Voiko vegetaristi olla katolinen?

Katolisten mukaan ehtoollisleipä ja ehtoollisviini muuttuvat Jeesuksen lihaksi ja vereksi. Ei kuvainnollisesti, vaan oikeasti.
Voiko siis vegetaristi olla katolinen?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Vanhoina hyvinä aikoina, kun Ruotsi oli juuri käännytetty, teloitettiin eräs, joka epäili ettei leipä ole oikeasti Jeesuksen lihaa, eikä viini Jeesuksen verta.

Äänestä

Voisikohan sen keksin jauhaa, ja se muuttuisi ikäänkuin tartarpihviksi?
Ja jos viini olisi lettupannussa, se muuttuisi veriletuksi?
Raamattu ei kiellä ihmislihan syömistä? Mutta possun liha kielletään? Hurjaa menoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


876689 kirjoitti:

Katolisten mukaan ehtoollisleipä ja ehtoollisviini muuttuvat Jeesuksen lihaksi ja vereksi. Ei kuvainnollisesti, vaan oikeasti.
Voiko siis vegetaristi olla katolinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu