÖHLI SUOMEN RAHAT. RINNE JA URPILAINEN, ARHINMÄKI JA KATAINEN OIKEUTEEN.

Äänestä

Jos olisi noudatettu Soinin mallia hoitaa Kreikan kriisiä, eli nostettu kädet silmille ja huudettu Iik! Olisi jouduttu hallitsemattomaan kaaokseen. Onneksi järkevät ihmiset ovat tehneet työtä, että tästä selvitään. Soini ei ole ollut oikeassa missään vaiheessa, eikä ole edelleenkään. Ei ole järkevää politiikkaa päästää valloilleen massiivista, koko Euroopan kattavaa pankkikriisiä ja kuvitella olevansa siltä suojassa kun sulkee ovet ja ikkunat.

Äänestä
  • Soini: kädet silmille ja jarrut pohjaan.

    Äänestä

  • pepep kirjoitti:

    Soini: kädet silmille ja jarrut pohjaan.

    .

    Valtioiden ei kuulu pelastaa toisia valtioita holtittomalta rahankäytöltä

    Ilmeisesti siellä on edelleen 5-vuotiaan tasolla olevat johdossa

    .

    Äänestä

  • Valtioiden_ei_kuulu kirjoitti:

    .

    Valtioiden ei kuulu pelastaa toisia valtioita holtittomalta rahankäytöltä

    Ilmeisesti siellä on edelleen 5-vuotiaan tasolla olevat johdossa

    .

    .




    .

    Äänestä

Takiaispullukka on ollut viimeisen vuosikymmenen aikana milloin mitäkin mieltä. Takiaispullukan mieli on vaihdellut kuin PMS-oireisen naikkosen mieli.

Kun on vuosien ajan jatkuvalla syötöllä montaa mieltä samasta asiasta, jälkikäteisarvioinnissa löytyy aina joku mielipide, joka on ollut lausimisajankohtana väärä, mutta esimerkiksi viiden vuoden kuluttua "oikea".

Takiaispullukka totesi itse teoksessa "Maisterisjätkä", että olennaista on olla oikeaa mieltä ajassa, ei ennen tai jälkeen.

Takiaispullukka on ollut kroonisesti väärässä Kreikan suhteen. Hän aloitti mölinän "Kreikan kaatumisesta maanantaina" neljä-viisi vuotta sitten. Jos Kreikan tasavalta ajautuu maksukyvyttömyyteen lähitulevaisuudessa, on aika perusteetonta väittää olleensa oikeassa, jos on mölissyt asiasta ajankohtaisena faktana viimeiset viisi vuotta.

Ja lopuksi on todettava, että politiikassa ei edelleenkään ole kysymys siitä, kuka on mahdollisesti ollut joskus oikeassa jossain asiassa. Politiikka on asioihin vaikuttamista nyt ja tulevaisuudessa. Takiaispullukan kaltaiset narsistit yrittävät päteä sillä, että ovat MUKA olleet joskus oikeassa.

Äänestä
  • Möhömaha-Soini elää menneisyydessä. Kohta se varmaan alkaa huutamaan kekkosta takaisin.

    Äänestä

No takinkääntäjien kuningas Soini , lupaa kaikki ja kaiken Kreikkaan, kuten kaikki persut !

Äänestä
  • Soini oli oikeassa, mutta valitettavasti on hallituksen mukana lapioimassa Kreikalle lisärahaa. Muuten Audin takapenkille siirtyy toinen pylly.

    Äänestä

Soinin mölinä on tarkoitettu vain äänten keräämiseen hänen bluffipuolueelleen. Suomen, Kreikan tai Euroopan kehitys eivät merkitse Soinille mitään, vaan se, saako hän huijarisaarnaajan tavoin puhuttua kannattajia "puolueelleen".

Soini bluffipuolue on vastenmielinen ilmiö. Se on nostanut valtaan henkilöitä, joiden henkilökohtaiset ominaisuudet, osaaminen ja kokemus ovat tehtäviin nähden riittämättömiä.

Äänestä

Onneksi ei tehty 2008-2014 niin kuin Soini sanoi. Nyt on keinoja varautua ja on jo varauduttukin. Kreikan tilanne ei tule tekemään niin pahaa jälkeä kuin Soinin ohjeita noudattaen.

Äänestä

Ketku Kutiainen ja naispuolinen ketku URPOlainen tulivat rysselistä, ilmoittivat suuren uutisen Suomen kansalle. Kertoivat rysselissä, että vaikka muut maat pyysivät alennuksia ME EI PYYDETTY EU MAKSUISTA MITÄÄN ALENNUKSIA. Oliko ketkulla mielessä asia, jos menisi pyytämään alennusta näyttäisikö siltä, että Suomi on vaikeuksissa ja ja Ketku ei pääsisi EU.n hommin kun on hoitanut maan asiat huonosti. Juuri ehti rysseliin kun selvisi Suomen mätä tila jonka aiheuttivat Ketkut Kutiainen ja Urpo.

Äänestä

Ei Kreikka meitä kusettanut. Tämä oli EU-jutska ja Saksan juoni sillä sinnehän ne rahat lopulta menivät mutta onneksi Suomella on nämä velkatakuut.. !

Äänestä

Persut luulevat että Kreikka lakkaa olemasta konkurssin myötä. Ja että jäljelle jääneet velat hoidetaan pakkohuutokaupalla, jossa naapurimaat ostavat Ateenan.

Äänestä

EU on kusettanut Kreikan kansaa vilpillisten johtajiensa salliessa sen. Kreikan kansa on kyllästynyt rahamiesten kusetukseen. Nyt EU pelkää, että muuallakin kansalle selviää millainen kusetus on käynnissä. Rahamiehet vievät Kreikasta ja Suomesta rahat veroparatiiseihin ja kansan pienituloisilta kiristetään työttömyysturvasta, eläkkeistä ja pienistä tuloista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iioooo kirjoitti:

Kreikka kusetti meitä ,Timo Soini oli taas oikeassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu