Sama aseistus on myös noilla muilla lähi-idän joukoilla, sekä Ukrainan seperatisteilla, ja muilla terroristeilla. Venäjäkö noita aseita myy vai saako niitä sieltä lahjaksi. Osaako joku kertoa?
Miksi Isis käyttää Venäläistä aseistusta ?
28
<50
Vastaukset
- tutkija-
Todennäköisesti Venäjä aseistaa näitä terroristi ja rosvojoukkoja.
- pumpumvaan
Ryssät ovat aina myyneet puuperäpyssyjään kaikille halukkaille. Yleensä halukkaimpia ovat olleet rättiä päässään pitävät tai geeniperimänsä ruskettamat epämääräiset sotahullut. Länsimaissa käytetään mieluiten korkeamman teknologian tuotteita kuin mitä rysillä on myytävänä.
- kranaattirynnäri
ISIS-terroristijärjestö on täysin USA:n hallinnon perustama ja rahoittama järjestö,jota USA aseistaa pudottamalla aseita terroristijärjestön hallinnassa oleville alueille.
Former CIA contractor Steven Kelley says that the ISIL terrorist group is a completely fabricated enemy created and funded by the United States. - kranaattirynnäri
Syyrian armeijan aloitti 5.7.2015 varhain aamulla raskaalla tykistöllä kohdistamisen länsimaiden tukemien terroristien asemiin.Syyrian voitokas armeija yhdessä Hezbollahin taistelijoiden kanssa murskaa viimeiset terroristien pesäkolot.
Syrian Artillery early this morning targeting terrorist locations in al-Zabadani.
Syrian army units, NDF and Hezbollah are advancing in the town, managed to secure number of locations inside, and completely isolated the town from all its surroundings cutting terrorists supply routs. - punikkija7kääpiötä
Kranaattirynnärillä linko viskaa. Mistä näitä latvalahoja Tiltuja löytyy, Pietarista?
USAlla ei ole ISISn kanssa muuta tekemistä kuin vastapallo. - kranaattirynnäri
punikkija7kääpiötä kirjoitti:
Kranaattirynnärillä linko viskaa. Mistä näitä latvalahoja Tiltuja löytyy, Pietarista?
USAlla ei ole ISISn kanssa muuta tekemistä kuin vastapallo.ISIS-terroristijärjestö on täysin hallinnon perustama ja rahoittama järjestö.
Former CIA contractor Steven Kelley says that the ISIL terrorist group is a completely fabricated enemy created and funded by the United States.
“This is a completely fabricated enemy,” he said in a phone interview with Press TV from Anaheim, California.
Entinen CIA-virkailija Steven D Kelly: Yhdysvallat loi ISIS-terroristit
"ISIS-ryhmitttymien luomisen tarkoituksena on ollut saada alueella aikaan päättymätön sota, joka palvelee useita tarkoituksia ja on ilmiselvää, että tällä tavoin pyritään hajottamaan valtioita, aiheuttamaan ongelmia alueen asukkaille ja vähentämään siten heidän mahdollisuuksiaan asettua Israelia vastaan", Kelley sanoi iranilaiselle Press TV -kanavalle tiistaina.
Kelley huomautti lisäksi, että asiaan liittyy tilausten jatkuvuuden takaaminen ja uusien tilausten järjestäminen sotateollisuudelle, mikä tietysti merkitsee suurta rahamäärää ja hyödyttää niitä senaattoreita, jotka pyrkivät saamaan aikaan näitä sotia. - kukaloimaan
kranaattirynnäri kirjoitti:
ISIS-terroristijärjestö on täysin hallinnon perustama ja rahoittama järjestö.
Former CIA contractor Steven Kelley says that the ISIL terrorist group is a completely fabricated enemy created and funded by the United States.
“This is a completely fabricated enemy,” he said in a phone interview with Press TV from Anaheim, California.
Entinen CIA-virkailija Steven D Kelly: Yhdysvallat loi ISIS-terroristit
"ISIS-ryhmitttymien luomisen tarkoituksena on ollut saada alueella aikaan päättymätön sota, joka palvelee useita tarkoituksia ja on ilmiselvää, että tällä tavoin pyritään hajottamaan valtioita, aiheuttamaan ongelmia alueen asukkaille ja vähentämään siten heidän mahdollisuuksiaan asettua Israelia vastaan", Kelley sanoi iranilaiselle Press TV -kanavalle tiistaina.
Kelley huomautti lisäksi, että asiaan liittyy tilausten jatkuvuuden takaaminen ja uusien tilausten järjestäminen sotateollisuudelle, mikä tietysti merkitsee suurta rahamäärää ja hyödyttää niitä senaattoreita, jotka pyrkivät saamaan aikaan näitä sotia.Mutta kuka loi Pjuudin nuoret? Siinä vasta terroristiryhmä joka uhkaa maailmanrauhaa enemmän kuin muut rikolliset järjestöt yhteensä.
- humanitarinenapu
kranaattirynnäri kirjoitti:
ISIS-terroristijärjestö on täysin USA:n hallinnon perustama ja rahoittama järjestö,jota USA aseistaa pudottamalla aseita terroristijärjestön hallinnassa oleville alueille.
Former CIA contractor Steven Kelley says that the ISIL terrorist group is a completely fabricated enemy created and funded by the United States.Heti kuin ensimäinen humanitarinen apu sapui Syrian ISISillä ilmeisty kaikenlaista tavara. Saudid lupasi purka seurava humanitarinen lento heti ilmassa. Humanitariset lennot loppui.
- Anti-ISIS
ISIS käyttää venäläisiä aseita siksi, että Venäjä myi niitä aikanaan Irakin shiioille, ja nyt ISIS-joukot ovat varastaneet ne ja käyvät niillä sotaa shiioja vastaan.
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_ISIL
Tuosta voi katsella ISISin varusteita. Jenkkiaseitakin sieltä löytyy.- Aseasiantuntija
Tai siis Kiinalaisia tai Pohjois-korealaisia kopioita Jenkkiaseista.
- TottaSiis
Menin lävitse n. 300 kappaletta videoita ja kuvamateriaalia, noista kohteista. Toden totta, kaikki aseistus on Venäläistä. Mikä intressi Venäjällä on aseistaa Isisiä, Ukrainan tilanteessa asia kyllä on selvä, siellä on Venäläistä aseistusta, kun siellä on myös Venäläisiä sotilaita.
- Anti-ISIS
"kaikki aseistus on Venäläistä"
Kannattaa sinunkin edes lukea ISISin aseistuksesta
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_ISIL - pumpumpumpoks
Anti-ISIS kirjoitti:
"kaikki aseistus on Venäläistä"
Kannattaa sinunkin edes lukea ISISin aseistuksesta
https://en.wikipedia.org/wiki/Military_of_ISILMutta mistä johtuu että kun ottaa netistä minkä tahansa videon niin ISISin taistelijat ovat järjestään puuperärynkky kainalossa? Uskoisin että missään sivitysvaltiossa ei puisia aseita enää käytetä.
- Anti-ISIS
http://www.businessinsider.com/report-isis-has-more-us-weapons-than-previously-thought-2014-9?IR=T
Veikkaisin että se johtuu siitä mitä artikkeleita/videoita katsot. Ja mitä tulee aseiden laatuun niin Irakissa on käytetty kaikkea mahdollista kepeistä lähtien. - itäaseillatapetaaneniten
Anti-ISIS kirjoitti:
http://www.businessinsider.com/report-isis-has-more-us-weapons-than-previously-thought-2014-9?IR=T
Veikkaisin että se johtuu siitä mitä artikkeleita/videoita katsot. Ja mitä tulee aseiden laatuun niin Irakissa on käytetty kaikkea mahdollista kepeistä lähtien.Voi olla, mutta silmin pistävää on se että pikaisella vilkaisulla puuperäaseita (ne kepitkin) on videoilla yli 90% käsiasekannasta. Ei tämä nyt voi olla pelkkää sattumaa, kyllä ryssät ovat ylivoimaisesti suurin aseiden toimittaja lähi-idänkin konflikti alueella. He myyvät kyllä ukkosputkiaan kaikille joilla muuta rupla on vaihdossa luovuttaa...
- kalashnikoveja_kaikille
Iät ja ajat on entinen Neuvostoliitto nykyinen Venäjä aseistanut kaikkialla maailmassa ns "vallankumouksellisia" ja "itsenäisyystaistelijoita" ympäri maapalloa. Etelä-Amerikan ja Väli-Amerikan viidakoista, Kuubasta Vietnamiin ja ennen kaikkea Afrikkaan. Viimemainitulla mantereella venäläiset aseet ovat kaikenkarvaisten sissien ja terroristien käsissä aiheuttaneet kaikkein eniten kärsimystä ja tuhoa. Varsinkin siviilien ja puolustuskyvyttömien tavallisten ihmisten, lasten, vanhusten ja naisten keskuudessa.
Siellä kouluttamattomasta miehestä, nuorukaisesta, usein jopa lapsesta on tullut heti paikalla sotilas epämääräiseen terroristijoukkioon kun hänelle on tyrkätty Kalashnikov kouraan. Luettuani erään suomalaisen muistelmat palveluksestaan Afrikassa Ranskan Muukalaislegioonassa päällimmäiseksi jäi hänen ihmettelynsä kuinka lähes jokaisella viidakossa vastaantulevalla oli ollut ase, venäläinen rynnäkkökivääri, lonkalla roikkumassa. Näistä surkeista, kouluttamattomista ja usein huumeissa olevista terroristeista ei juuri ollut vastusta legioonalaisille. Silti nämä samat "vapaustaistelijat" pystyivät terrorisoimaan viattomia, aseettomia sivullisia siviilejä. Tappamaan, raiskaamaan ja silpomaan heitä mitä pöyristyttävimmillä ja kuvottavimmilla tavoilla.
Näille aseita on myyty tai jaettu ilmaiseksi vuosikymmenet. Siksipä maailman vaarallisin ase varsinkin siviilejä kohtaan on ollut juuri Kalashnikov . Olen itsekin pohtinut monesti, että luulisi tavallisten venäläisten olevan pahoillaan asiasta ja tuntevansa suunnatonta surua ja häpeää asian johdosta.
Kyllähän aseita on maailmalle jaeltu muidenkin toimesta, valitettavasti. Luulisin, toivoisin kuitenkin ettei kuitenkaan vastaavassa määrin kuin Neuvostoliitto/Venäjä on tehnyt.- koksi
Kaikkia Kalashnikov-tyyppisiä rynnäkkökivääreitä ei ole tehty Neuvostoliitossa/Venäjällä.
AK-47 ja AKM kopioita on valmistettu muualla maailmassa jo enemmän, kuin alkuperäismalleja.
Irakin armeija on käyttänyt kopiomalleista Type-56 , Zastava M-70 ja PM md. 63.
Niitä on päätynyt luonnollisesti ISISksen käyttöön. - kalashnikoveja_kaikille
Afrikassa joillakin sissiarmeijoilla oli itä-eurooppalaisia "neuvonantajia" koordinoimassa toimintaa ja kouluttamassa taistelijoita 60-, 70- ja 80-luvullakin. Legioonalaiset kohtasivat siellä ainakin itäsaksalaisia. Tiedossa on myös että Kuuba sekaantui mm Angolan sisällissotaan. Neuvostoliitto ei halunnut kovin hanakasti vaarantaa omilla neuvonantajillaan mainettaan. Yhtä kaikki, aseet ja kalusto tuli kyllä sieltä. Mikä lyhemmän tai mikä pidemmän välikäden kautta. Jopa lisenssivalmistusta tai kopioita käyttäen.
- puuperäpoks
koksi kirjoitti:
Kaikkia Kalashnikov-tyyppisiä rynnäkkökivääreitä ei ole tehty Neuvostoliitossa/Venäjällä.
AK-47 ja AKM kopioita on valmistettu muualla maailmassa jo enemmän, kuin alkuperäismalleja.
Irakin armeija on käyttänyt kopiomalleista Type-56 , Zastava M-70 ja PM md. 63.
Niitä on päätynyt luonnollisesti ISISksen käyttöön.Viimeinen noista on tehty Romaniassa Neuvostoliiton aikana -> ryssän kopio ryssän pyynnöstä kaikille Varsovan liiton maille. Keskimmäinen oli paranneltu kopio Jukoslaaveille, jotka tunnetusti olivat rähmällään Neuvostoliittoon, joka taas oli suoraa johdantoa Jugojen maan synnystä maailmansodan pyörteissä. Sosialistinen Jukoslaavia vuodesta 1963 oli täysin ryssien talutushihnassa. Ensimmäinen esimerkki ase on Kiinan kommunistisen koneiston kopioinnin taidonnäyte vuodelta 1956, jolloin kinuskit tekivät armoitettua yhteistyötä isä staalinin kanssa länsimaiden sortovaltaa vastaan.
Yhtään kalasnikovin puuperäpyssyä ei ole "kopioitu" missään päin maailmaa ilman neuvostoliiton suosiollisuutta. Länsimaissa tuon sohlon kopiointiin ei ole ollut edes tarvetta, koska sivistyneissä insinööritaidon maissa on aina ollut aseteknologia valovuosia edellä tuosta kommunistisen riistäjävaltion "huippu"tuotteesta.
- trollioletniin
ISIS käyttää amerikkalaista aseistusta. Mitä itä aseita on ostettu tapahtui Saudiarabian ja CIAn rahoituksella.
https://www.wsws.org/en/articles/2015/06/03/pers-j03.html- munatkinpuusta
Mutta mistä johtuu että kaikissa videoiduissa uutisissa ja muissa pätkissä ISISillä on puuperäpyssyt paukkumassa? Exneuvostoliittohan niitä auliisti myy ISISillekin, kuten kaikille alikehittyneille ihmisille.
- AikakoneKeksitty
ISIS on näköjään keksinyt ensimmäisenä maailmassa aikakoneen. Se on käynyt 1980-luvulla ostamassa aseita Neuvostoliitolta! ISIS nimittäin syntyi vasta 2000-luvulla.
- vanhatromuun
AikakoneKeksitty kirjoitti:
ISIS on näköjään keksinyt ensimmäisenä maailmassa aikakoneen. Se on käynyt 1980-luvulla ostamassa aseita Neuvostoliitolta! ISIS nimittäin syntyi vasta 2000-luvulla.
Haha. Eiköhän ryssälän pojilla ole noita neukkuaseita varastot pullollaan. Halvalla dumppaavat niitä tuonne konfliktialueelle, niin ei tarvitse mokomia tussareita omassa maassaan sulattoon laittaa. Suomipojat ovat kyllä omaa kalustoaan antaumuksella sulatelleet jo pidemmän aikaa.
- Silakoita
Miksi Suomalaista viljaa pudotetaan USA säkeissä kun pussitetaan VALTION VILJA varastoissa.
- ostaitekkin
Miksi ei. Olisiko mahdollista että kapitalistisessa demokratisessa maailmassa hyödykkeiden kauppa on vapaata ja siten sallittu myös myydä viljaa amerikkalaisille.
- vainparaskelpaa
ISIS valitsee parhaat aseet,joita saatavilla on.Siksi venäläiset aseet käytössä.
- eilisättävää
"aseet,joita saatavilla on."
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71924
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708