Fakki-Idiootteja, ryssäfobisteja ja natokiimaisia ovat kaikki, jotka ovat juonessa mukana ja hankkimassa Suomeen uusia hävittäjiä, joiden ylläpito ja huolto maksavat vielä kolme kertaa enemmän.
Venäjä liiskaisi niistä jokaisen, hetkessä ja osan jo asemapaikoilleen täsmäohjuksilla.
Ei pitäisi päättäjien mennä mukaan armeijan sotahullujen kaheleitten kusetuksiin.
Tänään oli TV:ssä eräs laivaston pelle vaatimassa uusia hankintoja sukellusveneitten valvontaan.
Ei niistä valvonnoista ole ollut mitään hyötyä aiemminkaan, eikä tule olemaan jatkossakaan. Suomella ei ole. eikä koskaan tule olemankaan uskottovaa puolustusta, sillä rahat eivät siihen tule koskaan riittämään ja siksi Suomeen ei kannata ostaa yhtään lisää aseita, eikä hävittäjiä armeijan pohjattomaan kaivoon.
Fakki- idiootit asehankinnoissa
7
<50
Vastaukset
- Olemme_itsenäisiä
Kai Suomella jonkin sortin uskottavuus puolustuksessa on kun ei tänne ole kukaan vieras maa hyökännyt 70 vuoteen ja hyvä niin.
Miksi tänne kukaan olisi hyökännyt ja mitä siitä olisi mikään maa hyötynyt?
Vaikka Suomella olisi vain ritsa-armeija, niin sittenkään ei tänne kannattaisi hyökätä. Suomi kyllä hyökkäsi viimeksi yhdessä Aatun ja natsien kanssa, mutta heikosti kävi siinäkin.- Jostain_syystä
ironmikess kirjoitti:
Miksi tänne kukaan olisi hyökännyt ja mitä siitä olisi mikään maa hyötynyt?
Vaikka Suomella olisi vain ritsa-armeija, niin sittenkään ei tänne kannattaisi hyökätä. Suomi kyllä hyökkäsi viimeksi yhdessä Aatun ja natsien kanssa, mutta heikosti kävi siinäkin.Kyllä Venäjä tänne tulisi ja mieluusti, tankit ovat lähtökuopissaan rajan tuntumassa. Saisi suuren osan itämeren rannikosta ja Ahvenanmaan jonne perustaa tukikohdan. Vaan ei onneksi taida uskaltaa kun länsimaat ei sitä sulattaisi.
- VaikkaVoissaPaistaisi
Napoleon sen aikoinaan tavallaan keksi ja sitä tulee myös Suomen vaalia.
-Miehiä koskeva yleinen asevelvollisuus kehittyi Ranskan vallankumouksen ja Napoleonin sotien aikana sekä saavutti huippunsa toisessa maailmansodassa. Itsenäisen Suomen asevelvollisuudesta säädettiin pysyvästi vuonna 1922.
-Asevoimien koko ja laatu ovat vastauksia sotilaallisiin uhkakuviin, joita luodaan sodankäynnin mahdollisuuksien ja käytyjen sotien perusteella.
-Sotilaallisia interventioita on muunmuassa kahta päätyyppiä: kansainvälisen yhteisön valtuuttamia tai suurvallan omia sotilaallisia operaatioita.
-"Monista" maailman alueista on tullut rauhanvyöhykkeitä, turvallisuusyhteisöjä, joissa valtioiden välinen sota on tosiasiassa poistunut keinovalikoimasta.
- Sodankäynnin muutosten perusteella lähes koko Euroopassa on luovuttu asevelvollisuudesta ja vähennetty armeijoiden joukkoja tuntuvasti.
-Useimmissa Euroopan maissa vain murto-osa tai Suomeen verrattuna huomattavasti pienempi osuus miesikäluokasta suorittaa asepalveluksen.
-Entinen puolustusvoimain komentaja Juhani Kaskeala on arvioinnut aikoinaan sodan ajan vahvuuden pienenevän Suomessa 250 000 mieheen 2010-luvulla. Silloinkin Suomen armeija olisi ollut Euroopan suurimpia, kaksi kertaa suurempi kuin muilla Pohjoismailla yhteensä... - Perskele
Jostain_syystä kirjoitti:
Kyllä Venäjä tänne tulisi ja mieluusti, tankit ovat lähtökuopissaan rajan tuntumassa. Saisi suuren osan itämeren rannikosta ja Ahvenanmaan jonne perustaa tukikohdan. Vaan ei onneksi taida uskaltaa kun länsimaat ei sitä sulattaisi.
Ei ole kyse länsimaista, eikä Natosta.
Venäjälle on vain yksinkertaisesti parempi, jos säilymme maksavina asiakkaina(Suomena).
- GG-Man
Vaikka Suomella olisi tupaten aseita ja sotilaita, niin muutamassa päivässä Suomessa oltaisiin kädet pystyssä.
- VaikkaVoissaPaistais
Miksi nykymaailmassa edes funtsit tuollaisia?
Pointti on siinä, että "jossain päin maailmaa" valtioiden välinen sota on tosiasiassa poistunut keinovalikoimasta, koska sillä ei voiteta yhtään mitään, puolin tai toisin.
Toisaalta historia opettaa myös sen, että Venäjä ei kait edes lopulta halua luoda itsestään luotettavan saati reilun kanssakävijän mielikuvaa.
Vai onko se vain niin, että kun Venäjä on toiminut tuolla uhkailemistavallaan koko historiansa ajan eikä se kertakaikkiaan tunne mitään muuta tapaa toimia niin Venäjä ei edes halua olla pidetty, ihailtu eikä arvostettu.
Se haluaa vain olla kunnoitettu, jos ei muuten, niin pelosta eli vihatkoon, kunhan pelkäävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1377189Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1265005L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa684382TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153503Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242311Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3021809Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä241716Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o91619- 671495
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581458
