Mieleni tekisi sanoa, että nykyisin toivon raamatun kaikkien profetioiden totetuvan, vaikka se kestää 2000-5000 vuotta ehkä. Se voi olla hullua sillä raamatun profetiat pääsääntöisesti ennakoivat tuhoa ja turmiota.
Toinen mahdollisuus on, että Raamattu raukeaa tyhjiin ja tulee maailmanloppu ja uusi maailma. Raamattu epäilemättä on rauennut tyhjiin monien yksityishenkilöiden elämässä ja ehkä kaupunkien ja kansojenkin osalta.
Väitän siis, että raamattu on jo nyt rauennut tyhjiin. Siksi sen toteutuminen sellaisenaan on järjetön toive tai nyyhky.
Vuonna 2011 Karitsan väitetään avanneen sinetin. Tuo tapahtuma voi johtaa siihen, että myös muut sinetit avataan ja tulee maailmanloppu ilman raamatun täyttymistä.
Koraani sanoo: Jos Jeshua ei ole Jehovalle mieleen palvonnan suhteen kuka voi estää häntä heittämästä jopa Jeshuaa helvettiin. Jeshua sanoi: Raamattu ei voi raueta tyhjiin, mutta Koraani sanoo, että Jehova voi hylätä jopa Jeshuan.
Tätä ei monet tiedä, vaan toivovat raamatun profetioiden käyvän toteen, jotta uusi maailma joskus tulisi ja ylösnousemus yms.
Hylkäsihän Jehova myös ne lupaukset, jotka hän oli oman päänsä kautta vannonut Israeliin kuuluville. Hän oli vannonut oman päänsä kautta, mutta taipui valojen toteuttamisen sijaan menettämään oman päänsä eli henkensä ristinkuolemassa.
Näin hän pääsi eroon valoista, joiden toteutuminen ei enää ollut ajankohtaista tai jotka olivat muuttuneet epäsuotuisiksi.
Mutta mikä saa ihmisen toivomaan sitä, että raamattu ei raukea tyhjiin?
Ja mikä saa ihmisen toivomaan Karitsan suorittamaa maailmanloppua sinettien avaamisen myötä?
Entä jos heittäisi kaikki uskonnot nurkkaan ja rupeisi pelastamaan luontoa, vaikka Vihreän puolueen jäsenenä?
Raamatusta toteutumatta suurin osa?
3
196
Vastaukset
- NäinOn1
Hei!
"Vuonna 2011 Karitsan väitetään avanneen sinetin. Tuo tapahtuma voi johtaa siihen, että myös muut sinetit avataan ja tulee maailmanloppu ilman raamatun täyttymistä."
Mitä tarkoitat ilman Raamatun täyttymistä?
Raamattu ei tule raukeamaan tyhjiin.
Mielenkiintoisia ja ajankohtaisia asioita lopunajoista:
http://lopunajat.fi - alfa123om222
Pyhien kirjoitusten toteutumisprosentti on vielä melko alhainen. Esim. Nostradamuksen profetiat ulottuvat noin ajanjaksoon 3500-4000 jKr. asti.
Eikä niistä siten ole voinut toteutua kuin murto-osa.
On oikeastaan maailmanlopun toiveet hulluja kaikki olleet niin itsellänikin kuin muilla. Siis mikäli kirjoitukset eivät raukea tyhjiin, niin maailma jatkuu vielä kauan. Mutta kun kirjoitukset mielestäni voivat raueta tyhjiin. Voi tulla perikato.
En enää näe mitään syytä minkä vuoksi kirjoitukset eivät voisi raueta tyhjiin.
Koraanissa esim. on tällainen ennustus, joka totetuu 20-200 vuoden sisällä mikäli sitä ennen ei tule maailmanloppua.
Suura 13:41
...... Eivätkö he tiedä, että me tulemme kaventamaan maata sen reunoilta?......
Tämä kohta viittaa siihen, että kaikkien mantereiden rannikot tulevat vetäytymään kauemmaksi kuin mitä ne nykyisin ovat. Tämä voi käsittääkseni tapahtua ainoastaan tulvivan veden vaikutuksesta. Mannerviiva vetäytyy kauemmaksi kun merien vedenpinta nousee huomattavasti.
Ilmastonmuutos ja mannerjäätiköiden sulaminen siis kerrottu Koraanissa 1400 vuotta edeltäkäsin.
Ja mikäli kirjoitukset kaikki toteutuvat niin on selvää, että puheet maailmanlopusta on tuulesta temmattua touhua. Voidaan päätellä, että kirjoituksista on toteutumatta valtava määrä yksityiskohtia. Esim. Niili joki ei ole vielä kuivunut jne.- adam-and-eve
Raamattu seisoo. Hyvä homma. Ellei seisoisi, kaikki olisi suhteellista ja pelastus olisi epävarma.
http://www.beliefnet.com/columnists/watchwomanonthewall/files/2012/04/Bible-1611-Devil-trying-to-destroy1.gif
Muistan kuulleeni, että noin 3000 raamatullista ennustusta odottaa täyttymistään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!871959- 821780
- 511410
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai471357- 1461328
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481252Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1141108Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!231032- 39965
Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen59952