Monien ihmisten mielestä kaikkein arvostetuin ammatti on lääkäri. Lääkäri-sanan alkuperäinen merkitys on lähellä sanaa parantaja. Lääkärin ensisijainen tehtävä on toimia niin, että ihmisessä oleva sairaus paranee. Tähän hän käyttää tieteellisen tutkimuksen ja huolellisen testauksen kautta kehitettyjä, valvottuja hoitomenetelmiä ja yhteiskunnan rakentamaa suurta sairaalalaitosta henkilökuntineen.
Aina lääkärillä ja lääketieteellä kuitenkaan ei ole keinoja parantaa sairauksia. Silloin lääkärin tehtävä on lievittää sairauden oireita. Oireiden lievittäminen voi parantaa potilaan elämän laatua aivan ratkaisevasti, vaikka sairaus jäisikin jäljelle.
Mikäli lääkäri ei pysty parantamaan sairautta eikä juurikaan edes enää lievittämään sen oireita, hänen tehtävänsä on loppuun asti lohduttaa potilasta ja osallistua potilaan elämän viime vaiheisiin empaattisena kanssaihmisenä. Meillä kaikila elämä on ajallisesti rajallinen ja lääkäri voi helpottaa potilaan elämän herkimpiä vaiheita vain olemalla hyvä rakastava lähimmäinen toiselle ihmiselle.
Lääkäriä tarvitaan
4
<50
Vastaukset
- näin-sen-näin
>> Lääkäriä tarvitaan <<
Jep. Poliisi ja lääkäri on nyt käsitelty ja jännittyneinä odotamme, onko seuraavaksi palomiehen vai tuomarin vuoro.
>> lääkäri voi helpottaa potilaan elämän herkimpiä vaiheita vain olemalla hyvä rakastava lähimmäinen toiselle ihmiselle. <<
Njet. Olkoot että tarina on ilmeisen vertauskuvainnollinen, niin silti sen pitäisi olla uskottava alkuperäisessäkin merkityksessään. Ja tämä ei ole. Lääkärin psyyke ei kestäisi sitä, että hän alkaisi hoitamaan potilaita kuin omia lapsiaan tai vanhempiaan. Ei kenenkään normaalin ihmisen psyyke kestäisi sitä ja toiseksi, objektiivisuus ja paras työtulos edellyttää, että potilas on potilas eikä esim oma lapsi.
(ja tämä kommentti saattaisi kuulua kategoriaan sarkastiset pulustelut ;-) - KTSEiKirj
Ja kansainvälisissä suhteissa Suomi on lääkäri, ei tuomari, sanoi presidentti Urho Kekkonen.
- en_ole_lekuri
joo, lääkärin ei kuulu olla perheenjäsen.
kokonaan eri aihepiiri tämä elämän loppuhetket... sinänsä todella tärkeä
lääketieteen yksi positiivisia ominaisuuksia on se, että se uudistuu. joskus aiemmin on ehkä hoidettu ihmisiä iskemällä suonta. sittemmin siitä on luovuttu, koska suoneniskentä on hyödytön ja vahingollinen toimenpide. tämän jälkeen ei enää ole olemassa mitään maallikkofundamentalistilääkärien joukkoa joka huutelisi, että suoneniskentä on edelleen se ainoa ja oikea tapa hoitaa ihmisiä. - sairaitaparantamaan
Niin lääkäriä tarvitaan, ei vahvistamaan sairauksia, vaan parantamaan sairaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733