LUOMUMAITOON LAILLA PAKOTTAMALLA KEMIKAALEJA

"Runsas D-vitamiinin syöminen kostautui – teinityttö sairastui"

Tällä hetkellä maidon kemikalisointi D-vitamiinilla on Suomessa vapaaehtoista,
mutta aitoa luomumaitoa ei saa vielä kemikalisoida.

Nyt Luomumaitokin yritetään Suomessa pakkolain keinoin kemikalisoida.

http://yle.fi/uutiset/runsas_d-vitamiinin_syominen_kostautui__teinitytto_sairastui/7792564
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Bildervision, bildervisions.

Äänestä

Mikähän tuosta D-vitamiinin lobbauksestakin lobbujen lobuksi paljastuu...

Äänestä
  • iujikl

    Äänestä

Mitään aitoa kaupallista luomua ei ole olemassakaan. "Luomulehmätkin" syövät teollisesti tuotettua rehua.

Äänestä
  • mikään tuossa ei todistanut että sairastuminen johtui vitamiineista,
    pelkkä olettamus ja sitten muita tutkimuksia ei tehdä.

    tyttö voi sairastaa kauan ennenkuin todellinen syy selviää.

    Äänestä

Kemikaaleista se ns. luomumaito koostuu ilman niitten lisäämistäkin.

Äänestä
  • Mutta luonnollinen on luonnollinen.

    Luulekko että luoja, luonto... miten vaan, unohti maidosta d-vitamiinin?

    Ha.

    Äänestä

Luomumaidossa ei ole muuta eroa tavalliseen maitoon kuin epäterveellisempi, pahemman makuisempi ja kalliimpi.

Äänestä

Miten kurri voi olla luomumaitoa? Kuulostaa aivan luomumargariinilta tai luomuviinalta.

Äänestä

Joo, vaimo sai liikaa D-vitamiinia, kun käytti Vitamareja. Maksa-arvot kohosi. Mutta maitoa meillä juodaan, ihan sitä tehtaan maitoa, kuten jogurtteja jne.

Luomumaito, sellainen käsittelemätön ei ole hyvä ja hygieeninen vaihtoehto.

Eikä se ole mikään uusi tieto. Raaka-maidossa on omat tautiriskit, järkikin sen sanoo, mutta myös tieto.

Suomessa on eräitä tahoja, jotka liioittelevat maidon haittoja ja käyvät tietyn firman ( Paras alalllaan) vastaista kadehtimi/kilpailusotaa medioissa? He suorastaan valehtelevat kyseistä firmaa vastaan ja se ei ole hyväksyttävää.

Toivottavasti kansa suosii sitä oikeaa suomalaista, josta suomelle ovat suurimmat hyödyt tulleet ja joka on tuotekehittelyssä se kärki.

Itse käytännkyseisen firman tuotteita, enkä sairastele juuri koskaan edes nuhaa.

Äänestä

parempi se on niin jotta jättäkää maito pois kokonaan. niin minäkin tein. ei vatsa turpoo enää.

Äänestä
  • Minä juon vain olutta. Se on puhdas kasvisuutejuoma.

    Äänestä

Pitää antaa niille mahdollisuus jotka haluavat aitoa luomua myös sellaista saada: ne jotka haluavat prosessoitua: proteiinia ja kemikaalilisiä myöden olevaa maitoa niin siittä sitten.

On se kumma kun se luoja unohti maidosta "d-vitaaminikemikaalin."

Khöm.

Äänestä

On surkuhupaista usein huomata, kuinka itsestäänselviä typeryyksiä lausutaan muka viisauksina tyyliin:
" liiallinen vitamiinin saanti voi olla haitallista" - no ei kai se muuten olisikaan liiallista, eli nuo ovat kehäpäätelmiä ilman sisältöä!

Äänestä

lidlidstä saa saksassa valmistettua uht-maitoa, johon d-hormonia ei ole lisätty lainkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bilderkokkareet kirjoitti:

"Runsas D-vitamiinin syöminen kostautui – teinityttö sairastui"

Tällä hetkellä maidon kemikalisointi D-vitamiinilla on Suomessa vapaaehtoista,
mutta aitoa luomumaitoa ei saa vielä kemikalisoida.

Nyt Luomumaitokin yritetään Suomessa pakkolain keinoin kemikalisoida.

http://yle.fi/uutiset/runsas_d-vitamiinin_syominen_kostautui__teinitytto_sairastui/7792564

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu