Laskin autoveron määrän suomen tuontipalvelun ja tullin laskureilla ja kas kummaa, suomen tuontipalvelun laskurilla tuli pienempi vero. Kumpi tarkempi vai onko kyseessä suomen tuontipalvelun myyntitemppu?
Vastaukset 4
- Tullin_kuppi
Tulli sen maksun määrää! Ei senkään laskuri mikään päätös ole.
Vero on vain suuntaa antava.
Tuontipalvelu ei verota eikä sillä siitä ole vastuuta, harhaanjohtavaa siis. - yksiautotuoja
Verotue ei saa olla syrjivää. Siksi tulli ei voi määrätä korkeampaa veroa kuin mitä muulla kanavalla, tässä tapauksessa Suomen Tuontipalvelulla, on veron määrä.
Siksi jos verojen määrä eroaa niin se menee aina halvemman summan antavan kanavan mukaan. Tämä on ihan EU:n syrjimättömyyspäätöksen mukaista. - Anonyymi
No onpa hullua
- Anonyymi
Minäpä en tuota usko!
Tulli, tehdessään autosta annettujen tietojen perusteella verotuspäätöksen, päätöstä on käsiteltävä kuten alioikeuden päätöstä. Jos virhe on pieni, esim. vain laskuvirhe, Tulli voi korjata virheen itse.
Harvat mieltävät, että Tulli on alioikeudentasoinen instanssi. Mikäli siis Tullin tekemästä verotuspäätöksestä syystä tai toisesta haluaa valittaa, on se osoitettava Tullihallitukselle, joka on jo Hovioikeutta vastaava instanssi.
Valittaminen on lisäksi maksullista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901399
- 47811
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit66745- 92745
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde68719- 20679
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o148670- 53618
- 51612
- 47611