Täytyypi tässä muistuttaa että Arhinmäen-Kataisen hallituksen aikana päätettiin Venäjä-pakotteista sekä henkilöiden matkustuskielloista. Ja nyt kannamme hedelmää tässäkin suhteessa. Ei riitä vasureille se, että lahjoitetaan miljardeja Kreikkaan eikä se, että Venäjänkaupan tyrehtymisen myötä tuli kymmeniä tuhansia työttömiä, vaan piti kaiken lisäksi hyväksyä sääntöjä jotka tuhoavat diplomaattisuhteekin Venäjälle.
Menee vuosikymmeniä ennenkuin porvarien Arhinmäki-Kataisen hallituksen tuhotöiden jäljet on korjattu jos niitä edes pystytään korjaamaan.
Menee vuosikymmeniä ennenkuin porvarien Arhinmäki-Kataisen hallituksen tuhotöiden jäljet on korjattu jos niitä edes pystytään korjaamaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viime hallitus todella aiheutti tuhoa enemmän kuin muut 90-luvun jälkeiset hallitukset yhteensä.
Ja tämä taisi olla kyseisen ajankohdan jälkeen eka hallitus jossa oli vasurit ja vihreät molemmat.
Eikö ne voisi keskittyä oppositiossa homosteluun kun eivät muuta osaa?
Taas alkaa mennä huonommin. Venäjää ei saisi sulkea pois mistään.
Soinin vätys ei pystynyt päättämään itse mitään, EU herrat kyykytti Soinin pelleä taas.
Soiniko se yksin pystyy päättämään kaikesta?
Täytyy nyt muistaa että sen kyykytysluvan oli antanut Arhinmäen-Kataisen hirmuhallitus, eli tuhoisat kauppapakotteet, jotka vievät Suomea aina vaan alaspäin. Ei niitä sääntöjä pysty noin vain heti muuttamaan, menee siihen muutama vuosi.
Miten on mahdollista että paljon parjatun Kekkosen jälkeen ei Suomessa ole ollut kuin toinen toistaan huonompia johtajia.
Kekkonen osoitti jämäkkyyttä niin itään kuin länteen ja torjui sotilaallisen yhteistyön Neuvostoliiton kanssa, YYA-sopimus toteutui teoreettisella tasolla.
Nyt tilanne on päinvastainen, NATO määrää jos asioista vaikka sopimusta ei kuulemma ole. Isäntämaasopimuksen kautta kuitenkin ollaan sitouduttu täysin lännen määräysvaltaan ja sotaharjoituksissa täällä on yhä enemmän mukana amerikkalaisia joukkoja.
Pelottavan typerää seikkailupolitiikkaa ajavat lännen haukat ovat saattaneet Suomen vaarallistakin vaarallisemmalle tielle.
Eikös persuja sitten äänestetty hallitukseen sen vuoksi, että he tekisivät muutoksia?
Mutta kyllä näyttää persuhallitus vain jatkavan edellisten hallitusten politiikkaa mitään muuttamatta. Eikä näytä olevan edes aikomusta muuttaa mitään.
Ajatella että vasemmistoliitto yksin päätti kaikesta. En tiennytkään että meillä on yksipuoluehallinto......kaikkein eniten vituttaa asioiden vääristelijät, kuten aloittan typerä teksti. Pistät syyn Arhinmäen syyksi, vaikka siellä istui eräskin puolue siellä hallituksessa ja EU:n pakottaman Suomen oli vähän pakko mennä mukaan pakotteisiin, joka on minustakin tyhmää ja toivoisin Suomen eroavan koko paska liitosta. Mutta älä kirjoita vääristellen....
Vasurit kannattivat kaikkea sitä mistä puhut. He olisivat voineet erotakin hallituksesta protestina EU-politiikalle ja se olisi voinut muuttaa asetelmaa koonaan. Mutta ei, kun se ministerin pesti oli niin kiva ja Audin takapenkki pehmeä, samapa se jos kansa menettää miljardeja ja kauppasuhteet suureen ja kasvavaan markkina-alueeseen tuhoutuvat.