Suomi ei onnistuisi pysyttelemään ulkopuolisena lähialueen kriiseistä, arvioi puolustusministeriön kansliapäällikkö Arto Räty.
Hän sanoo Lännen Medialle, että Euroopan ja Yhdysvaltojen idänsuhteiden jännite voi johtaa pienenkin ongelman nopeaan laajentumiseen.
Suomen tulee Rädyn mukaan näyttää ulkomaailmalle, että se kykenee pitämään huolta itsestään. Kansliapäällikkö silti samalla painottaa, että Suomeen ei kohdistu tällä hetkellä mitään suoraa uhkaa.
Kenraaliluutnantti Räty muistuttaa, että maanpuolustuksen keinovalikoiman tulee uudistua, koska elämme verkottuneessa korkean teknologian maailmassa.
Suomessa ei ole tällä hetkellä tiedustelulakia. Rädyn mukaan meille tarvitaan sekä siviili- että sotilastiedustelulaki.
MTV UUTISET - STT
Tiltu valehteli kenraali Rätyn lausunnosta
10
<50
Vastaukset
- Ei-muuten-sanaakaan
presidentin toimista, joita tiltu valehteli Rätyn kritikoineen.
- Voi-tiltua-voi
Tiltuilla on ongelmia. Aina ne jäävät valeista kiinni.
- S_Tubb
Suomi ei onnistuisi pysymään ulkopuolisena lähialueen kriiseistä.
Ei ainakaan nykyisen hallituksen aikana.'
Se on päinvastoin tehnyt kaikkensa,että Suomi mahdollisen kriisin aikana olisi alttiina kaikenlaisen voiman käytölle.- TiltuOnTyhmä
Suomi ei nykykäytöksellään ole minkäänlainen osapuoli kriiseissä! Tiltu jauhaa skeidaa!
- E_Versti
Kaksi väitettä ja molemmat tyhmiä.
- oaisdjfmczv
Kyllä riisit ovat vitun hyviä. On totta, että rajan yli tuotavia riisejä on mahdoton vastustaa. Kukapa ei olisi syönyt ah aina niin ihanaa riisiä?
- LaadullaOnTekijänsä
Hehe! Venäjän Tiltuista älykkäin pääsi ääneen?
- Voi-tiltuja-voi
Tiltujen väite, ettei Räty pärjännyt sotilastehtävissä on järjetön.
Hän oli aivan kärkipään miehiä.
Kansliapäällikön tehtävä on tosin siviilivirka, mutta se on puolustushallinnon kakkosmies eli rinnastettavissa PE:n päällikköön.
Räty on erityisen pätevä ja arvovaltainen.
Tiltujen valehtelu ei asiaan vaikuta.- Räty-on-toiminut
mm. Pääesikunnan operaatiopäällikkönä ja maavoimien esikuntapäällikkönä.
Hänellä on poikkeuksellisen hyvä kansainvälinen koulutus ja kokemus.
Räty on upseerikunnan huippuja, - kuinedeltäjänsä
Ja Natoyhteensopiva, eikä sotilasta demokratiamenettely sido.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743