Laskin autoveron määrän suomen tuontipalvelun ja tullin laskureilla ja kas kummaa, suomen tuontipalvelun laskurilla tuli pienempi vero. Kumpi tarkempi vai onko kyseessä suomen tuontipalvelun myyntitemppu?
Autovero ale
4
769
Vastaukset
- Tullin_kuppi
Tulli sen maksun määrää! Ei senkään laskuri mikään päätös ole.
Vero on vain suuntaa antava.
Tuontipalvelu ei verota eikä sillä siitä ole vastuuta, harhaanjohtavaa siis. - yksiautotuoja
Verotue ei saa olla syrjivää. Siksi tulli ei voi määrätä korkeampaa veroa kuin mitä muulla kanavalla, tässä tapauksessa Suomen Tuontipalvelulla, on veron määrä.
Siksi jos verojen määrä eroaa niin se menee aina halvemman summan antavan kanavan mukaan. Tämä on ihan EU:n syrjimättömyyspäätöksen mukaista. - Anonyymi
No onpa hullua
- Anonyymi
Minäpä en tuota usko!
Tulli, tehdessään autosta annettujen tietojen perusteella verotuspäätöksen, päätöstä on käsiteltävä kuten alioikeuden päätöstä. Jos virhe on pieni, esim. vain laskuvirhe, Tulli voi korjata virheen itse.
Harvat mieltävät, että Tulli on alioikeudentasoinen instanssi. Mikäli siis Tullin tekemästä verotuspäätöksestä syystä tai toisesta haluaa valittaa, on se osoitettava Tullihallitukselle, joka on jo Hovioikeutta vastaava instanssi.
Valittaminen on lisäksi maksullista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083286Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872