Lähtönopeus?

Mikä pitää Volvo 3** nopeus olla ennen ojaan ajoa? Kun se kulkee ojassa 30 metriä ja törmättyään siltarumpuun lähtee siitä lentoon. Lentää 62 metriä. Mitä nopeutta Volvo on ajanut ennen ojaan suistumistaan? Ai niin, tie on melkein suoraa kestopäällystettä, 2-kaistainen ja siinä on 60 KM/t nopeusrajoitus. Pimeä T-risteys. Tämä oli Orimattilassa äskettäin.
4671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

varmasti ihan kivasti... kuskista ei varmaan ollu paljo jälellä..... riittäsikö 150 km/h....??? evt..!!! :)

Äänestä
  • 180 km/h on 50 m/s. Jos tuollainen Volvo "pysyy" ilmassa sekunnin, niin se lentää 50m. Ja tämä Volvo lensi 62m? Se kulki ojassa sentään 30metriä ennen ilmalentoa! Sekin vähän jarruttaa? Niin, kuljettaja oli menehtynyt, kun pelastus(?) henkilöt olivat saapuneet paikalle. (Varmaan se alastulo?)
    Ei muuten, mutta minä ajelen pari kertaa viikossa tuota tietä. Myös iltamyöhällä. Nyt en onneksi ollut siellä.

    Äänestä

  • Ville Vallaton kirjoitti:

    180 km/h on 50 m/s. Jos tuollainen Volvo "pysyy" ilmassa sekunnin, niin se lentää 50m. Ja tämä Volvo lensi 62m? Se kulki ojassa sentään 30metriä ennen ilmalentoa! Sekin vähän jarruttaa? Niin, kuljettaja oli menehtynyt, kun pelastus(?) henkilöt olivat saapuneet paikalle. (Varmaan se alastulo?)
    Ei muuten, mutta minä ajelen pari kertaa viikossa tuota tietä. Myös iltamyöhällä. Nyt en onneksi ollut siellä.

    sille kusipäälle.
    Tappakaa vaan itsenne niin on mukavampi ajella tuolla liikenteessä.
    Mistähän se johtuu, että kusipäisemmät löytyy juuri volvon ratista.

    Äänestä

Sen kummemmin vastausta tietämättä..

Millainen liikennemerkki osoittaa nopeusrajoituksen olevan 60 km tonnissa? Tiedän kyllä millainen merkki ilmaisee suurimman sallitun nopeuden olevan 60 km tunnissa (h)....

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ville Vallaton kirjoitti:

Mikä pitää Volvo 3** nopeus olla ennen ojaan ajoa? Kun se kulkee ojassa 30 metriä ja törmättyään siltarumpuun lähtee siitä lentoon. Lentää 62 metriä. Mitä nopeutta Volvo on ajanut ennen ojaan suistumistaan? Ai niin, tie on melkein suoraa kestopäällystettä, 2-kaistainen ja siinä on 60 KM/t nopeusrajoitus. Pimeä T-risteys. Tämä oli Orimattilassa äskettäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu