Vilja Eerikan surma: Sosiaalityöntekijöiden kohtalo ratkeaa 10.7.-15 Helsingin käräjäoikeudessa.
Torstai 9.7.2015 klo 21.27
Perjantaina selviää laiminlöivätkö syytteessä olevat yksitoista viranomaista virkavelvollisuuttaan Helsingin käräjäoikeuden mielestä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015070920006550_uu.shtml
Tuomio 8-vuotiaana kuolleen Vilja Eerikan virkarikosoikeudenkäynnissä annetaan perjantaina.
Syytettyinä Vilja Eerikan tilanteen laiminlyönnistä on tapausta hoitaneita sosiaalityöntekijöitä, lääkäreitä ja terveydenhoitajia.
Syyttäjä Tuire Tamminiemen mukaan viranomaiset eivät selvittäneet tarpeeksi tilannetta eivätkä tunnistaneet pahoinpitelyitä lukuisista lastensuojeluilmoituksista huolimatta.
Myöskään lasta itseään ei kuultu tarpeeksi.
Monet viranomaiset kertoivat oikeudenkäynnissä huomanneensa muun muassa mustelmia tai hiustenlähtöä lapsella, mutta he usein hyväksyivät isän selitykset vammoista.
Lastensuojelun tavoite on huomioida lapsen etu ja turvata lapselle hyvä kasvuympäristö, kehitys ja ruumiillinen koskemattomuus. Syytteessä lähden siitä, että kun ympäristöstä tuli huolenaiheita ja tehtiin lastensuojeluilmoituksia, niin jos niihin olisi puututtu eri tavalla, oikea-aikaisesti oikeilla toimilla, niin lopputulos olisi ollut erilainen kuin nyt, Tamminiemi kertoi oikeudenkäynnin aluksi.
Vankeutta vaaditaan
Kovinta rangaistusta syyttäjä hakee kahdelle sosiaalityöntekijälle, jotka olivat vastuussa Vilja Eerikan asioista.
Pisimpään ja viimeisimpänä Vilja Eerikan asioista vastanneelle sosiaalityöntekijälle syyttäjä vaatii vähintään kuuden kuukauden ehdollista vankeusrangaistusta.
Naisen esimiehelle, johtavalle sosiaalityöntekijälle, hän vaatii kahdeksan kuukauden ehdollista vankeusrangaistusta.
Esimiehen asianajaja pitää rangaistusvaatimuksia kohtuuttomina.
- Rangaistusvaatimukset ovat aivan uskomattomat. Virkavelvollisuuden rikkomisesta on säännöllisesti tuomittu sakkoja, Tiina Nystén kommentoi oikeudessa.
Muille yhdeksälle syyttäjä vaatii tuntuvia sakkorangaistuksia.
Kaikki syytetyt ovat kiistäneet syytteet.
Pitkä oikeudenkäynti
Virkarikosoikeudenkäyntiä istuttiin tänä keväänä 14 päivää Helsingin käräjäoikeudessa. Tunteita herättäneessä oikeudenkäynnissä kuultiin syytettyjen lisäksi muun muassa Vilja Eerikan äitiä.
Äiti todisti oikeudessa yrittäneensä saada tyttärelleen apua lukuisia kertoja lastensuojelun kautta.
Hän muisteli itkien viimeistä tapaamistaan tyttärensä kanssa. Tuolloin tytöllä oli ollut suuri mustelma poskessa.
Tapaamispaikan työntekijä oli todennut huolestuneelle äidille, että katsotaan mustelmaa seuraavalla tapaamisella.
- Muistan ikuisesti kun sanoin, että seuraavaa kertaa ei tule. Kukaan ei uskonut minua ja suhtautunut vakavasti, että lasta kaltoinkohdellaan, äiti kertoi itkien käräjäoikeudelle.
Myös koululta tehtiin lukuisia lastensuojeluilmoituksia tytöstä. Vain kaksi päivää ennen Vilja Eerikan kuolemaa rehtori puhutti lasta ja kertoi tälle lastensuojelulaista ja siitä, ettei kukaan saa satuttaa tyttöä.
- Sitten hän lähti siitä ja sanoin koulusihteerille, että voi kun se tyttö kääntyisi takaisin, että siellä on joku pahasti pielessä siellä kotona. Se oli viimeinen kerta, kun näin Viljan, rehtori kuvaili.
Tapaamisen jälkeen koulun kuraattori teki viimeisen lastensuojeluilmoituksen tytöstä 11. toukokuuta 2012. Kiireellisen sijoitukseen ei kuitenkaan päätetty ryhtyä, sillä Eerikan oli määrä mennä kylään isoäitinsä luokse.
Vilja Eerika kuoli äitienpäivänä 13. toukokuuta. Eerikan isä Touko Tarkki ja äitipuoli Sirpa Laamanen tuomittiin murhasta elinkautisiin vankeusrangaistuksiin 2013. Hovioikeus ei muuttanut tuomioita.
JOHANNA MATTINEN
johanna.mattinen@ilmedia.fi
Vapauttaako Kalske Vilja Erikan tappajat Hki 10.7.
9
<50
Vastaukset
- Syyttömien_kiusaaminen
http://www.hs.fi/kotimaa/a1436491365971
Käräjäoikeus antaa tänään tuomion 8-vuotiaan murhaan liittyvässä virkarikosjutussa – 11 syytettynä
Kotimaa 10.7.2015 7:53
Lasse Kerkelä Helsingin Sanomat
Helsingin käräjäoikeus antaa perjantaina iltapäivällä tuomion kahdeksanvuotiaan helsinkiläistytön murhaan liittyvässä virkarikosoikeudenkäynnissä. Syyttäjän mukaan lastensuojelun työntekijöiden olisi pitänyt järjestää lapsi pois isän ja tämän avopuolison luota.
Syyttäjä on vaatinut 11 virkamiehelle rangaistusta virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Isä ja äitipuoli murhasivat tukehduttamalla tytön äitienpäivänä 2012. Heidät on tuomittu henkirikoksesta elinkautiseen vankeuteen.
Kahdeksanvuotias tyttö oli lastensuojelun asiakas syntymästään lähtien. Hän muutti isänsä luokse kesällä 2010, minkä jälkeen lastensuojeluilmoituksia tehtiin 11.
Syytettynä on neljä sosiaalityöntekijää, neljä lääkäriä, kaksi terveydenhoitajaa ja lastenpsykiatri.
Kihlakunnansyyttäjä Tuire Tamminiemen mielestä virkarikosoikeudenkäynnissä keskeisimpiä syytettyjä ovat tytön vastuusosiaalityöntekijänä toiminut virkamies ja hänen esimiehensä. Syyttäjä vaatii heille ehdollisia vankeusrangaistuksia ja yhdeksälle muulle syytetylle sakkoja.
Sosiaalityöntekijöiden olisi syyttäjän mielestä pitänyt selvittää tytön kotiolot tarkemmin, reagoida isän ja äitipuolen valheisiin, ilmoittaa epäillyistä pahoinpitelyistä ja kuulla lasta häntä koskevissa asioissa.
Hoitajien ja lääkäreiden olisi syyttäjän mielestä puolestaan pitänyt epäillä, että tytön mustelmat ovat väkivallan tulosta. Lisäksi heidän olisi pitänyt tehdä tytöstä lastensuojeluilmoitus.
Kaikki syytetyt ovat kiistäneet tahalliset laiminlyönnit.
---------------------------------------------------------------.
----------------------------------------------------------------
###
Kielletään syytteet totta kai, ihan kuten virkamiehillä ym. on oikeus tehdä... onkohan huput päässä istunnossa syyttömyyden takeeksi! - höpöhöpö
Ei Korppi Korpin silmää noki. Että silleen
- Valittakaa_heti
http://www.oikeus.fi/hovioikeudet/helsinginhovioikeus/fi/
Toimialue: Askola, Espoo, Hausjärvi, Helsinki, Hyvinkää, Järvenpää, Kauniainen, Kerava, Lapinjärvi, Loppi, Loviisa, Myrskylä, Mäntsälä, Nurmijärvi, Pornainen, Porvoo, Pukkila, Pyhtää, Riihimäki, Sipoo, Tuusula, Vantaa
Hovioikeuden toimitilat sijaitsevat Helsingin Salmisaaressa Altian entisessä pääkonttorissa Helsingin käräjäoikeuden vieressä osoitteessa Salmisaarenranta 7 I.
Asiakaspalvelu on auki arkisin 8.00 - 16.15
Helsingin hovioikeuspiirin kuuluvat Espoon, Helsingin, Hyvinkään, Itä-Uudenmaan, Tuusulan ja Vantaan käräjäoikeudet.
Käyntiosoite:
Salmisaarenranta 7 I, Helsinki
Postiosoite:
PL 132, 00181 Helsinki
Puhelin:
029 56 40789 (kirjaamo)
Faksi:
029 56 40512
Sähköposti:
helsinki.ho(at)oikeus.fi
Sähköpostia lähetettäessä (at)-merkintä korvataan @-merkillä.
Puhelinvaihde:
029 56 40500 - MistäNäitäTulee
Ei vapauta. He istuvat jo elinkautista eikä heidän vapauttamisensa kuulu Kalskeen toimivaltaan.
Kalskeen toimivaltaan ei myöskään kuulu nyt syytteessä olevien tuomiot. Ei niin mitenkään. - LastenPuolestaRy
Jatkossa jokaisesta lapsen mustelmasta tehdään lastensuojeluilmoitus sekä rikosilmoitus. Se johtaan huostaanottojen lisääntymiseen mutta onneksi lasten pahoinpitelyt vähenevät.
Joka vuosi lapsia pahoinpidellään vähintään 10000 kertaa tutkimusten mukaan eli kova on kohtalo köyhien, narkomaanien, alkoholisten ja muun roskajoukon lapsilla. - MitenSeMeni
Ne sosiaalityöntekijätkö Erikan paketoivat?
- Oikeusvaltio
Paketoi ite ittes pöljä ja tukehdu omaan typeryytees. Sossut sun muut "asiantuntijat mahdollisti MURHAN omien toimivaltuuksiensa puitteissa. Sitä sanotaan meillä päin murhan mahdollistamiseksi ja tilan suomiseksi.
- Olen_turhautunut
Kyllä tällaiset näennäistuomiot "tuomiot" joita nyt tuli eli vaivaiset sakot ovat kansanvallan jopa oikeuslaitoksen itse pilkkaa! Mihin lakia ja lainvalvontaa edes tarvitaan kyllä tämä ja monet muut viimeaikaiset jutut ovat merkkinä siitä että nyt ollaan väärällä tiellä!
Tutkinta ja tuomiot ja syytteen sen mukaan tulevatkin itseasiassa ja käytännössä itse rikoksesta kärsineille ja rikosten tekijät vapautuvat kuka mistäkin syystä, ja että on VIRKAMIES TMS. viranhoitaja saa tässä maassa aina vapautuksen tai lievimmät tuomiot! Jopa korvaukset ja "maineen palaukset"!
Jos ns. oma sosiaalityöntekijä tuli hulluksi ja menetti työkykynsä sen kautta onko sen oikeellisuus tutkittu ja todettu aidosti sehän osoittaa nainen on itsesyytöksissään ja tuntee tehneensä väärin! - KaikkiLapsetHuostaan
KOSKAAN EI PIDÄ USKOA LAPSEN VANHEMPAA VAAN JOKAINEN MUSTELMA ON ILMOITETTAVA POLIISILLE.
VUOSITTAIN TEHDÄÄN YLI KYMMENENTUHATTA LASTEN PAHOINPITELYÄ ILMAN ETTÄ ASIAAN PUUTUTAAN MILLÄÄN LAILLA.
PARASTA ON OTTAA LAPSET HUOSTAAN ALKOHOLISTEILTA, NARKOMAANEILTA, RIKOLLISILTA JA KÖYHILTÄ NIIN VÄLTYMME EERIKAN KALTAISILTA TAPAUKSILTA.
MUISTA ETTÄ LAPSEN PAHOINPITELIJÄ ON KÄYTÄNNÖSSÄ AINA HÄNEN ISÄNSÄ TAI ÄITINSÄ.
VANHEMMAT OVAT YKSIÄ PIRUJA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696