Muuttotappio kuntaan, joka osittain elää turismista on yksityinen taho valmis rakentamaan kylpylähotellin ja uuden asuntoalueen. Paikalliset viivyttävät hanketta valituksillaan, vaikka missä tahansa muualla tälläiset hankkeet otetaan riemusylin vastaan. Paikallinen rakennusfirma on valikoitunut urakoitsijaksi ja Hangossa on pulaa kesäaikana majoituspalveluista ja joudutaan myymään ei oota. Vaikka kyse on osittain yksityishuoneistoista, joita voidaan myös vuokrata eteenpäin, niin silti tämä vastusstus ihmetyttää. Kuinka yksisilmäistä ja umpimielistä porukkaa siellä Hangossa oikein asuu. Ymmärrän kyllä, että tämä vastustajien joukko on pieni, mutta sitäkin äänekkäämpi. Suurin osa varmaan odottaa ja toivoo hankkeiden toteutuvan. Etenkin palvelualojen yrittäjät ja se paikallinen rakennusfirma. On todella väärin, että yksittäiset valittajat voivat torpata näinkin tärkeitä hankkeita, viivästyttää niitä ja aiheuttaa yrittäjille ja kaupungille miljoona tappiot joutumatta siitä itse minkäänlaiseen vastuuseen ? Toivottavasti hankkeen kannattajat uskaltavat avata suunsa ja tuoda mielipiteensä esiin.
Ihmetys ja kumma ?
15
50
Vastaukset
- myösulkohankolainen
Hyvä ulkohankolainen, sinä selvästi et ole tarkemmin tutustunut tähän projektiin, niin "yksisilmäinen" on oma ihmetyksesi. Lue läpi tämän keskustelufoorumin mielipiteenvaihdot eri otsikoiden alla, niin saat selvemmän kuvan mistä oikeasti on kysymys. Huomaat mm. että yksityinen taho ei ole sitoutunut rakentamaan mitään kylpylähotellia ja yksityiset luxusasunnot tulevat olemaan ihan varmasti vuokratoiminnasta kaukana. Ja mitä "uuteen asuntoalueeseen" tulee - se todella on "uusi"! Kaupunki on jo varannut Kuningattarenvuoren uudeksi yksityisasuntoalueeksi , mutta tämä yksityinen taho haluaa pakottaa köyhän muuttotappiokunnan luopumaan parhaasta turistialueestaan pilkkahinnalla, vaikka se on selvästi kaavoitettu hotelli-ja liiketoiminnalle, ei yksityisasuntoalueeksi. Eli Hangossa asuukin ehkä porukkaa joilla ON molemmat silmät auki huomaamaan että kaikki "hyväntekeväisyys" ja "Rakkaus Hankoon" ei olekaan aivan sitä mitä hyvin markkinoitu illuusio "Hangon Pelastuksesta" antaa ymmärtää? Ja ryhmän pienuudesta en menisi vannomaan - ehkä tähän asti hiljaa ollut "hiljainen enemmistö" onkin rauhassa käyttänyt molempia silmiään ja onkin paremmin perillä mikä on Hangon etu tulevaisuutta pidemmällä tähtäyksellä ajatellen, kuin pintapuolisesti asiaan tutustunut ulkohankolainen?
- huonohomma
En kannata hanketta ja niin tekee lähes kaikki joiden kanssa olen asiasta keskustellut.
- tarpeeksisaaneena
huonohomma kirjoitti:
En kannata hanketta ja niin tekee lähes kaikki joiden kanssa olen asiasta keskustellut.
Kannatan hanketta, kuten erittäin moni muukin Hangossa asuva. Lukemalla "myös ulkohankolaisen" kommentti ylhäällä, selviää mistä on kysymys. Pieni porukka, kirjoittavat jatkuvasti "eri teemoilla" samasta asiasta, ja maailmaa pitäisi uskoa että tässä on "koko kaupunki" näiden kirjoituksien takana. Ja turha on niiden kanssa argumentoida, ne ovat jo aikoja sitten valinnut tien umpikujaan.
- hjuvahomma
Kannatan hanketta ja niin tekee lähes kaikki joiden kanssa olen asiasta keskustellut.
- yliärsyyntynyt
Kannatan ehdottomasti ja valittajat voisitteko jo pikkuhiljaa lopettaa tämän kaupungin elinkeinon tuhoamisen ?
- hankolainenforever
" Ulkohankolaisen " kanssa olen samaa mieltä. Olen aivan ymmälläni tästä vastustuksesta ! Olen vanha hankolainen ja tunnen (ainakin tuntuu siltä) melkein kaikki hankolaiset ! Kenenkään jonka kanssa olen jutellut niin ei ole ollut tätä projektia vastaan. Kongressihotellitoiminta jollaista jotkut tosiaan haikailee Hankoon on auttamattomasti niin vanhanaikaista toimintaa että sellainen ei toimi enää edes suurilla paikkakunnilla.
Meidän hankolaisten tulisi olla todella kiitollisia että Regatta Resorts haluaa ja näkee paljon vaivaa mahdollistaakseen tämän kaltaisen projektin meidän pikkuisessa kaupungissamme.
Nyt suut suppuun ja odotellaan jännityksellä projektin alkamista.
Monella muulla paikkakunnalla otettaisiin varmasti avosylin vastaan tämän kaltainen projekti eikä uikutettaisi jatkuvasti.... suorastaan hävettää hankolaisten puolesta ! - Max1000
Tällaiset "ulkohankolaisen" vuodatukset edustavat kerta kaikkiaan aivan alkeellista yleisen mielipiteen muokkausta. Kaikki me hankolaiset täällä Suomi 24:ssa pystymme kuitenkin helposti näkemään näiden kirjoituksien läpi ja tiedämme ketkä niiden takana oikeasti ovat.
Samalla se kertoo näiden keplottelijoiden kasvavasta hädästä kun yksityisten luksusasuntojen rakentaminen Hangon paraatipaikalle vastoin voimassa olevaa kaavaa on kohdannut ennakoitua kovempaa vastarintaa kaupunkilaisten taholta.- tarpeeksisaaneena
Taas tuli "Kaikki me Hankolaiset täällä ......." Lopeta jo - kuten on jo aikasemmin todettu, moni Hankolainen ei ole tätä projektia vastaan, vaikka tulisi rakennettua yksityisiä luksusasuntoja ja myöhemmässä vaiheessa suunnitelman muk. 50 huoneen hotelli. Enkä tiedä kuka on " ja tiedämme ketkä niiden takana oikeasti ovat". Kuten moni muukin. Lisäksi - Suomi 24 foorumissa ei tehdä päätöksiä , onneksi, kun ei edes pysty siivoamaan oman fooruminsa "vaseliinijutuista" j.n.e. Osoittanee foorumin tasoa.
- sumuonhälvennyt
RR ei ole rakentamassa kylpylähotellia, minkä Hanko tarvitsee. RR aikoo rakentaa yksityisasuntoja ja luxus-SPA:n hyvätuloisille. Ongelma on tullut paikasta. Tällaisen hankkeen voi toteuttaa Kuningattarenvuoren aueelle, mutta ei Tahtaanniemelle, johon hankolainen? Kyhälä investointikavereineen yrittää sen väkisin tehdä. Ajavat kaavamuutosta, mikä tuskin menee läpi valtuustossa, koska suurin osa valtuutetuista lienee muutosta vastaan. Joka tapauksessa, jos asia valtuuston osalta uhkaa jäädä epäselväksi, vaadittaneen kansanäänestys, että lopputulos on oikea. Aikaa kuluu kuukausi, vuositolkulla. Hyvät hankkeet etenevät nopeasti, mutta kepulikeinot saavat kapuloita rattaisiin. Näin on ollut maailman sivu. Hankolaiset eivät ole hölmöjä!
- wiisausko
Edellinen kirjoittaja vaikuttaa vahvasti hölmöltä.
- Järjenääni
Ajatelkaa jos hankolaiset ryhtyisivät joskus laskemaan kuinka kalliiksi nämä valittajat heille tulevat?
- Tarpeeksisaaneena
Demokratian nimeella valitus saa maksaa. Hankolaiset ovat tottuneet maksamaan valituksien hinnat, jo 1980 luvulla maksoimme 10 milj markka valituksesta joka ei mennyt läpi. Emmekä opi tapauksesta mitään. Ja kuten tunnettua on, pienellä äänimäärällä pääsee valtuustoon niin tällaisia henkilöitä on erittäin vaikeata hyllyttää. Kun oma ego on vahva, nin .....
- vilunkipelieikäy
Hyvät hankkeet ovat myötätuulessa, huonot saavat vastustusta.
- kunniallinenhankolainen
Perseennuolijat yrittävät viedä hanketta eteenpäin.
- kolmeviisastamiestä
Milloin miljonääri-investoijat vaihtavat kantavaan ratkaisuun Itäsataman ympäristön rakentamisessa? Rahat pitäisi saada poikimaan, mutta suksi ei luista, kun hiihdetään hiekalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743