Päättäjät puhuu aina hyvinvointivaltiosta, ei semmoisessa valtiossa ole köyhiä. Ja kaikilta vanhuksilta ja sairailta, opiskelijoilta, ja lapsiperheiltä otetaan rutkasti tuloista pois, kun tulee liikaa rahaa, ei sillon voi olla köyhä.
Uusi hallitus on huomannut että elämme leveästi, jos nyt ei saa lapsille ruokaa tai vuokraa maksettua, mitä sitten, hyvinvointivaltiossa kaikki prjää, eikun leitkataan kaikilta pois. Nostetaan kiinteistöverojakin 40 %, nostetaan autoveroja, sairaanhoitomaksuja, vanhusten palveluasumisen kuluja... meillähän on sitä rahaa.
Mä luulen että hallitus ajaa suomen nyt niin alas, että nälkäkuolema on kohta ajankohtainen. Tällä menolla ei synny kun kurjuutta.
Hei suomessa ei ole köyhiä!
6
<50
Vastaukset
- gfdghjkh
Toimeentulotuki sekä asumistuki ynnä lapsilisät pitää poistaa tarpeettomina.
Hallitus toimikaa! - justtätäonodotett
Kerrankin on hallitus, joka tajuaa, että tässä holhousyhteiskunnassa on menty liian pitkälle. Kaikki tuet pois ja sitten katsotaan ketkä pärjää omin avuin. Niille, jotka ei pärjää, voi jakaa kaurapuurokuponkeja ja asuttaa parakkeihin.
- täältlöytyy
Halitus, toimi j aota puoluetuet pois, sopeutumiseläkkeet pois, edustajien ilmaiset taksimatkat, bussimtkat ja junamatkat pois, ylisuuret palkat pitää verottaa 80 % pois kaikki kuitit pitää olla jotta ei tule ylimääräistä.
Sitten työtuntien mukana palkka 9 euroo tunti. - roletaari
Käsitteet sekaisin! Köyhyys ja oikeudenmukaisuus. Nälkä, vilu, hoitamaton sairaus. Siinä on köyhyyden tunnusmerkkejä edellyttäen, ettei henkilö ole käyttänyt resurssejaan (muitkin kuin rahaa) johonkin muuhun tai sitten edellämainittuihin harkitsemattomasti.
Verotus, tulonsiirrot ja niiden perusteiden jakautuminen, kyseessä on eri henkilöiden sujektiivinen näkemys oikeudenmukaisuudesta.
Kyllä minustakin noissa asioissa olisi paljon oikaisemista mutta se on vain minun mielipiteeni tässä elämäntilanteessa.
70-luvulla tulovero%:ni oli pahimmillaan 47,5 ja vaimoni kotona saamatta mistään mitään. Kyllä yksilöverotus vitutti. Vituttaa se vieläkin ja samoin osa nykyisistä, mielestäni passivoivista, holhoavista tulonsiirroista.
Olen muutaman kerran kuullut tuettavan suusta lauseen: PAKKOHAN NIIDEN ON maksaa milloin mitäkin! - minätykkään
Minä olen saanut kodinhoitotukea, lapsilisiä, asumistukea, toimeentulotukea, työttömyyskorvausta, joissa on ollut kaikissa lapsikorotus kukna ja elarit toki.
Kyllä minä olen noillakin pärjännyt vuosia vallan hyvin. Kun ne aikanaan loppuu sitten on hyvä jos on perustulo jota nyt kaavaillaan, yksin sillä varmaan pärjää sitten aikanaan.
On hyvä että on tämmöinen järjestelmä, ei travi raataa itseään kipeäksi, kun voi olla kotna ja tehdä siellä mitä huvittaa, kotityöt ja olla lasten kanssa, jos olisin töissä en jaksaisi yhtään mitään töiden jälkeen. Tykkään tästä. Nyt voi olla kotona ja tehdä omaan tahtiin töitä kotona. En haekkaan töitä ennekuin viimeinenkin lapsi on aikuinen. Eipä juuri olla tarjottukkaan kuin arvottomia hommia, mutta en ole onneksi päässyt, kun ei kiinnosta jos ei saa kunnon palkkaa. Kun joku maksaa 4000 kk niin viivana lähden.- fdhjkg
Mitähän sinäkin amispummi luulet osaavasi tehdä muuta kuin leivästä pa*kaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37910Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8807J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756