Miten käy sellaisessa tilanteessa, jossa myyjä on myynyt autonsa, mutta uusi omistaja ei olekaan rekisteröinyt autoa nimiinsä ja kun on kyse vanhasta autosta, tuskin tulee sitä käyttämään laittomasti kymmeniä vuosia, eihän hän pysty edes romuttamaan sitä, koska auto ei ole hänen nimissään? Miten autolle käy tässä tapauksessa, jääkö auto roikkumaan entisen omistajan tiedoissa vaikka myynti onkin todistettavasti tapahtunut (luovari tehty)?
Auton romutus
Tahtoistietää
3
122
Vastaukset
- tiedä_häntä
Luovarilla vakuutukset je rekisteröinti sinun nimiisi poikki.
Jos ei kahteen vuoteen katsasteta, niin poistuu aktiivirekisteristä, mutta taltioituu trafin historiatietoihin. Näidenkin ohjeistus saattaa muuttua.Mistä "aktiivirekisteristä"?
Eivät autot enää ainakaan rekisteristä poistu, vaikka olisi 20 vuotta katsastamatta.
- karkki_tai_kepponen
Eikös tässä tapauksessa tehdä ilmoitus, että rekisteriote on hukkunut -> saat uuden ja kas kummaa, olet taas auton omistaja ja voit laittaa sen uudelleen myyntiin, ilmoittaa varastetuksi tms. pientä jäynää ;-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723053
- 552715
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322325- 792178
- 951996
- 541896
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171537Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301370Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291339