Suhoit ei pysy ilmassa

romujamitkäromuja

20

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • missätrollit

      Eikös ryssätrollit kehuskelekaan miten ylivoimaisia ne ovat, hah hah. Herätys arto vai mikä artem lienet.

    • poiuytre

      Paljon puhuvaa infoa Venäjän sotilaallisen mahdin tilasta.

      Mikään ei ole muuttunut sitten kommunismin. Venäläiset eivät osaa lentää eivätkä tehdä koneita. Venäläiset osaavat vain uhota.

    • housut_tutisee

      Venäjän "pelottava" sotamahti, heh,

    • tai_wartburg

      Suhoi on kuin Lada, taattua laatua.

      • SeTäytyyMyöntää

        Takavetoladassa oli vuosikymmeniä sittein ihan ok hinta-laatu-suhde Suomen verotuksella. Varsinkin jos ei nyt vain ollut rahaa panna enemmän, tarvitsi hyvää maavaraa, ja kohtuullisen lämmintä autoa.


      • nfbndndbdkdkd
        SeTäytyyMyöntää kirjoitti:

        Takavetoladassa oli vuosikymmeniä sittein ihan ok hinta-laatu-suhde Suomen verotuksella. Varsinkin jos ei nyt vain ollut rahaa panna enemmän, tarvitsi hyvää maavaraa, ja kohtuullisen lämmintä autoa.

        eikä ne nyt ihan huonoja olleet kun niitä on vieläkin ajossa. saksanpaskat on samassa ajassa ruostuneet maan tomuksi.


      • lullerolollero

        Kutkuttavia lausuntoja. Ladahan ei ole lada, vaan pikku fiat. Fiatti aikoinaan päätettiin valita keskuskomiteassa maan "volkswageniksi", eli kansanvaunuksi, jolla kansa kulkee töihin, harrastuksiin ja lomille.

        Italialaisia autoja siis ostettiin ja ne ajattiin insinöörien tutkittavaksi. Autot purettiin pala palalta, kunnes ne olivat perustekijöissään. Sitten insinöörit valitsivat sopivat kotimaiset korvaavat osat, joista koottiin uusi yksilö. Lopuksi tehtaalta ajoi ulos edelleen ehta fiat, joskin uudenlaisessa, täysin kotimaisessa kuosissa ja uudella nimellä, lada.

        Kutkuttavaa tässä on se, että porukka ajeli Suomessakin aikoinaan fiatilla pois tiehensä ilman "ideologisia painoja", mutta kun auton valmistusmaaksi vaihtuikin Neuvostoliitto, siitä tuli yhtäkkiä aivan hirmuisen huono laitos :D

        Sen lisäksi ladaa lienee turha verrata mersuihin tai audeihin, koska sen käyttötarkoitus ei ole ollut alunperinkään luksus, p*lluralli, statussymboli vaan arkikäyttö, koko kansan halpa auto, minkä se suomalaisten käyttäjien kokemuksien perusteella hoitikin moitteettomasti. Auto käynnistyi kolmenkymmenen asteen pakkasillakin, mitä ei voi sanoa amerikkalaisista ja japanilaisista autoista.


    • siltä_vaikuttaa

      Onko Venäjän suurin uhka heidän oma sotakoneistonsa?

    • tuollatahdilla

      Ei riitä kauan lentäjiä ja kaikki rahat menee uusiin koneisiin. Voihan ne aiheuttaa tuhoa jos tippuvat tärkeään paikkaan tai asutukseen, mutta eihän ne viime sodissakaan uskaltaneet juuri Suomen alueella lennellä, suuri osa tiputti pomminsa kauan ennen maalia.

    • Hoplaax

      Täytyy kuitenkin muistaa, että Venäjä valmistaa maailman parhaat Suhoit ja Migit...

      • niinvarmasti

        Ei tuollaisia muualla valmistettaisikaan, mutta saattaisivat sentään pysyä ilmassa.


    • sattuuhan_sitä

      Täytyyhän ne uudet venäläiset sammuilevat panssarivaunutkin hinata paikalle telaketjutraktorilla. Tositilanteessa antaa aikaa viholliselle puolustautua mutta mitäs pienistä.

      • SeAvarakatseinen

      • hinaukseenmeni

      • lisääkatsojia

        Kelpaa tuota katsella, ryssien ylpeys hinauksessa ))


    • viipurilainen

      Vai ei Sukhoit pysy ilmassa.
      Ne ovat samaa venäläistä huippulaatua kuin suomalaisen nuorison suosima ärhäkkä Djepr moottoripyörä tai varttuneemman väen suosima jyhkeä Ural moottoripyörä.
      Eivät ne ole mitään riisikuppeja vaan ehtaa venäläistä ruostumatonta rautaa. Samoin Sukhoi.
      Turhaa tällaisilla venäläisiä halventavilla väitteillä on lyödä kiilaa Suomen ja Venäjän ystävällisiin ja rauhanomaisiin suhteisiin. Neulanpistopolitiikalle on tultava loppu. Presidentti Putin ei voi loputtomiin sietää naapurin provokaatioita.

    • oijwiojew3
    • viipurilainen

      Siinäs kuulitte. Jos tuo F-16 olisi ollut venäläinen, ei olisi törmännyt siviilikoneeseen, paremminkin päinvastoin.

      • Hoplaax

        Totuus on käsite, jota ainoastaan venäläiset (omasta mielestään) osaavat tulkita oikein.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe