Onko tässä SUOMEN SEURAAVA PRESIDENTTI;

562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta on tunnetusti suomen vihatuin poliitikko! Ja aiheesta. Viheliäinen tukipummi ja jälkiviisastelija! Miksei silloin marissut kun Kreikka otettiin euroon?

Äänestä
  • ronmaksajille – myös suomalaisille.

    Kreikka otettiin euroon vaikka se ei ole missään vaiheessa täyttänyt euroon ”pääsylle” asettuja vaatimuksia. Eivät niitä ole täyttäneet myöskään esim. Belgia ja Italia. Kreikan valtion talousluvut olivat väärennettyjä. Väärennettyjä ovat olleet myös Euroopan unionin taloussopimukset, koska niitä on noudatettu vain silloin, kun unionin johtavat maat ovat halunneet.

    Euro on ennen muuta poliittinen hanke. Se on EU-liittovaltion ehkäpä tärkein osatekijä. Siksi euroeliitti ei halua päästää Kreikkaa ulos eurosta. Omaan rahaan siirtyvä Kreikka nousisi vähitellen, ehkä nopeastikin jaloilleen. Sellaista esimerkkiä ei euroeliitti suin surminkaan halua. Siksi Kreikan kriisissä nähtäneen vielä uusia kuvioita.

    Myöskään Kreikan nykyinen pääministeri ja hänen puolueensa ei halua maataan ulos eurosta. Kreikkalaisten kiintymystä euroon selittää osaltaan pitkään jatkunut korruptio ja muu vallan väärinkäyttö. Sama asia on todettu Suomessakin mm. näin: ”On hyvä, että asioista päätetään Brysselissä, kun meillä on niin huonot päättäjät”.

    Kreikkalaiset ovat saman europropagandan uhreja kuin suomalaiset. Kreikkalaisillekin on kerrottu, että ilman euroa ja EU:ta jäämme Euroopan ulkopuolelle. Ja monet ovat uskoneet. Alistussuhde EU:hun ja sen taustavoimien ohjaamaan politiikkaan on onnistuttu myymään rauhan projektina ja yhteistyönä.

    Suomi tulee kokemaan miljardiluokan menetykset eurokriisistä. Mikään taho ei ole valmis ottamaan vastuuta mistään tehdyistä päätöksistä. Nehän ovat olleet aina ”ainoita oikeita”.

    http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/197556-kreikka-ei-tule-maksamaan-velkojaan

    Äänestä

Ja siinä toinen itkupilli! Miksei Pesonen ja Soini olleet sanallakaan Kreikkaa vastaan? Kun niin viisaita ovat? Turha se on jälkeen itkeä.

Äänestä
  • Pesonen on koko IPU,n perustaja ja on ollut koko EU,ta vastaan koko ajan,
    eduskunnan ulkopuolella ei ole päätösvaltaa eikä edes puheenvuoroja,
    Soinilla olisi ollut paikka ja tehtävä, ei vain tehnyt mitään.

    Äänestä

  • koska ne pressan vaalit taas on?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piru-tietää kirjoitti:

http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/soini-kreikan-tilanteesta-sellainen-ooppera-josta-esitykset-eivat-lopu/5203714

Ossaa puhua jo tyhjää paskaa aika hyvin....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu