Kuinka kieroutunut täytyy ihmisen olla jos tämä ei näe mitään ongelmaa siinä että vaatii muita ihmisiä pakolla oppimaan oman kielensä? Esimerkiksi kun meksikolainen muuttaa Yhdysvaltoihin ei kukaan pakota tätä opettelemaan englantia mutta karu fakta on se että Yhdysvalloissa on pakko osata englantia jos siellä haluaa pärjätä.
Millainen on ihminen joka pakottaa muita oppimaan?
Ihmettelijä12
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Esimerkkisi ei ole osuva. Kyllä latinoillakin Jenkeissä on "pakkoenglanti", koska se on ainoa yleinen opetuskieli.
Suomen pakkoruotsitus taas on täysin järjetöntä ja kohtuutonta. Kyse on pienestä vähemmistökielestä ja marginaalisesta kielestä maailmalla.
Tuskinpa missään muussa maassa valtion asukkaiden enemmistö kieltä ajatellaan pakkona, mutta suomessa suru väki on niin kieroutunut että tilanteen saa esitettyä vain huonoilla esimerkeillä.
Suuri osa Meksikosta USAhan tulleita eivät edes opi englantia koska ei enää ole tarvetta.
Eiks ihmettelijä ole käynyt koulua ?
Opettaja on se henkilö joka paottaa oppimaan.
Opettaja on hieman kuin teloittaja joka tottelee annettuja käskyjä, vaikkakin osa teloittajistakin varmasti pitää työstään samoin kuin osa ruotsin opettajista.
Kielen teloittajat ovat kyllä suomenkielenopettajat tässä maassa