Raamatusta toteutumatta suurin osa?

alfa123om222

Mieleni tekisi sanoa, että nykyisin toivon raamatun kaikkien profetioiden totetuvan, vaikka se kestää 2000-5000 vuotta ehkä. Se voi olla hullua sillä raamatun profetiat pääsääntöisesti ennakoivat tuhoa ja turmiota.

Toinen mahdollisuus on, että Raamattu raukeaa tyhjiin ja tulee maailmanloppu ja uusi maailma. Raamattu epäilemättä on rauennut tyhjiin monien yksityishenkilöiden elämässä ja ehkä kaupunkien ja kansojenkin osalta.

Väitän siis, että raamattu on jo nyt rauennut tyhjiin. Siksi sen toteutuminen sellaisenaan on järjetön toive tai nyyhky.

Vuonna 2011 Karitsan väitetään avanneen sinetin. Tuo tapahtuma voi johtaa siihen, että myös muut sinetit avataan ja tulee maailmanloppu ilman raamatun täyttymistä.

Koraani sanoo: Jos Jeshua ei ole Jehovalle mieleen palvonnan suhteen kuka voi estää häntä heittämästä jopa Jeshuaa helvettiin. Jeshua sanoi: Raamattu ei voi raueta tyhjiin, mutta Koraani sanoo, että Jehova voi hylätä jopa Jeshuan.

Tätä ei monet tiedä, vaan toivovat raamatun profetioiden käyvän toteen, jotta uusi maailma joskus tulisi ja ylösnousemus yms.

Hylkäsihän Jehova myös ne lupaukset, jotka hän oli oman päänsä kautta vannonut Israeliin kuuluville. Hän oli vannonut oman päänsä kautta, mutta taipui valojen toteuttamisen sijaan menettämään oman päänsä eli henkensä ristinkuolemassa.
Näin hän pääsi eroon valoista, joiden toteutuminen ei enää ollut ajankohtaista tai jotka olivat muuttuneet epäsuotuisiksi.

Mutta mikä saa ihmisen toivomaan sitä, että raamattu ei raukea tyhjiin?
Ja mikä saa ihmisen toivomaan Karitsan suorittamaa maailmanloppua sinettien avaamisen myötä?
Entä jos heittäisi kaikki uskonnot nurkkaan ja rupeisi pelastamaan luontoa, vaikka Vihreän puolueen jäsenenä?

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NäinOn1

      Hei!

      "Vuonna 2011 Karitsan väitetään avanneen sinetin. Tuo tapahtuma voi johtaa siihen, että myös muut sinetit avataan ja tulee maailmanloppu ilman raamatun täyttymistä."

      Mitä tarkoitat ilman Raamatun täyttymistä?

      Raamattu ei tule raukeamaan tyhjiin.

      Mielenkiintoisia ja ajankohtaisia asioita lopunajoista:
      http://lopunajat.fi

    • alfa123om222

      Pyhien kirjoitusten toteutumisprosentti on vielä melko alhainen. Esim. Nostradamuksen profetiat ulottuvat noin ajanjaksoon 3500-4000 jKr. asti.
      Eikä niistä siten ole voinut toteutua kuin murto-osa.

      On oikeastaan maailmanlopun toiveet hulluja kaikki olleet niin itsellänikin kuin muilla. Siis mikäli kirjoitukset eivät raukea tyhjiin, niin maailma jatkuu vielä kauan. Mutta kun kirjoitukset mielestäni voivat raueta tyhjiin. Voi tulla perikato.
      En enää näe mitään syytä minkä vuoksi kirjoitukset eivät voisi raueta tyhjiin.

      Koraanissa esim. on tällainen ennustus, joka totetuu 20-200 vuoden sisällä mikäli sitä ennen ei tule maailmanloppua.

      Suura 13:41

      ...... Eivätkö he tiedä, että me tulemme kaventamaan maata sen reunoilta?......

      Tämä kohta viittaa siihen, että kaikkien mantereiden rannikot tulevat vetäytymään kauemmaksi kuin mitä ne nykyisin ovat. Tämä voi käsittääkseni tapahtua ainoastaan tulvivan veden vaikutuksesta. Mannerviiva vetäytyy kauemmaksi kun merien vedenpinta nousee huomattavasti.

      Ilmastonmuutos ja mannerjäätiköiden sulaminen siis kerrottu Koraanissa 1400 vuotta edeltäkäsin.

      Ja mikäli kirjoitukset kaikki toteutuvat niin on selvää, että puheet maailmanlopusta on tuulesta temmattua touhua. Voidaan päätellä, että kirjoituksista on toteutumatta valtava määrä yksityiskohtia. Esim. Niili joki ei ole vielä kuivunut jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      940
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    7. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe