kun ylhäällä toiseksi takimmaisen hampaan kohdalla ien on arka turvoksissa ja on kipeä jos painaa sormella tai kielellä?
tietääkö kukaan mitä tämä on
mikähän
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Saattaisi olla ientulehdus. Yritä saada kaikki töhnä yms hampaan ja ikenen ympäriltä pois hammaslangalla, hammasväliharjalla ja varovaisesti hammasta harjaamalla. Jos tämä ei auta, kannattaa mennä hammaslääkärille, joka poistaa sinne tulleen hammaskiven. Yleensä ientulehdus johtuu hammaskivestä.
entiedä mutta se on vielä samanlainen mutta kipeämpi koskettaessa, siinä näkyy sellainen valkoinen piste ja kun puristaa sitä tuntuu että sormelle tulee vähän sellaista valkoista paskaa muttei paljoa en tiedä tuleeko jaska siitä patista vai mualta suusta, kuumottelen nyt että se on sellainen mätäpaise koska sattuu sitä puristellessa mutta eikö hampaani olisi tosi kipeä jos sellainen mätäpaise ilmenisi? vai voiko sellainen tulla ilman hammaskipuja??
Luultavasti kyseessä on kunnolla ärtynyt ientulehus. Harjaat ja lankaat kunnolla.
jos ei parane mitä sille sitten tehdään jos lääkäriin joutuu?:o
Tulehdus sinulla joka tapauksessa on kyseessä, ja tarvitset siihen antibiootin, joten pitäisi mennä hammaslääkäriin. Hoitamattomat suutulehdukset altistavat sydän- ja verisuonisairauksille ja vaikeille yleisinfektioille. Itselläni viisuri oireili juuri noin. Pitkään kestin, ennen kuin tajusin hampaan märkivän. Eli maallikon arvaukseni on, että liittyy viisuriin, vaikka oireileekin eri paikassa.
Juurenkärjen tulehdus, mikä on tehnyt fistelin limakalvolle. Menehän hammaslääkäriin, sillä kyseessä lähes juurihoitotarve!
Siis lähes VARMA juurihoitotarve!
Siis lähes VARMA juurihoitotarve!!!