Toi raukka pastaa koko ajan eilistä paskaansa joka keskusteluun. Heivatkaa toi äijän käppänä jo viimein jonnekin muualle...
Yleismies estoon!!
Huom!
353037
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Olen kanssasi eri mieltä. Yleismiehen kirjoitukset ovat parhaita. Niissä tulee esiin elämän tuoma kokemus ja viisaus.
Yleismiehille ketkä ovat vastanneet epä asiallisesti ovat useasti paljastaneet tyhmyytensä, joten suosittelen heille "porttikieltoa" tänne forumille.
..toinen ääliö. Liekkö edes tuontibemaria nähnytkään!!
Seuraan melkoisen tarkkaan tätäkin palstaa, joten olen aika hyvin selvillä todellisesta taistelutilanteesta. Nyt kuitenkin putosin täydellisesti kärryiltä!!
Väitit suuresti kiihtyneenä edellisen viestin kirjoittajaa toiseksi ääliöksi! Kaikki ketjun puheenvuorot nyt uudestaan luettuani en päässyt käsitykseen siitä, kuka on se ensimmäinen ääliö. Voisitko ystävällisesti osoittaa minulle sen ensimmäisen ääliön, jotta voisin ottaa asian huomioon tulevissa kannanotoissani?
Oikeasti yleismies, lopettaisit ajoissa. Ymmärrät varmaan, että tietty raja on nyt ylitetty, olet tehnyt itsestäsi narrin ja parasta olisi olla hetki hiljaa ja palata sitten asialinjoille. Täältä varmasti löytyy foorumi myös saduile ja esso-läpille.
Mutta kaino toivomus olisi, ettet lokaa itseäsi enempää vaan pidät hetken taukoa.
Voin Sinulle myöntää, että toiveesi vaitiolostani tulee kohta toteutumaan ja tekemään elämäsi onnellisemmaksi. Poistun nimittäin muutamiksi viikoiksi palstalta, sillä on tässä vähän lomareissuja tiedossa. Täytyy sitä vanhankin miehen käydä välillä viiniä nauttimassa muuallakin kuin Essolla, jotta saisi kuulla hieman uusiakin tarinoita.
En minä ole ollenkaan pahantahtoinen ihminen, mutta nämä kiihkomieliset minua haukkuvat kaverit innoittavat joskus hieman verestämään vanhaa suunsoittotaitoani. Näyttää vahvasti siltä, että ihan livenäkin minä pärjäisin näille kavererille oikein hyvin, mutta turvallisempaa kuitenkin on jutella vain tällä palstalla. Fyysisessä kontaktissa en ole enää parhaimmillani ihan ikänikin vuoksi.
En minä ole itseäni mitenkään loannut näillä kirjoituksillani. Viisaat lukijat ovat aina osanneet helposti erottaa faktakirjoitukset fiktiosta, ja tyhmimmät eivät olisi ymmärtäneet yksinkertaisempiakaan kirjoituksia. Olen aina pyrkinyt tuottamaan sellaista tekstiä, että mahdollisimman moni pystyisi sen vaivattomasti lukemaan ja ymmärtämään.
...Onnistunut tuottamaan kuin essonbaariläppää... pyrkimyksesi on varmaan hyvä, mutta tuskin, vanha haaska kun olet, ehdit enää tyyliäsi muuttamaan. Lopeta ja tosiaan pidä "ansaittu" taukosi.
Kohteliaasti Sinulle ilmoitan, että toiveesi on toteutunut. Olen tänään julistanut palstalle JOULURAUHAN lomani ajaksi. Muistakaakin sitten keskustella palstalla rauhallisesti ja asiallisesti, sillä minä en ole nyt tuontiautointoilijoiden lennokkaita ajatuksia häiritsemässä.
Hauskat Joulut Sinulle
Yleismies
PS. Nyt suljen tietokoneen, joten Joulurauha alkaa.
Olenhan minä jo tottunut tällä palstalla intoilevien nollatoleranssimiesten kiihkeyteen, mutta siltikin kysyisin teiltä vielä ihan suoraan, mikä siinä eilisessä kirjoituksessani "Loistavia selityksiä!!!" niin mahdottomasti ärsytti, että kirjoitus piti välttämättä saada palstalta pois?
Oliko teksti alatyyliä vai oliko siinä käytetty liian "synnillisiä" sanontoja?
Oliko siinä mainittu mahdollisesti sellaisia käsitteitä, että normaali lukija ei niitä olisi ymmärtänyt tai ne olisivat aiheuttaneet todellisille tuontiautouskovaisille vakavia traumoja?
Käsitykseni mukaan kirjoituksessani ei ollut mitään epäasiallista, joten se ei rikkonut mitenkään ylläpidon suosittelemia kirjoitussääntöjä. Kirjoituksen poistamista ihan muista syistä on siten vaatinut palstalla viihtyvä pieni hurmoshenkinen klikki, joka ei pysty keskustelemaan ikävistä asioista päreitään polttamatta. He eivät siis ole vielä aikuisia itsevarmoja ihmisiä.
herää jo, se juttu ei kuulu tälle palstalle !
Tänä aamuna laitoin tähän avaukseen vastaukseksi kirjoituksen "Änkyttävä vävy!!!", mutta tämäkin on ilmeisen "epäsiveellisenä" tarinana poistettu tästä ketjusta. Tässä kirjoituksessa viitattiin siihen eilen kirjoittamaani ( myöskin tänä aamuna sensuroitu) täysin fiktiiviseen kirjoitukseen "Loistavia selityksiä!!!". Jos joku on ollut näistä kirjoituksista niin hermostunut, että on huutanut ylläpitoa apuun, niin heikossa kunnossa hänellä hermot on!!! Valkotakkinen ammatti-ihminen varmasti kehottaisi häntä menemään hoitoon jo taudin tässä vaiheessa.
Edelleenkin ihmettelen sitä, että minua haukkuvat kirjoittajat saavat täällä haistatella vaikka kuinka rumasti ja käyttää täydellistä alatyyliä, mutta jos minä vähänkään raotan "sanaista arkkuani" ihan siistilläkin tavalla, niin monet kirjoitukseni heti sensuroidaan.
Mikä ihme on tämän ajojahdin takana. Ovatko tämän palstan lukijat todellakin niin pikkusieluisia ja heikon ymmärryksen omaavia, että he eivät kykene ollenkaan nokkelampaan suunsoittoon?
Minulle juttujeni jatkuva sensurointi ei nyt ole mikään suuri ongelma, sillä olen lähdössä lomalle. Nyt hurmoshenkiset tosikotkin saavat olla hetken rauhassa ja kehua vapaasti toisiaan ja toistensa hankintoja, sillä minä en ole siisteillä kirjoituksillani täällä pelottelemassa enkä järkyttämässä heidän mielenrauhaansa.
Hauskaa Joulua kaikille toivottelee:
Se "syntisiä" juttuja kirjoittava Yleismies
Kuuluuko tarinat pankinjohtajan naaman punotuksesta tai teidän Esson baarissa kännäämisistä auton maahantuontia käsittelevälle palstalle? Lienee ylläpito katsonut ettei kuulu. Olet jo aikoja sitten lopettanut vähänkin "asian" kirjoittamisen ja siirtynyt kokopäiväiseksi trolliksi.
Olen tänään laittanut "Huuhaa"-palstalle tarkan selvityksen eilisten sensurointitapahtumien kulusta. Jos aihe edelleen kiinnostaa, niin keskusteluketjusta "Tuontiautoilijoiden itsetunto-ongelmat!!!" löytyy oikea vastaus.
Yleismiehen tekstit ovat vähintään yhtä asiallisia kuin lukemattomat näillä palstoilla esiintyvät "mielenosoitus eduskuntatalolle pakettiauton kiinnityspulttien vuoksi" -fanaatikot.
Ei viestejä ole pakko lukea. Ehkä tänne pitäisi perustaa vielä palsta: "Esson baarin tositarinat", jonne olisi pääsy tosikoilta kielletty.
vastuu jos hullua yllytetään toiselta taholta kirjoituksiin mitkä eivät tänne kuulu ? Alatyyliset kirjoitukset ovat pääsääntöisesti lähteneet Yleismiehen provosoinnin jälkeen liikkeelle !
En pitäisi Yleismiestä hulluna, joskin juopon vikaa sedässä ilmeisesti on.
Ehdotuksesi uudesta virtuaalisesta Esson baarista on aivan erinomainen. Siitä tulisi meikäläisille oivallinen keskustelupalsta, mutta näiden ymmärtämättömien ja huumorintajuttomien nuorten niuhottajien pääsy sinne pitäisi olla ehdottomasti kielletty, jotta herjaa voisi heittää vapaasti. Siellä ei kaivattaisi herkästi suuttuvia jarrumiehiä.
Tälle uudelle keskustelupalstalle pitäisi olla 50 vuoden ikäraja, sillä nuorempien ihmisten kokemus ei ole riittävä syvällisempään keskusteluun. Palstalle pääsisivät vain kokeneet automiehet, jotka ovat matkoillaan nähneet yhtä ja toista, ja vastakkaisen sukupuolen hyvä tuntemuskin ( niiden yleisten) katsottaisi eduksi. Lievä rattijuopumuskaan ei estäisi täysjäsenyyttä. Vasta tällaisessa "valistuneessa" porukassa voi riittävän monipuolinen keskustelu lähteä käyntiin. Tietenkin "Esson baari"-palstalla tulee olla täydet anniskeluoikeudet.
Jos tällainen uusi "Esson baari"-palsta tulisi, niin en minä tänne paljon viitsisi enää kirjoitella. En olisi kiinnostunut vääntämään kättä täysin toisarvoisista asioita rahattomien haaveilijoiden kanssa, jos kokenutta juttuseuraakin olisi tarjolla.
..että minä ja latte-baarin kaveritkin pääsemme mukaan.
Tämän uuden virtuaalisen Esson baarin sääntöjä ollaan vasta tekemässä, joten pieni takaportti voidaan kyllä jättää näihin jäsenyysvaatimuksiin. Sovitaanko niin, että myös 40 vuotta täyttäneet valistuneet yksilöt voivat päästä täysjäseniksi, jos he läpäisevät soveltuvuustestin.
Sinulla ja ystävilläsi ei varmasti ole vaikeuksia läpäistä tätä "vaativaa" pääsykoetta, sillä kirjoituksistasi olen huomannut, että Sinulla on ymmärrys kohdallaan. Laatimamme koekysymykset ovat varmasti Sinulle hyvinkin helppoja, joten ei kannata turhaan jännittää. Yritetään vaan ensin saada se "Esson baari"-palsta perustetuksi, niin se jäsenyys on osaltasi pelkkä läpihuutojuttu.
Saksaauton tuonutkin 40 vuotias baariin ?
On täysin järjetöntä väittää, että minä olisin vastuussa täällä esiintyvistä alatyylisistä kirjoituksista! Itse en ole koskaan alatyyliä käyttänyt, mutta enhän minä millään voi estää tyhmiä ja ymmärtämättömiä tuontiautouskovaisia ( osa näistä uskovaisista on tietysti hyvin viisaitakin) kirjoittamasta tänne typeriä alatyylisiä kommenttejaan.
Asiattomien ja törkeiden kirjoitusten poistaminen palstalta on ylläpidon asia. Kuten olemme viime päivinä huomanneet, niin ylläpito kyllä osaa hoitaa tehtävänsä. Se on kiitettävällä aktiivisuudella poistanut monta asiallista kirjoitustani, koska nämä alatyyliä kirjoittaneet kaverit pyysivät ylläpitoa apuun toivottomassa taistelutilanteessa. Vauhkoilta rahattomilta kavereilta taisi mennä hermot lopullisesti riekaleiksi, kun he olivat lukeneet minun siistiä asiatekstiäni tuontiauton maksamisesta.
Tulevalla ( toivottavasti) "Esson baari"-keskustelupalstalla ei ketään syrjitä ajoneuvon perusteella. Jäseneksi pääsee ihan yhtä hyvin ruosteisen suola-auton kuin kiiltävän tuontiautonkin omistaja. Kokemusta (= ikää) kuitenkin pitää olla riittävästi ja huumorintajua sen verran, että pystyy osallistumaan keskusteluun päreitään polttamatta.
Esson baarin täysjäsenillä on tietysti määrättyjä jäsenetuja. Yksi tärkeimmistä eduista on se, että kerhon jäsenen ei tarvitse maksaa palkkiota (yhtä keskaria) tuontiautosta annettavasta lausunnosta. Samoin suola-auton omistajan ei tarvitse maksaa keskaria tuontiautoilijalle hänen suola-autosta antamasta "korjausmääräyksestä". Tästä seuraa niin lohdullinen asia, että kaikki kerhon jäsenet maksavat itse juomansa.
Jos hyväksyt nämä suunnitellut jäsenehdot, niin toivotan Sinut ehdottomasti tervetulleeksi tulevaan Esson baariin. Siellä ei tarvitse turvautua alatyyliin väittelyissä ( joskus saa tietenkin käyttää tehokeinona), sillä kaikilla täysjäsenillä on huumorintajua riittävästi. Tiukkapipoiset tyypit karsitaan pois jo vaativalla pääsykokeella.
Yleismies älä anna periksi näille huijatuksi haluaville. Viestien poistaminen vain paljastaa että jauhot eivät ole puhtaita kaikkien pussissa.
Pitääkö olla asiantuntija?
???
Älä Sinä hullua yllytä entistä suurempaan aktiivisuuteen, sillä kyllä näillä poikasilla on jo tarpeeksi kestämistä omia törttöilyjä ( sensurointitoimenpiteet) selvitellessään ja tappion katkeraa kalkkia kallistaessaan. Vaikka en ole mitään kehujatyyppiä, niin tämä erä nyt näytti menevän selvästi minulle kaikin mahdollisin tuomariäänin!
Minua ei suuresti kiinnosta näiden poikasten jauhojen puhtaus, mutta ei näillä suulailla kavereilla näytä olevan tarpeeksi paukkuja pärjätä vähänkään nokkelammassa sanailussa. Heti pienenkin ärsykkeen jälkeen he tahtovat turvautua alatyyliseen keskusteluun, joka on selvä merkki olemattomasta sivistyksestä ja surkeasta ymmärryksestä. Miten näin vähillä henkisillä eväillä varustetut henkilöt pystyvät muka tekemään kunnollisen autokaupan vieraalla maaperällä? Minä vaan kysyn!
Yksi syy näiden poikasten heikkoon menestymiseen suunsoitossa saattaa olla se, että heille ei jää tarpeeksi aikaa keskittymiseen. Jos he joutuvat käyttämään suuren osan ajastaan ja energiastaan nälkiintyneiden laivarottien hätistelemiseen hienojen tuontiautojensa takakonteista, niin ei sitä silloin helpommassakaan väittelyssä kunnolla pärjää. Taitaa tässäkin asiassa empaattinen suhtautumistapa olla kaikkein rakentavin jatkoa ajatellen???
PS. Tietoja poikien eilisistä toilailuista voit lukea "Huuhaa"-palstalta. Laitoin sinne tänään kirjoituksen "Tuontiautoilijoiden itsetunto-ongelmat!!!", jossa on seikkaperäisesti selitetty sensurointitapahtumat.
Etsipäs windows kansiostasi kyseisiä tiedostoja ja puukota vaikka hexaeditorilla taikka Disk Investigorilla niin näet hämmästyttäviä asioita.
Tämä yleismies pilaa muuten aika asiallisen ja mielenkiintoisen palstan, kannatan hänen heivaamista ulos näistä keskusteluista.
Ilmoittaudun Yleismiehen tukijoukkoihin! Jokainen keskustelupalsta tarvitsee joviaalin, elämäänähneen totuudenpuhujansa, jolla on sana hallussa ja arpakuutiot oikeassa asennossa, vaan ei peilinvarressa.
Tosin kieltämättä Yleismiehellä on täällä paitsi älyllinen ja moraalinen etumatka, myös ajallinen etu, sillä hän lienee jo eläköitynyt hektisemmästä talouselämästä ja siten kirjoitteluun ja Essolla kahvitteluun käytettävissä oleva aika ylittää keskimääräisen rasvanäpin mahdollisuudet. Varaosien ruuvaaminen saksantumisiin ja niiden hinnan tienaaminen taitaa jättää monen ajalliseen paitsioon ja siten myös häviölle palstamilleissä. Kateellisuus tosin on meitä kaikkia vahvasti ajava voima, Yleimiehestä en mene vannomaan.
Meinasin tuossa varmistella selustaani senverran, että piti rekisteröidä jo kauan käyttämäni nimimerkki ettei kävisi kuten Fossiilille. Paljastui kuitenkin, että se on jo absoluuttisen suojattu, eikä tarvitse ylläpidon suojelusta, koska kukaan ei voi varata välilyönnillistä nimimerkkiä!
Merkillinen keskusteluryhmä tämä Suomi24. Eihän kirjoituksia ole pakko lukea jos hermo ei kestä. Eikä niitä tarvitse kommentoida. Kommentointihan on suurimman osan Yleismiehen kirjoituksista kirvoittanut. Parempi olisi ollut jos olisi siivous alettu haistattelu yms. kirjoituksista. Mieluummin luen hullun kuin tyhmän kirjoituksia. KOlmas asia on sitten onko kysymyksessä hulluus vai viisaus - tyhmyyttä on ainakin näiden nollatoleranssimiesten reagointi.
Kyllähän nuo poikaset yrittivät eilen ylläpidon suosiollisella myötävaikutuksella hieman tätä palstaa siivota, mutta heidän työnsä jäi pahasti puolitiehen. Nuoret olivat kyllä innokkaita aloittamaan, mutta heillä ei ollut sitkeyttä eikä kykyä viedä hommaansa päätökseen, vaan lopullinen siivous jäi taas minun osakseni.
Tänään minä olenkin alkanut vähän siivoilla tätä palstaa omilla konsteillani, ja alku ainakin näyttää oikein lupaavalta. Tänään palstalle laittamani kirjoitukset ovat pysyneet esillä, eikä "Huuhaa"-palstallakaan ole vielä ollut mitään ongelmia.
Kun on tarpeeksi järjestelmällinen ja jämäkkä siivooja, niin kyllä sitä puhdasta näyttää tulevan pahemmastakin paskaläjästä. Alatyylisiä viestejä ei tänään ole palstalle suuremmin ilmaantunut.
Koska palstan siivous on jo näin hyvässä mallissa, niin jokohan olisi aika ottaa esiin se kirjoitus 2Änkyttävä vävy", jonka minä laitoin eilen kommentiksi tämän ketjun avaukseen. Jos sensuuri taas heti toimii, niin siivousta jatketaan minuuttiaikataulun mukaisesti niin kauan, että puhdasta tulee.
Ja tässä tämä eilen sensuroitu kommenttini ketjun avaajalle:
Änkyttävä vävy!!!
Tänä aamuna tapasin Essolla sen leppoisan appiukkosi, josta eilisessä kirjoituksessani mainitsin. Vaikka hän viime viikoilla oli pankissa ollut aika kireänä, niin nyt oli miehellä taas entinen ilme kasvoilla. Hyvää tarinaa tuli vuolaasti, eikä huumoriakaan puuttunut puheesta.
Kun jäimme pöytään lopuksi ihan kahdestaan, niin kaveri sanoi hiljaisella äänellä ( tarjoilijoilla on hieman liian tarkat korvat), että hänellä on hieman vaikeuksia vävynsä kanssa. Vävy oli ostanut liian kalliin tuontiauton eikä hän nyt kykene sitä maksamaan. Kaksi maksuerää oli jo jäänyt väliin, mutta sitten hänen tyttärensä oli pyytänyt apua isältään tukalassa tilanteessa. Tietenkin kaveri oli pienen pohdinnan jälkeen suostunut ja hakenut pankista tarvittavat lainanlyhennysrahat.
Koska kaveri on suhteellisen varakas, niin ei tämä rahallinen puoli häntä niin mahdottomasti ärsyttänyt. Enempi häntä oli alkanut ärsyttää tämän rahattoman suuruudenhullun vävynsä änkyttäminen, joka oli äkillisesti alkanut maksuvaikeuksien myötä. Kun parin rästiin jääneen lainaerän jälkeen oli tullut aika pyytää apua leppoisalta ja varakkaalta appiukolta, niin vävy oli änkyttänyt niin pahasti, että puheesta ei ollut saanut ollenkaan selvää, Juuri siitä syystä hänen kunnollinen tyttärensä oli joutunut esittämään raha-anomuksen selvästi artikuloiden.
Kaveri oli kovasti huolissaan siitä, että jääköhän rahattoman vävyn änkyttäminen ihan pysyväksi! Lääkäri oli kyllä vakuuttanut, että maksuvaikeuksien loputtua vävyn puhekyky palaa normaaliksi, mutta pieni epäilys oli kuitenkin kaverin mielessä. Minä lohduttelin tätä mukavaa miestä ja tietenkin tarjosin hänelle pienet ryypyt taskumatistani ( ihan sitä käsintehtyä).
Kun ajelin Essolta kotiin kiiltävällä tojotallani, niin ajattelin tämän kaverin änkyttävää vävyä. Olen minä montakin änkyttävää kaveria tavannut työelämässä, mutta ilmeisesti tämän kaverin vävyn änkytys on pahinta mahdollista laatua, koska se näkyy myös kirjoituksessakin.
Tämä vävy vastasi eilen aloittamaani keskusteluun "Loistavia selityksiä!!!" minulle kokonaista neljä kertaa, mutta yhdelläkään kerralla hän ei päässyt varsinaisen asiaan. Jokaisella kerralla oli vastauksessa vain tyhmä mitäänsanomaton alkulause??? Jos tämän vävyn tauti on noin vakavaa laatua, niin täytyy meidän Esson raatilaistenkin tehdä kaikki mahdollinen, jotta tuontiauto saadaan maksettua ja puhekyky palautettua tämän mukavan kaverin onnettomalle änkyttäjävävylle.
Tämä on vain tarkistusviesti siitä, että kirjoitukseni "Jokohan olisi aika!!!" on julkaistu "Auton maahantuonti"-palstalla 15.12.2004 klo 13.05 .
Tulen käyttämään tätäkin viestiä todistusaineistona ylläpidolle lähetettävässä tutkimuspyynnössäni.
Eikös sieltä Esson baarista ole tapana kääntyä Karpon puoleen, kun tuntee tulleensa epäoikeudenmukaisesti kohdelluksi?
Eihän nämä hommat täällä virtuaalisessa Esson baarissakaan niin vakavia ole, että Karpolle olisi nyt asiaa. Olen tässä lähdössä lomalle, ja nyt laukkua pakatessani olen ottanut pienen "loppukirin". Palaan ääneen vasta tammikuussa, joten pitäähän tässä nyt hieman normaalia kovempaa ääntä pitää, jotta hyvät ystävät eivät kokonaan unohtaisi minua lomani aikana.
....