Taas tilattiin Turusta Vapaavuoren laivoja

Onkohan Suomessa ollut koskaan yhtä hienosti onnistunutta elinkeinoministeriä kuin Jan Vapaavuori oli? Nykyinen Bobrikoff ei saa edes puhuttua kuin yhden merkityksettömän sanan kerrallaan ja sitten pitää pitää parin sanan mittainen tauko.

Turun seudulla työmäärä sen kun lisääntyy ja nyt saksalainen omistaja pohtii jo telakan laajentamista, kun risteilijätilauksia tulee solkenaan. Turun telakka voi olla se veturi, joka kiskoo koko Suomen talouden uuteen nousuun vähitellen.

Vapaavuoren junailema telakkakauppa on Suomen lähihistorian paras menestys.

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Unohtui avauksesta, että Vapaavuoren Janne olisi pitänyt valita Kokoomuksen puheenjohtaksi jo viime puoluekokouksessa, eikä vasta seuraavassa.

      Stubbia inhoaa nykyään suunnilleen 99 % Kokoomuksen kannattajista, vaikka yli puolet viime puoluekokoukseen lähetetyistä edustajista sortui Stubbin mediashown valheeseen.

    • ovkk

      Mitä sinä höpiset? Se oli nimenomaan Vajaavuori ja kokoomus jotka viimeiseen asti vastustivat että valtio tulisi väliin ja pelastaisi Turun telakan. Onneksi järkipuolueet vetivät kokkareet ja Vajaan kölin alta. Nyt on telakka, on laivatilauksia ja tuhansia työpaikkoja.

      • Elätkö jossakin mielikuvitusmaailmassa?

        Jan Vapaavuori neuvotteli kauppajärjestelyt, joita SDP yritti sabotoida.

        Lue Hesarin jälkikäteen tekemä yhteenveto tapahtumien kulusta:
        http://www.hs.fi/sunnuntai/a1421471226076


    • kolikoli

      Vajavakukkula se vain syytää rahaa Suomen luontoa pilaaviin kaivoksiin.

      • Onko tuo Olli “Bobrikoff” Rehnin uusi lempinimi?


    • Laivatpuuta

      Valitettvasti vaan laivanrakennus on Suomessa tappiollista toimintaa.

      • Ei nyt enää, kun toimintaa johtaa saksalaienen yritys.


    • Tolloustaas

      Voi tollolauma. Miljardien takuilla ja tuilla niitä västään. Suomelle tappiolla, tukiaoslaovoja. Saksalaiset, varustamo ja telakan omistaja käärii voittoja suomalaisen veronmaksajan rahoilla.

      • Oletvatipää

        Voi venäjäkiimavajakki. Sinun mielestäsi olisi parempi, että Suomen perinteikäs telakkaklusteri alihankkijoineen kuopattaisiin lopullisesti ja tuhannet työläiset ja toimihenkilöt joutuisivat kortistoon ja sossun luukulle?


      • Olisiko mielestäsi parempi, että suljettaisiin koko telakka?


    • Vapaavuoren hienosti hoitama Turun telakan säilyttäminen ja mahdollisuuden antaminen uudelle kukoistukselle oli suorastaan Herran lahja Turun seudulle.

      Entisten työpaikkojen telakalla säilymisen ja uusien syntymisen merkitys korostuu nyt, kun Nokia katoaa kokonaan Salosta. Vaikka kyse on eri aloista, telakan ja sen työntekijöiden sekä alihankkijoiden maksamat verotulot tukevat alueen kovia kokevaa taloutta huomattavasti.

    • Muistimies

      Persut teki 1,5 vuotta sitten välikysymysen ja olisivat halunneet, että
      Suomi olisi "lahjoittanu" siloiselle korealaiselle STX:n omistajalle lain vastaisesti 50 milj. pääomakorotuksena.
      http://www.hs.fi/kotimaa/a1305631584851

      • Internet on tuonut politiikkaan uutta armottomuutta. Soininkin täydellisen väärä vaahtoaminen säilyy kaikkien saatavilla olevissa arkistoissa paljon paremmin kuin menneinä aikoina. 30 vuotta sitten poliitikkojen kaikkein tyhmimpiä heittoja ei mikään lehti edes painanut, niin eipä löydy enää mistään.


      • Eipä ole näkynyt ainoatakaan persua tunnustamassa, että vaati suomalaisten veronmaksajien rahojen tuhlaamista korealaisille miljonääreille täysin hukkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      89
      2628
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      203
      1658
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      116
      1600
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1461
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1222
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      76
      1005
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      56
      969
    8. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      45
      867
    9. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      63
      849
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      61
      835
    Aihe