Hallitus on huulet töröllä kun pitäisi lopultakin tehdä päätöksiä Kepulin Talvivaaran lopettamista. Yli 600 miljoonaa euroa on verorahaa palanut jo hankkeeseen. Ympäsitövahingot ovat mittavat ja sotkua jatkuu edelleen. http://www.kauppalehti.fi/uutiset/valtio-rampii-sakeassa-liemessa/5bh7GESh
Kepuli Talviaara sai verorahaa jo 600 miljoonaa!
SAKEALIEMI
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaivokset ajaa alas
Vesivoimalat ajaa alas
Ydinvoima ajaa alas
Sellutehtaat ajaa alas
Öljynporaus lopettaa
jne
Entä sitten vihervasuri?
Vähäiset varamme kannattaa laittaa vain kaikkein parhaiten tuottavaan yritystoimintaan. Muistakaa nyt tämä perussääntö niin ei käy toista kertaa kuten kävi 75 000 kepulaiselle Talvivaaraan sijoittaneelle. Ns. vihervasurit eivät ole kepulia etevämpiä, ovat samoja vehervasurikepuleita, jotka tulevat toimeen toisten avustamina.
Mikä on parhaiten tuottava: Kerro toki.
Kaikki muu yritystoiminta on Talvivaaraa kannattavampaa. Vain maataloustuotteiden tuottamine vaatiin verorahaa enemmän.
Mikä on parhaiten tuottava: Kerro toki.
Talvivaarallakin on tehty tiliä.
Maataloustuotteita tarvitaan aina.
Mikä mielestäsi parempaa tuottoa, jossa sullakin varmaan sijoituksia.
Raaskitko kertoa? "ARA asunnot?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015053019778611_uu.shtml
Näitä Talvivaaroja ja Forttumin Venäjäninvestointeja rahoittamalla, sekä maatalouden 4,5 miljoonan euron vuositukia jatkamalla valtio velkaantuu niin, että aika pian olemme Kreikan nykytilanteessa. Sitten on meillä kaikilla toisi huonosti. Nyt näihin ei ole enää varaa - tämän on parasta uskoa aika pian.
Kohta katsomme mihin rahamme riittävät. Kreikka on erittäin hyvä esimerkki meille. Toimikaamme nyt suu säkkiä myöti ja karsikaamme kaikki turhat menot, muuten kukaan ei enää syö vähääkään kotimaista.
Nyt sipilä pellolle osaavammat tilalle. Moro nyt saunaan.
Mahtuu sinne rahaa. Kepuministerien muodostama pohjaton kaivo(s).
Leikkaisi Sipilä maataloustuista sen verran, minkä tuo Lehtomäenkin kehuma moolokin kita imee. Pääsi vielä Lehtomäki valtiosihteeriksi, kai se jostain palkittiin, kun Sipilä joutui sanansa syömään siinäkin asiassa?
Työttömyysrahoista 500 miljoonaa Talvivaaraan, ainut mikä työllistää niillä rahoilla ja sitten pulinat pois.
Perustamalla 10 000 uutta talvivaaraa työllistetään kaikki Suomen ihmiset. 3 miljoonaa, mutta joka vuosi tarvitaan 125 miljardia tukirahaa! Kannattaako sellainen Talvivarojen määrä meille?