Miksi Jumala esitetään mieshahmoisena kuten taivaan isänä? Onko Jumala mies?
Miksi Jumala esitetään
5
236
Vastaukset
- lvx
Miksi kun luodaan kuva mielessä esim ruotsalaisesta niin melkein aina se on mies?
Tästä samasta syystä. - Höpönassu
Jos jumala on mies, miksi häntä tai sitä sitten jumalaksi kutsutaan, vai onko niin, että mies onkin jumala ja nainen vain hänen kuulijainen alamaisensa noin ninkuin käytännössä.
- Jumala jolla on mulkku
Eikö olisi selvempää puhua Jumalasta jolla on mulkku tai Jumalasta jolla on vittu?
Ehkä kuitenkin asian tausta on se, että esim. kristinuskon aikaan MIES yleensä päätti asioista, käytti valtaa, puhui mahtipontisella äänellä ym., mitkä olivat miesten keksimän uskonnon Jumalalle sopivia piirteitä. - Kaamos
Jumala ei ole sen enempää mies kuin hän on kyyhky, liekki tai mikään muukaan symboleista. Harva ihminenhän on Jumalan kanssa kasvotusten puhunut ja häntä kuvaillut. Paitsi ehkä South Parkin tekijät... Luulisi hepun olevan sen verta voimakas (noin niin kuin supersankarimielessä), että osaisi ottaa ihan minkä hahmon tahansa. Onhan hän sentään luonut kosmoksen ja kaiken olevaisen!
Kuvailit juuri Pyhää Henkeä. Sen symbolit on kyyhky ja liekki.
Mutta Jumala on kolmiyhteinen, se on kaikki osat, ja kaikki osat on se. Se ei ole näkyvä, koska se on transsendenssi, tuonpuoleinen.
Eli ei vastausta. Jos ajatellaan jahvistin kertomusta(eka luomiskertomus: Jumala loi eka miehen, sitte kaiken muun. Ihminen ei löytänyt eläinten joukosta kumppania, ja Jumala nukutti sen, otti kylkiluun ja teki naisen, ja anto niile tehtäväksi....) niin siinä Jumala luo automaattisesti miehen. Pitääkö siis oletaa sen olevan mies? En usko. Mä käsitän juutalais-kristityn Jumalan aseksuaaliksi, eli kaikki ja ei mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614388KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1503187Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo482502Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?512435- 982115
- 241883
- 231632
- 301616
- 1611484
- 341253