Onko teillä ystävä- ja tuttavapiirissä lähinnä uskovia, vai onko teillä läheisinä myös esim. ateisteja, muslimeja tms.? Minulla on kaikenlaisia ystäviä, mutta osa uskovista ystävistäni sanoo, etten saisi ottaa lähelleni varsinkaan muslimeja. Mitä mieltä olette?
Ystäväpiirissä vain uskovia?
Jeesuksen.morsian
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan oikein. Näin juuri pitääkin olla. Pidä vaan kiinni ystävistäsi. Ihan siinäkin mielessä, että voisit evankelioida heitä. Ei väkisin tuputtamalla, vaan jos aloite tulee siltä ystävältä, niin silloin siihen voi tarttua.
Se on ihan huipputärkeää, että uskovalla on muitakin ystäviä, kuin uskovia.
Minusta ihminen, joka pitää lähimmäistään tai ystäväänsä potentiaalisena käännytyskohteena, ei ole aito ystävä.
Olen samaa mieltä.
Helluntailaiset naiset ovat ihania.
Lue tämä:
30 Niin fariseukset ja heidän kirjanoppineensa napisivat hänen opetuslapsiansa vastaan ja sanoivat: "Miksi te syötte ja juotte publikaanien ja syntisten kanssa?"
31 Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat.
32 En minä ole tullut kutsumaan vanhurskaita, vaan syntisiä parannukseen."
Luuk. 7:34 Ihmisen Poika on tullut, syö ja juo, ja te sanotte: 'Katso syömäriä ja viininjuojaa, publikaanien ja syntisten ystävää!'
10 Ja kun hän aterioi hänen kodissaan, niin katso, tuli monta publikaania ja syntistä, ja he aterioivat Jeesuksen ja hänen opetuslastensa kanssa.
11 Ja kun fariseukset sen näkivät, sanoivat he hänen opetuslapsilleen: "Miksi teidän opettajanne syö publikaanien ja syntisten kanssa?"
12 Mutta kun Jeesus sen kuuli, sanoi hän: "Eivät terveet tarvitse parantajaa, vaan sairaat.
13 Mutta menkää ja oppikaa, mitä tämä on: 'Laupeutta minä tahdon enkä uhria'. Sillä en minä ole tullut kutsumaan vanhurskaita, vaan syntisiä."
Minulla on ystävinä naristeja. Heidän kanssa on mielenkiintoista keskustella.
On mielenkiintoista nähdä, kuinka he pukevat minuutensa aina esiin tavalla tahi toisella, jossa heidän roolinsa on keskipisteessä, sekä ainut oikealähtöinen näkökatsanto.
Siinä esim. kopitellaan palloa, sekä katsotaan, kuinka hän on taitava pelimies.
Kun toimin ja pyörin uskovien kanssa, ja biologisia sukulaisiakaan ei paljon ole, niin suurin osa uskovaisia. Minä en kyllä mielessäni erottele ja karsinoi ihmisiä, kenen kanssa pidän yhteyttä tai porukoin. Uskon että Pyhä Henki ohjaa tilanteet, jossa voin kirkastaa Kristusta ja se voi tapahtua myös silloin kun sitä vähiten itse tiedostan.