ketä asetetaan ehdolle seurakunnan valtuuston vaalissa? Vähempikin Leon tukeminen riittäisi.
Minusta Kupolin jutut ovat laskelmoituja ja jopa sisältävät asia virheitä.
Helsingin metropoliitan vierailusta ei sanaakaan, saati kuvaa.
Saako kirkkoherra määrätä
16
1386
Vastaukset
- perkeletto
Määrää se ihan kaikesta. Seurakuntaemäntä näyttäisi olleen varsinainen uraohjus. Tuli seurakuntaan 2004 ja aloitti määrätietoisen toiminnan. Lähetti Leolle kirjeen jossa kertoi asioita eräästä henkilöstä. Aikooko Andrei Verikov Turun uudeksi kirkkoherraksi? Minusta hän unohti muutamia henkilöitä mainita ja Mainitsi homojen vihaajan Timo Soisalon. Hullunkuriset perheet seurakunnassa.
- Napanaiset
Tutkimuksen mukaan uskonnollinen yhteisö voi saavuttaa tietoisuuden yhteiskunnallisesta hädästä ja ruveta auttamaan konkreettisesti. Turussa tuo tietoisuus on valovuosien päässä. Missäs ne kerjäläiset kuontevimmin kerjäisivät kuin kirkon portailla ja pihalla.
- perkelettonen
seurakuntaemäntä rupesi ortodoksiksi ja liittyi seurakuntaan. Keksi tienestin emäntänä ja kirjoitti Leolle että "Ainoastaan yksi seurakuntalainen on tyytymätön seurakunnan tilaan. Haluan seurakunta emännäksi..." Mikko Ylinen tuki tätä pyrkyriä ja neuvoi miten Leolle pitää kirjoittaa. myöhemmin Leo junaili isä Mikon papiksi. Isä Mikko kirjoitti hakemukset myös Duracin puolesta kirkkoherraksi kun tämä ei itse osannut. Siis pyhä kolminaisuus Paulaiina, Mikko ja Durac ja Leo siunaa!
- tuulenhuuhtomaperse
Eikö nuo asiat ole jo ilmiselviä.
Eihän "post liturgisilla" piknikeille osallistu kuin paremmat ja hienommat ihmiset eli papisto ja heidän kaverinsa näin hienosti sanottuna.
Kun on omassa pesässä kaikki hyvin niin mitäs niistä köyhien ja huonompiosaisten murheista.Eiväthän ne ole edes ihmisiä kun eivät ole elämässään saavuttaneet mitään akateemista.- Pölhönen
Turun alamäki alkoi kun Leo halusi Duracille pestin. Juonittelu alkoi jo paljon ennen kun Ambrosius keksi mennä mukaan pölhöilyyn ja antoi potkut edelliselle kirkkoherralle. Mitä taas seurakunta emäntään tulee, niin hän on osa tuota pölhöilyä. Varsinainen pölhölä koko kirkkokunta.
- konklaaviton
Pölhönen kirjoitti:
Turun alamäki alkoi kun Leo halusi Duracille pestin. Juonittelu alkoi jo paljon ennen kun Ambrosius keksi mennä mukaan pölhöilyyn ja antoi potkut edelliselle kirkkoherralle. Mitä taas seurakunta emäntään tulee, niin hän on osa tuota pölhöilyä. Varsinainen pölhölä koko kirkkokunta.
Just! seuraavat kirkon vousijuhlat ovat 1017. En uskalla ajatella kuka on piispa mikä on meininki silloin. piispojen välisiin kahinoihin ei kannata ottaa kantaa koska ei tiedä kuka voittaa ja kannattajille tulee ahdistavat olot ihan varmasti. Kymmenen vuotta sitten tapahtui vahinkoa ihan tarpeeksi ja napanaiset kohkasivat jo tuohusrinkiä. Olen huomannut ettei siitä ole jäljellä kuin tuo nainen joka petti isä Petrin Tiedoksi vaan joku muukin sai kirkon juhlajulkaisun ilmaiseksi.
- paranormaali-ilmiö
Ihmettelin vuosikymmen sitten kun Durac alkoi olla tapetilla siellä ja täällä. Ajoi omalla autollaan kirkolliskokoukseen ja esitti matkalaskun ja rähjäsi kun ei maksettu. Analogi alkoi tehdä juttuja hänestä ja Vuoden papiksikin valittiin. Minulle hän on aina ollut varottava ilmiö. Tunnen sen kun olen samassa tilassa jossa hän on. kaikki ei ole ihan sitä miltä näyttää.
- sitruunaviipale
Kupoli tuli, yhdeksan kuvaa päähenkilöstä. Narsissi kukkii!
- melkeinrikollinen
Tarkoitat varmaan seurakuntapäälliköstä, jolla taitaa olla Putinsyndrooma eli haehainen pullistelutauti.
- Uskomatonpaljastus
Olette tehnyt uskomatonta työtä paljastaessanne laajan salaliiton, joka on junaillut todella mielenkiintoisia asioita. Jari Aarniosta tehdyt tutkimukset kalpenevat nyt paljastuneen rinnalla.
Miten olette voineet saada tiedot kaivettua esille ? Tietääkö Konstantinnopoli asiasta ?- aamunkoit
Kuka on Jari Aarnio? Onko hän joku teologinen neuvonantaja kuopiossa? Ortodoksi?
- tiedoksi
Ei kun hän on diakoni Salossa.
- Ehdokasasettelu
Minä aioin esittää ehdokkaita valtuuston vaaleihin enkä ole pappi vaan seurakunnan rivijäsen.
- gnlknbbnlkbklbnlk
Olen kuullut että jossakin seurakunnassa kirkkoherra on istunut valtuuston kokouksessa niin pitkään etät on saanut oman tahtonsa läpi.Jossakin seurakunnassa taas toisaalla on ollut sellaista menoa että on muitten työyhteisön jäsenten ollut viisaampaa ottaa sairaslomaa että pääsevät sairastuneesta työyhteisöstä pois.
- EntLuottamusmies
Jos olet sellaista kuullut, kyseessä voi olla huhu.
Jos huhu pitää paikkansa, vika ei ole kirkkoherrassa vaan vetelissä valtuutetuissa. Heillä eli tarkemmin enemmistöllä on päätösvalta. Kirkkoherra esittelee ja ajattelee varmasti seurakunnan etua.- pankrupty
jaa a ei ole tainnut onnistua siinä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202670Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442308Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262112Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o252009Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581698Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121232Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181229- 551080
- 631055
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?31032