Riemuvoitto tuomioista

Kokoan tähän Raamatun ihanan ja vapahtavan ilosanoman ytimestä muutaman Raamatun jakeen joka varmasti ilahduttaa, lohduttaa ja rohkaisee jokaista joka kaipaa elämäänsä taivaallisen valkeuden loistoa:

"Isä itse ei tuomitse ketään, vaan hän on antanut kaiken tuomiovallan Pojalle" - Matteuksen evankeliumi 5:22

"Te tuomitsette niin kuin ihmiset ainakin, minä en tuomitse ketään. " - Johannekse evankeliumi 8:15

"Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan sitä tuomitsemaan, vaan pelastamaan (/vapahtamaan)sen." - Johanneksen evankeliumi 3:17

Koska Jumala ei tullut tuomitsemaan maailmaa(maailmahan oli tuomittu jo eedenin paratiisissa) vaan vapahtamaan sen kirouksesta ja syyllisyydestä, niin meidän tulee seurata Jumalan esimerkkiä ja lakata tuomitsemasta toinen toisiamme kiroten syyllisiksi. Jos tuomiomme on laupeuden ja armon tuomio osoittaudumme taivaallisen isämme lapsiksi, jotka Isä on armahtanut ja jotka armahtavat toisia.

"Niin kuin te tuomitsette, niin tullaan teidät tuomitsemaan, ja niin kuin te mittaatte, niin tullaan teille mittaamaan" - Matteuksen evankeliumi 7:2

"Autuaita ne, jotka toisia armahtavat: heidät armahdetaan." - Matteuksen evankeliumi 5:7

"Joka ei toista armahda, saa itse armottoman tuomion, mutta joka armahtaa, saa tuomiosta riemuvoiton. " - Jaakobin kirje 2:13

Joka tahtoo tulla täydelliseksi löytää täydellisyyden vain Jumalan armon ja armahtavaisuuden kautta ja näin saamme tuomiosta riemuvoiton. (Lue Matteus 18:21-35)

Astukaamme rohkeasti pois tuomioistuimelta Kristuksen Armoistuimelle, tuomiohengestä armollisuuden hengen vaikutuksen piiriin.

"Jumala itse teki Kristuksessa sovinnon maailman kanssa eikä lukenut ihmisille viaksi heidän rikkomuksiaan; meille hän uskoi sovituksen sanan." - 2. Korint 5:19

Antaako tämä mitä olen kirjoittanut luvan elää synnissä?

Antaa Raamatun itse kertoa mitä tahpahtuu kun elämme Jumalan armon alla kun olemme päässeet pois lain ja tuomion alta:

"11 Jumalan armo on näet ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille,
12 ja se kasvattaa meitä hylkäämään jumalattomuuden ja maailmalliset himot ja elämään hillitysti, oikeamielisesti ja Jumalaa kunnioittaen tässä maailmassa,
13 kun odotamme autuaan toivomme toteutumista, suuren Jumalan ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kirkkauden ilmestymistä.
14 Hän antoi itsensä alttiiksi meidän puolestamme lunastaakseen meidät vapaiksi kaikesta vääryydestä ja puhdistaakseen meidät omaksi kansakseen, joka kaikin voimin tekee hyvää. " - Paavalin kirje Tiitukselle 2:11-14

Olkoon armollisuus kaikkien niiden kanssa jotka rakastavat Herraa Jeesusta Kristusta.
6155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Armollinen mielenasenne on hyväksi myös meidän terveydellemme.

Näinä päivinä puhutaan paljon ruuista ja niiden terveysvaikutuksista. Monet ovat innostuneet monenlaisista terveys/ruoka opeista ja julistavat niitä ja väittelevät niistä kuin kunnon uskovat konsanaan. Raamatusta löytyy suurta viisautta näihinkin asioihin.

"Älkää antako kaikenlaisten vieraiden oppien johtaa itseänne harhaan. Meidän sydämemme tulee vahvistua armosta, ei ruoista, jotka eivät ole ketään hyödyttäneet." - Heprealaisille 13:9

Ei ole varmasti sen suurempaa iloa ihmisellä kuin se, että on saanut kaikki syntinsä anteeksi, niin kuin Psalmeissa sanotaan: "Autuas se, jonka rikokset ovat anteeksi annetut, jonka synti on peitetty!"

Ja mikä voikaan olla suurempaa perustaa terveydelle kuin sydän joka iloitsee Jumalan hyvyydestä, Hänen laupeudestaan ja Armostaan.

Psalmi 103:3 sanookin: "Hän antaa anteeksi kaikki syntini ja parantaa kaikki sairauteni."

Tähän samaan sanomaan yhtyy myös sananlaskujen kirja: "Iloinen sydän pitää ihmisen terveenä, synkkä mieli kuihduttaa ruumiin."

Jeesus on poistanut synnin, kirouksen, tuomion ja ihmisen syyllisyyden. Jonka Poika on vapauttanut on todella vapaa. Hänen ei tarvitse enää pelätä että hänen pahat tekonsa paljastuisivat koska hän on ne tuonut valoon ja tunnustanut ja hän on saanut ne anteeksi. Syyllisyys ja häpeä on poissa. Rangaistuksen pelko on poissa. Sydän on vapaa iloitsemaan Jumalan Armossa ja Hyvyydessä.

On ilo yhtyä seuraavaan Raamatun kehoitukseen:

"Iloitkaa aina Herrassa! Vieläkin minä sanon: iloitkaa! "- Paavalin kirje Filippiläisille 4:4

Jeesus Kristus tahtoo antaa ilon sille, joka tulee hänen tykönsä ja tunnustaa syntinsä hänelle. Hänet armahdetaan ja vapahdetaan tuomion pelosta ja syyllisyydestä. Ihminen vapautetaan todelliseen iloon ja autuuteen.

Ole siunattu kun rohkeasti käännyt Vapahtajan Jeesuksen Kristuksen puoleen. Hänen puoleensa kääntyminen tulee olemaan elämäsi käänne kohta.

"Jeesus seisoi ja huusi ja sanoi: "Jos joku janoaa, niin tulkoon minun tyköni ja juokoon. Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään on, niinkuin Raamattu sanoo, juokseva elävän veden virrat." - Johanneksen evankeliumi 7:37,38

Äänestä

Armahtavaisuus joka sisältää loukkausten anteeksiantamisen säästää ihmisen myös katkeruuden myrkyttävältä vaikutukselta. Mitä nopeammin ihminen kykenee armahtamaan toisen sen nopeammin ihminen on jälleen pyhyyden tiellä jota katkeruus ei pääse likaamaan ja turmelemaan. Totuuden tie pysyy pyhänä ja puhtaana, kun armo sen lakaisee edellämme kaikesta liasta ja loasta puhtaaksi mitä päällemme maailman tuulet koettavat heittää.

"Pitäkää huoli siitä, ettei kukaan jää osattomaksi Jumalan armosta, "ettei mikään katkeruuden juuri pääse kasvamaan ja tekemään häiriötä", ja monet sen kautta tule saastutetuiksi" sanoo Heprealaiskirjeen kirjoittaja.

Armo joka luo meihin armollisen mielen asenteen on vasta-aine katkeruudelle.

Huomasin kiinnostavan kirjoituksen aiheeseeni liittyen MTV sivulla. Laitan siitä lainauksen seuraavaan viestiini.

Äänestä
  • Kirjailija ja teologi Anna-Liisa Valtavaara tuo esille teoksessaan Ainako anteeksi? mitä meille voi – niin henkisesti kuin fyysisesti – tapahtua, jos emme osaa antaa anteeksi?

    Jos en anna anteeksi...

    – Tunteet jäävät käsittelemättä.
    – Avoimuus vähenee.
    – Teen omia tulkintojani, jotka jäävät tarkistamatta.
    – Saatan pitää luulojani tosina.
    – Tuomitsevuus lisääntyy.
    – Teen toisista ihmisistä syyllisiä.
    – Haluan näyttää, että pärjään – en koskaan pyydä apua.
    – Kuva itsestäni voi olla hyvinkin epärealistinen.
    – Asetun ylpeänä toisten yläpuolelle tai koen olevani uhri, ja näin ollen uhrius syvenee.
    – Ärsytyskynnykseni laskee.
    – Alttius uusille loukkauksille kasvaa.
    – Loukkaan muita entistä alttiimmin ja kärkkäämmin.
    – Olen pisteliäs ja teräväkielinen.
    – Negatiivisuus ja tyytymättömyys lisääntyvät.
    – Ystävät ottavat minuun etäisyyttä.
    – Otan itsekin etäisyyttä ystäviini.
    – Yksinäisyyden ja ulkopuolisuuden tunne kasvaa.
    – Koen itseni hylätyksi.
    – Voimani vähenevät.
    – Ilo vähenee, negatiivisuus kasvaa.
    – Saatan tehdä jotain arvojeni vastaista.
    – Asia pyörii mielessä yötä päivää, eikä unohdu.
    – Ruumis ja mieli saattavat sairastua.
    – Katkeruuden myrkky voimistuu.
    – Saastutan muutkin ihmiset katkeruudellani.
    – En ole vapaa.

    Käy lukemassa koko artikkeli sivulla:

    http://www.mtv.fi/lifestyle/tunteet/artikkeli/katkeruus-syo-ihmista-nain-kay-jos-et-osaa-antaa-anteeksi/3193992

    Olkoon Kristuksen armollinen mieli kanssamme tänäkin päivänä toinen toisiamme kohtaan.

    Äänestä

eroarahasta.fi

Äänestä

Vielä pieni sananen Raamatun ilmoittamasta tuomiosta ja armosta.

Raamattu kertoo että yhden ihmisen kautta kaikkien ihmisten osaksi tuli kadotus tuomio. Tästä Paavali kirjoittaa näin:

"tuomio tuli yhdestä ihmisestä kadotukseksi, mutta armolahja tulee monesta rikkomuksesta vanhurskauttamiseksi. " - Room 5:16

Sekä:

"Niinpä siis, samoin kuin yhden ihmisen lankeemus on koitunut kaikille ihmisille kadotukseksi, niin myös yhden ihmisen vanhurskauden teko koituu kaikille ihmisille elämän vanhurskauttamiseksi; " - jae 18

Tässä puhutaan siis Aadamin lankeemuksesta Eedenin paratiisissa. Siellä siis jo tuli Tuomio koko ihmiskunnalle ja rangaistuksena oli karkoitus paratiisista. Siitä asti ihmiset ovat kaikissa kulttuureissa kaikkialla etsineet Jumalan hyväksyntää tavalla jos toisellakin. Etsineet jotakin joka täyttäisi tyhjän tilan syvältä sisimmästämme. Etsineet yhteyttä johonkin kadotettuun. Lukemattomia eri teitä on kuljettu vuosituhansien saatossa ja monia teitä on etsivälle tarjottu. Ihminen tahtoisi kelvata jollekin, jos ei Jumalalle niin ainakin itselleen ja toisille. Toiset ovat onnistuneet siinä paremmin kuin toiset. Pelastusta ollaan oltu valmiita etsimään mistä tahansa. Pelastusta joka tekisi ihmisestä vihdoinkin kokonaisen ja ehjän. Pelastusta kadoksissa olemisen kalvavasta tunteesta maailmassa jossa Jumala ja jopa oma itse odottavat löytäjäänsä.

Raamatun ilosanoma tarjoaa sovituksen sanoman. Jumalan Poika tuli avaamaan tien Jumalan tykö - takaisin Hänen yhteyteensä. Avaten oven ja tien kadoksissa ja eksyksissä oleville, jotka ovat etsineet mutta eivät ole löytäneet. Aadamin synti on sovitettu. Armoistuin on asetettu. Jumalan asettaman istuimen eteen joka tulee hänet etsintä saa päätöksen. Rikkomukset ja harha-askeleet sovitetaan ja annetaan anteeksi. Syyllisyys poistetaan ja vanhurskaus ja Jumalan armo asetetaan löytyneiden sydämiin.

Kuinka rohkaisevasti Heprealaiskirjeen kirjoittaja kertookaan korkeimmasta Papista Jeesuksesta Kristuksesta:

"Meidän ylipappimmehan jos kukaan kykenee ymmärtämään vajavuuksiamme, sillä häntä on koeteltu kaikessa samalla tavoin kuin meitäkin koetellaan"

Hän jos kuka ymmärtää ihmisen vajavaisuuden ja heikkouden. Hän antoi väärille todistajille, pilkkaajilleen, pahoinpitelijöilleen, väärille tuomareille ja lopulta surmaajilleen kaiken anteeksi. Kuka menee hänen tykönsä kaikkine sydäntä vaivaavina ja hartioita painavine taakkoineen menee armoistuimen äärelle jossa ne otetaan pois kun ne hänelle annetaan. Se ei ole tuomion paikka. Se on vapautuksen ja vapahduksen paikka. Ihminen saa vihdoinkin levon koko sielulleen. Armoa armon päälle. Lohdutuksen. Jumala on kuin onkin rakkaus täynnä armoa ja totuutta.

Astukaamme rohkeasti armon valtaistuimen eteen jotta saisimme armon ja laupeuden. Avun oikeaan aikaan. Jumala on hyvä.

"Maistakaa ja katsokaa, kuinka Herra on hyvä. Autuas se mies, joka häneen turvaa! " - Psalmi 34:8

"Jos me tunnustamme syntimme, niin Jumala, joka on uskollinen ja vanhurskas, antaa meille synnit anteeksi ja puhdistaa meidät kaikesta vääryydestä." - 1. Johanneksen kirje 1:9

Äänestä

Psalmi 103 on niin ihana tähän aiheeseen liittyen että tekee mieli se tänne myös laittaa. Jeesushan kehoitti kuulijoitaan olemaan armahtavaisia niin kuin myös meidän Luojamme, Taivaallinen Isämme on.

Armollista mieltä tarvitaan päivittäin kun olemme paljon tekemisissä erilaisten ihmisten kanssa. Jumalan lapsi on saanut nähdä oman vajavaisuutensa, ja siksi hänen on helpompi olla kärsivällisempi ja armollisempi lähimmäisiään kohtaan. Hän on nimittäin saanut tuntea ja nähdä Taivaallisen Isän kärsivällisyyden ja pitkämielisyyden ensin itseään kohtaan. Kun on saanut kokea Jumalan rakkauden ja armollisuuden suuruutta on saanut oppia suuria elämän oppitunteja. Jumalan kuritus on erittäin kasvattavaa. Se synnyttää ihmisessä ymmärrystä mutta myös turvallisuutta ja yhä suurempaa luottamusta Jumalaa kohtaan. Hän todellakin tietää mikä on meille parasta. Ja eikö tekijä todella tiedäkin!

"8 Anteeksiantava ja laupias on Herra. Hän on kärsivällinen ja hänen armonsa on suuri.
9 Ei hän iäti meitä syytä, ei hän ikuisesti pidä vihaa.
10 Ei hän maksanut meille syntiemme mukaan, ei rangaissut niin kuin olisimme ansainneet.
11 Sillä niin kuin taivas on korkea maan yllä, niin on Herran armo suuri niille, jotka pelkäävät ja rakastavat häntä.
12 Niin kaukana kuin itä on lännestä, niin kauas hän siirtää meidän syntimme.
13 Niin kuin isä armahtaa lapsiaan, niin armahtaa Herra niitä, jotka pelkäävät ja rakastavat häntä." (Psalmi 103:9-13)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TMarko kirjoitti:

Kokoan tähän Raamatun ihanan ja vapahtavan ilosanoman ytimestä muutaman Raamatun jakeen joka varmasti ilahduttaa, lohduttaa ja rohkaisee jokaista joka kaipaa elämäänsä taivaallisen valkeuden loistoa:

"Isä itse ei tuomitse ketään, vaan hän on antanut kaiken tuomiovallan Pojalle" - Matteuksen evankeliumi 5:22

"Te tuomitsette niin kuin ihmiset ainakin, minä en tuomitse ketään. " - Johannekse evankeliumi 8:15

"Ei Jumala lähettänyt Poikaansa maailmaan sitä tuomitsemaan, vaan pelastamaan (/vapahtamaan)sen." - Johanneksen evankeliumi 3:17

Koska Jumala ei tullut tuomitsemaan maailmaa(maailmahan oli tuomittu jo eedenin paratiisissa) vaan vapahtamaan sen kirouksesta ja syyllisyydestä, niin meidän tulee seurata Jumalan esimerkkiä ja lakata tuomitsemasta toinen toisiamme kiroten syyllisiksi. Jos tuomiomme on laupeuden ja armon tuomio osoittaudumme taivaallisen isämme lapsiksi, jotka Isä on armahtanut ja jotka armahtavat toisia.

"Niin kuin te tuomitsette, niin tullaan teidät tuomitsemaan, ja niin kuin te mittaatte, niin tullaan teille mittaamaan" - Matteuksen evankeliumi 7:2

"Autuaita ne, jotka toisia armahtavat: heidät armahdetaan." - Matteuksen evankeliumi 5:7

"Joka ei toista armahda, saa itse armottoman tuomion, mutta joka armahtaa, saa tuomiosta riemuvoiton. " - Jaakobin kirje 2:13

Joka tahtoo tulla täydelliseksi löytää täydellisyyden vain Jumalan armon ja armahtavaisuuden kautta ja näin saamme tuomiosta riemuvoiton. (Lue Matteus 18:21-35)

Astukaamme rohkeasti pois tuomioistuimelta Kristuksen Armoistuimelle, tuomiohengestä armollisuuden hengen vaikutuksen piiriin.

"Jumala itse teki Kristuksessa sovinnon maailman kanssa eikä lukenut ihmisille viaksi heidän rikkomuksiaan; meille hän uskoi sovituksen sanan." - 2. Korint 5:19

Antaako tämä mitä olen kirjoittanut luvan elää synnissä?

Antaa Raamatun itse kertoa mitä tahpahtuu kun elämme Jumalan armon alla kun olemme päässeet pois lain ja tuomion alta:

"11 Jumalan armo on näet ilmestynyt pelastukseksi kaikille ihmisille,
12 ja se kasvattaa meitä hylkäämään jumalattomuuden ja maailmalliset himot ja elämään hillitysti, oikeamielisesti ja Jumalaa kunnioittaen tässä maailmassa,
13 kun odotamme autuaan toivomme toteutumista, suuren Jumalan ja Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kirkkauden ilmestymistä.
14 Hän antoi itsensä alttiiksi meidän puolestamme lunastaakseen meidät vapaiksi kaikesta vääryydestä ja puhdistaakseen meidät omaksi kansakseen, joka kaikin voimin tekee hyvää. " - Paavalin kirje Tiitukselle 2:11-14

Olkoon armollisuus kaikkien niiden kanssa jotka rakastavat Herraa Jeesusta Kristusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu