Ei ole mikään niin riemastuttavaa kun lukea Ilmatieteenlaitoksen tuore sääennuste joka lupaa tälle(kin) viikolle viileää ja ajoittain rankkaa vesisadetta ja ajatella samalla miten sadat tuhannet mökkinsä hankkineet ääliöt miettivät miten monta miellyttävää ulkomaanmatkaa kulttuurisesti antoisampiin maihin kuin Suomeen olisi voinut noillakin mökkirahoilla hankkia. Mosquito rules in Finland, OK!
Kesämökit ovat ihan hevonpeestä!
9
<50
Vastaukset
- lgkjhgfds
En ottaisi ilmaiseksikään jossain sääskilepikossa olevaa möksää.
- fggggbgbg
Mökeissä on katot nykyään, sataa se muuallakin. Ihanaa olla luonnon helmassa
rauhassa, pikkusateen ropina ei haittaa, nukuttaapahan hyvin.
Kaupunkiasunnossahan se tuskasta on. Hiki valuu kopperoissa.- lhkjhfs
Mulla on tuuletin ja nythän ei enää ole hellettäkään.
- samaa_mieltä
Sadevaatteet ja hyttyshattu ovat mökkiläisen pakolliset varusteet sekä tietenkin auto, jolla pääsee päivittäin sinne yli 20 km päähän ostamaan ruokaa ja viinaa ja pelaamaan marketin hedelmäpeliä.
- hlkhfsdf
Mökkielämää ei kestä selvinpäin. Kaljaa pitää olla monta lavettia ja muijalle sidukkaa.
- oi_suven_suloisuutta
Ja kun talven jälkeen menee mökille huomaa että on käynyt kutsumattomia
vieraita, mikä ei ole kelvannut mukaan on rikottu ja pökäleet väännetty vasta-
lahjaksi lattialle. - juuri_noin
hlkhfsdf kirjoitti:
Mökkielämää ei kestä selvinpäin. Kaljaa pitää olla monta lavettia ja muijalle sidukkaa.
Mökille mennessä ensin kaljatölkki auki, sitten mökin ovi auki ja sitten kaikki ne 10 kassia ja pussukkaa auton tavaratilasta ulos. Kolmen neljän pikakaljan jälkeen mökkielämä näyttääkin parhaimmalta kunnes alkaa iltaa kohti örvellys ja mökkinaapureiden arvostelu ja muut pakolliset kuviot.
- gyugyg
kotimaan matkailu on isänmaallinen teko...
- illaksi_kotiin
Ei sitä kauempaa kestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696