Miksi sähkö Suomessa kallista

Juuri nyt tukkuhinta Suomessa 65 euroa ja muissa Pohjoismaissa alle 19 euroa MWh.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kommarit määräävät täällä, siksi.

Äänestä

vihervasemmisto...

Äänestä

Suomalainen sähkö on niin paljon laadukkaampaa kuin muualla tuotettu. Ettäs tiedät sitte. T. Villeveijari Forttumtorttum

Äänestä

Suomessa kaikki on kallista. Sähkölaskussa mulla on siirtomaksu suurempi kuin kulutetun sähkön maksu. V ituttaa tämäkin.

Äänestä

Tosihopöpöpi taas höpisee itsensä kanssa sähköstä ja syyttää kaikesta vihreitä ja kommareita.
Sähköyhtiöiden superahne johtokunta miljoonabonuksineen ei tietenkään vaikuta asiaan mitenkään tosijutkun mielestä...

Äänestä

Olkiluoto maksaa eikä valmistu koskaan.

Äänestä

Silloin kun suomenruotsalainen Lilius oli keploiteltu Forttumin johtoon oli Suomalainen sähkönhinta vielä edullista. Heti kun Liliuksesta tuli johtaja, alkoi suomalainen sähkönhinta kohoamaan. Hän vetosi milloin Norjan kuiviin kesiin tai sateisiin syksyihin mutta sähkön hinta kohosi aina, olivatpa sääolosuhteet minkälaiset tahansa. Lopulta kun sää oli niin optimaalinen ettei Mikael Lilius voinut vedota enää sääolosuhteisiin, korotti hän siitä huolimatta suomalaisen sähkön hintaa. Tällä kertaa hän kertoi ilmeisesti totuuden ja sen mission jonka oli saanut Ruotsista, eli suomalaisen sähkön hinta piti saada eurooppalaiselle tasolle.

Jokainen ymmärtää minkälainen kilpailuetu olisi ollut Suomelle se jos Suomalainen energia olisi ollut huomattavasti halvempaa kuin se olisi ollut Ruotsissa tai muualla Euroopassa. Suomenruotsalaisen Percy Henrik Mikael Liliuksen aikana suomalaisen sähkön hinta kohosi yli 100% !!

Äänestä

suomalaiset rahastetaan hengiltä.

Äänestä
  • Näin sionistit ovatkin asian suunnitelleet. Ja jos tuo keskiluokan poistaminen ryöstämällä heidät hitaasti kiduttaen epäonnistuu, niin jihadistit tuodaan tänne valmiiksi.

    Kuten oletkin huomannut, ovat tänne tulevat "kurjat pakolaiset" itse asiassa todella hyväkuntoisia nuoria sotureita, tai taistelijoita, kuten valtamedia heitä kutsuu.

    Tuossa pari esimerkkiä:

    http://octavius1.files.wordpress.com/2008/10/kysa_5953219.jpg

    Äänestä

Sähkön tukkumarkkinoilla määräytyvät tuotetun sähkön määrä ja tukkumarkkinahinta, sekä sähkön tuonti ja vienti. Sähköpörssi on tärkeä osa sähkön tukkumarkkinoita. Sähköpörssin yhteiseen markkina-alueeseen kuuluvat Tanska, Norja, Ruotsi, Suomi ja Viro. Sähkön tuottajat, vähittäismyyjät ja suuret sähkön käyttäjät ostavat ja myyvät sähköä pörssissä. Pohjoismaisessa sähköpörssissä käydään kauppaa noin 70 prosentista Pohjoismaissa käytetystä sähköstä.

Koska Pohjoismailla on yhteinen sähköpörssi niin myös hinnat ovat kaikille samat.

Äänestä

Ei näköjään tule Fennovoimastakaan mitään . Tänäänhän piti olla viimeinen päivä. Olisi pitänyt olla määrä, että yli 50% pitää raha olla Eu alueelta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka_se_vetää kirjoitti:

Juuri nyt tukkuhinta Suomessa 65 euroa ja muissa Pohjoismaissa alle 19 euroa MWh.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu