Ennen ihmiset olivat uskovaisempia

Mistä johtui johtuiko tietämättömyydestä, niin se varmaan oli.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikä tiedon määrä tai laatu on vienyt tarpeen uskovaisuudelta?

Pidän itseäni keskivertoa älykkäämpänä mutta joka päivä näen uskomisen tulevan isompaan arvoon!

lähipiirissäni on monta eri alojen tohtoria, enkä näe heilläkään tiedon määrän ja uskon olevan ristiriidassa, päinvastoin!

sanoisin mieluummin että tyhmyys on lisääntynyt ja alkanut vaatia sen tunnustamista viisaudeksi yhä enemmän. vai voiko joku todella pitää esm homoutta viisautena joka sotii kaikkea elämän peruslakeja vastaan.

Äänestä

Kyse on aikakauden hetkistä. Ihminen kuului lapsikasteen kautta kirkkoon ja elämä oli enemmän sairauksien ja kuoleman kanssa tekemisissä.
Ja mitä tarkoitetaan sitten uskovaisempia, vaikea mitata. Synninhimot ne varmasti silloin rienasi, jos vain kerkesi karjakeittiöstä heinälatoon.
Mutta, enemmän sieltä kaaduttiin väsyneenä tuvannurkkaan, eikä ollut liikoja tyhjänaikaa katsella "kännykkää" ja mediaa.

Äänestä
  • Aivan, itsellä tuli lisäksi mieleen sodat, jonka kautta myös suurempi yhteisöllisyys ja tosiaankin sellainen aika ettei kaikki ole yhtä helppoa kuin nykyään. Ja kirkossa käyminen oli silloin kaiken muun keskellä ehkä jopa huvia.

    Voi olla että uskonnoilla ei ole tarvetta nykypäivänä niin kuin ne on ennen ollut, joten turhaan ihmiset jauhavat menneisyydestä tuoden sitä nykypäivään. Voi olla, että uskontoja ei tarvita ollenkaan.

    Tietämättömyys ja yhteisön paine on sama asia.

    Mitä uskonto edes on? Uskonto on pelkkiä elämänohjeita, joita ei tule ottaa kirjaimellisesti. Jos et kaipaa elämänohjeita, niin suurin osa on väärässä. Suurin osa täälläkin käyttää monia elämänohjeita kavereiltaan ja vanhemmiltaan, opittuja tapoja.

    Äänestä

Usko on keino hallita kansaa. Tämä nähdään erityisesti muslimeissa ja esim. natsismissa. Uskovaisuus vähenee sitä myötä, kun koulutus lisääntyy.

Äänestä

Minulla on tuntuma, että silloin 1700-1800-luvuilla Suomessa on ollut hyvin vähän uskovaisia. Suurimmat herätykset ovat olleet 1900-luvulla.

Äänestä
  • Suomessa oli uskovia lähes kaikki 1700-1800-luvuilla. Kritittyjä heistä ei tietenkään ollut moni, sillä kristinusko tuotiin pakolla ja ihmisten taivuttaminen Lähi-Idän uskontoihin on yleensä tapahtunut vähitellen ja väkisin. Aiemmin suomalaisilla oli oma usko ja kulttuuri. Nyt olemme pikkuhiljaa pääsemässä eroon lainauskosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


liian.viisas.uskoon kirjoitti:

Mistä johtui johtuiko tietämättömyydestä, niin se varmaan oli.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu