Ruosteiset etupään apurungot

suolaruoste

Muun ruosteeneston parantuessa nähtävästi on kuitenkin laiminlyöty apurunkojen ja akselistojen ruosteenesto, lieneekö käytetty ihan halvinta ja nopeasti ruostuvaa hiiliterästä minkä suola ruostuttaa muutamassa vuodessa ihan paskaksi:
https://www.youtube.com/watch?v=968Lx86si7g

Jos apurunko pettää, putoaa moottori, vaihteisto ja hammastanko niin paljon alaspäin että auto menettää ohjattavuutensa koska hammastanko irtoaa ohjauspyörän akselista!

6

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vahvaaAmerikkalaista

      Hienoa vahvaa Ameeriikan rautaa. Ei tuo ole kovinkaan yleinen ongelma muissa merkeissä.

    • dvbnjnbvc

      Nuo kohteet on helppo itsekin ruostesuojata sisältä ja päältä.

      • UsaPaskaRauta

        Eipä noita yleensä tarvitse suojailla. Yleensä niissä on pieni pintaruosta, mutta ovat sen verran paksuja ettei niistä ongelmaa tule alle 15 vuoden käytössä.


      • 1000000km

        Kyllä muuten olisi syytä suojata ja hyvin! Parasta olisi, että jo tehtaalla olisi kuumasinkitty kaikki, ihan kaikki jarrukilpiä myöten.


      • ruostepaskoja

        Autotehtaalla tai alihankkijalla tehty suojaus on kaikkein paras ja helpoin.


      • kjhjkjhjkjhkj
        UsaPaskaRauta kirjoitti:

        Eipä noita yleensä tarvitse suojailla. Yleensä niissä on pieni pintaruosta, mutta ovat sen verran paksuja ettei niistä ongelmaa tule alle 15 vuoden käytössä.

        Pintaruoste ei ole ongelma, vaan ruostuminen kotelorakenteen sisältä, sinne kun kertyy suolaista paskaa oikein mehevät paakut, ruostuminen on jatkuvaa, kun koko ajan muhii kosteana. Sen sijaan puhdas pelti kotelon ulkopuolella kestää paremmin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe