Fennovoiman ydinenergiahanke uhkaa luisua yhä vahvemmin Venäjän käsiin, sekä rakentamisen, omistuksen ja polttoaineen suhteen. Jos Suomen elinkeinoelämä ei usko ydinvoimainvestointiin niin hankkeelta pitää vetää lupa pois. Ei mitään Venäjän energiavaltaa Suomen maaperälle.
Ei Venäjän energiavaltaa Suomeen
Fennovimma
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomessa on aina perusteltu lisäydinvoimaa riippuvuuden vähentämiseksi Venäjän ydinvoimasta. Nyt on menty niin pitkälle, että rakennetaan Suomeen ydinvoimala, jossa Venäjä on mukana omistajana.
Arkiston helmiä: "Venäläinen ydinvoimala Suomeen?"
"Vastaaja
23.4.2010 11:41
Fennovoiman suurin omistaja on saksalainen energiajätti EON. Milloin saamme Suomeen venäläisten omistaman ja/tai rakentaman ja/tai ylläpitämän ydinvoimalan? Pekkarinenhan sanoi joskus kutakuinkin niin, että "emme voi estää tunnettua ydinvoimatoimijan tuloa markkinoillemme".
Kelpaisiko ydinvoiman kannattajille jokin yllä mainittu ydinvoimala/venäjä-suhde, kun omaa ydinvoimalaa on aina perusteltu jokeltelulla "ennemmin meidän ydinvoimaa kuin venäläisten", ja vielä tänä päivänä sanotte, että
- venäläinen ydinvoima on riskialtista
- emme saa olla riippuvaisia venäläisestä ydinvoimasta
Jokeltelijoiden perustelu on johtamassa siihen, että Suomessa voi olla venäläisten ydinvoimala.
..."
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9022474
Sinä ei ymmartaa. Rosatom hyva ja rehelinen. Putin ei valehdella.
Rakas tawaritsh: Вы хорошо обучены
Rosatomin edustajan harvinainen haastattelu Fennovoimasta.
https://www.youtube.com/watch?v=Y5NZHzjBenI
silmät alkas hikoilee... lisää tämmösiä! saako noita jotenkin koneelle?
Aivan LOISTAVA pätkä. Viikon PARAS :-)
Adressi Olli Rehnille. Tavoite 35000 allekirjoitusta. Muutama vielä puuttuu.
http://pysaytetaanfennovoima.fi/
HS uutisoi tänään illalla: Venäläinen Intekon yritysjohtaja esiintyi Migritin sijoittajana ja perustajana Kroatian televisiossa 2012. Jäljet johtavat sylttytehtaalle.
Fennovoimaan sijoittaneen kroatialaisyhtiön edustaja sanoi viime viikolla Kauppalehdelle: Venäjä-yhteyksiä ei ole. Taisi jamppa valehdella, no näkihän sen ilmeestäkin, kun sitä niin hymyilytti.
Loppukevennys.
Tää youtube pätkä on muuten ihan loistava (näköjään tottakin):
https://www.youtube.com/watch?v=Y5NZHzjBenI
Miksi Hanhivaaran alueella ollaan jo tekemässä rakennustöitä vakka ei ole lupia saatu? Epäilen kaivinkoneen rikkojia rosatomin palkaamiksi luusereiksi, että saadaan hyödyllisten idioottien sympatiat puolelleen. Koko hanke haisee todella pahalta!
Missä on Hanhivaara ja mitä rakennustöitä sinne ollaan tekemässä ?
Uusi tieto ainakin minulle on, että kaivinkoneen rikkoneet "aktivistit" olisivat Rosatomin palkkaamia luusereita.