Vasurien tuhotyöt vaikuttavat ETYJ-kokoukseenkin

Täytyypi tässä muistuttaa että Arhinmäen-Kataisen hallituksen aikana päätettiin Venäjä-pakotteista sekä henkilöiden matkustuskielloista. Ja nyt kannamme hedelmää tässäkin suhteessa. Ei riitä vasureille se, että lahjoitetaan miljardeja Kreikkaan eikä se, että Venäjänkaupan tyrehtymisen myötä tuli kymmeniä tuhansia työttömiä, vaan piti kaiken lisäksi hyväksyä sääntöjä jotka tuhoavat diplomaattisuhteekin Venäjälle.
Menee vuosikymmeniä ennenkuin porvarien Arhinmäki-Kataisen hallituksen tuhotöiden jäljet on korjattu jos niitä edes pystytään korjaamaan.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viime hallitus todella aiheutti tuhoa enemmän kuin muut 90-luvun jälkeiset hallitukset yhteensä.
Ja tämä taisi olla kyseisen ajankohdan jälkeen eka hallitus jossa oli vasurit ja vihreät molemmat.
Eikö ne voisi keskittyä oppositiossa homosteluun kun eivät muuta osaa?

Äänestä

Taas alkaa mennä huonommin. Venäjää ei saisi sulkea pois mistään.

Äänestä

Soinin vätys ei pystynyt päättämään itse mitään, EU herrat kyykytti Soinin pelleä taas.

Äänestä
  • Soiniko se yksin pystyy päättämään kaikesta?

    Äänestä

  • Täytyy nyt muistaa että sen kyykytysluvan oli antanut Arhinmäen-Kataisen hirmuhallitus, eli tuhoisat kauppapakotteet, jotka vievät Suomea aina vaan alaspäin. Ei niitä sääntöjä pysty noin vain heti muuttamaan, menee siihen muutama vuosi.

    Äänestä

Miten on mahdollista että paljon parjatun Kekkosen jälkeen ei Suomessa ole ollut kuin toinen toistaan huonompia johtajia.
Kekkonen osoitti jämäkkyyttä niin itään kuin länteen ja torjui sotilaallisen yhteistyön Neuvostoliiton kanssa, YYA-sopimus toteutui teoreettisella tasolla.
Nyt tilanne on päinvastainen, NATO määrää jos asioista vaikka sopimusta ei kuulemma ole. Isäntämaasopimuksen kautta kuitenkin ollaan sitouduttu täysin lännen määräysvaltaan ja sotaharjoituksissa täällä on yhä enemmän mukana amerikkalaisia joukkoja.
Pelottavan typerää seikkailupolitiikkaa ajavat lännen haukat ovat saattaneet Suomen vaarallistakin vaarallisemmalle tielle.

Äänestä

Eikös persuja sitten äänestetty hallitukseen sen vuoksi, että he tekisivät muutoksia?

Mutta kyllä näyttää persuhallitus vain jatkavan edellisten hallitusten politiikkaa mitään muuttamatta. Eikä näytä olevan edes aikomusta muuttaa mitään.

Äänestä

Ajatella että vasemmistoliitto yksin päätti kaikesta. En tiennytkään että meillä on yksipuoluehallinto......kaikkein eniten vituttaa asioiden vääristelijät, kuten aloittan typerä teksti. Pistät syyn Arhinmäen syyksi, vaikka siellä istui eräskin puolue siellä hallituksessa ja EU:n pakottaman Suomen oli vähän pakko mennä mukaan pakotteisiin, joka on minustakin tyhmää ja toivoisin Suomen eroavan koko paska liitosta. Mutta älä kirjoita vääristellen....

Äänestä
  • Vasurit kannattivat kaikkea sitä mistä puhut. He olisivat voineet erotakin hallituksesta protestina EU-politiikalle ja se olisi voinut muuttaa asetelmaa koonaan. Mutta ei, kun se ministerin pesti oli niin kiva ja Audin takapenkki pehmeä, samapa se jos kansa menettää miljardeja ja kauppasuhteet suureen ja kasvavaan markkina-alueeseen tuhoutuvat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suuret_on_tuhot kirjoitti:

Täytyypi tässä muistuttaa että Arhinmäen-Kataisen hallituksen aikana päätettiin Venäjä-pakotteista sekä henkilöiden matkustuskielloista. Ja nyt kannamme hedelmää tässäkin suhteessa. Ei riitä vasureille se, että lahjoitetaan miljardeja Kreikkaan eikä se, että Venäjänkaupan tyrehtymisen myötä tuli kymmeniä tuhansia työttömiä, vaan piti kaiken lisäksi hyväksyä sääntöjä jotka tuhoavat diplomaattisuhteekin Venäjälle.
Menee vuosikymmeniä ennenkuin porvarien Arhinmäki-Kataisen hallituksen tuhotöiden jäljet on korjattu jos niitä edes pystytään korjaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu