MIlloin naisvihasta tulee uskonnollista?

NaisenAsema

lauantai 11. heinäkuuta 2015
Milloin naisvihasta tulee uskonnollista?


Kun somalipojat suorittavat joukkoraiskauksen Tapanilassa, sen ilmoitetaan olevan muslimien tapa. Kun kurdi-isä tappaa huonosti käyttäytyvän tyttärensä ns. kunniamurhana, sen kerrotaan olevan muslimien tapa, vaikka huomattava osa kurdeista ei edes ole uskonnollisia, ja vaikka ns. kunniamurhia suoritetaan eri uskontojen piirissä. Kun intialaisten nuorten miesten jengi suunnitelmallisesti raiskaa ja tappaa naisopiskelijan, sen kerrotaan olevan intialaisen kulttuurin ongelma, ei hindujen tapa. Kun suomalainen, tiettävästi kristitty mies tappaa ja paloittelee entisen vaimonsa, sen sanotaan olevan vain rikollista.

Jostain kumman syystä vain muslimimaissa tapahtuvaa ja muslimitaustaisten tekemiä rikoksia ja erityisesti naisiin kohdistuvaa väkivaltaa pidetään länsimaissa, kuten Suomessa uskonnollisena toimintana. Hindujen, kristittyjen, juutalaisten, buddhalaisten ja muiden uskontojen edustajien naisviha ei olekaan uskonnollista. Tässä vinoumassa näkyy selvästi länsimaiden krooninen islamofobia.

Lisää..

http://murhakunnianvarjolla.blogspot.fi/

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se.suuri.ero

      Suomalainen tapakulttuuri ei edellytä entisen vaimon tappamista. Useimmiten erotaan siististi ja kumpikin jatkaa omaa elämäänsä. Suvuilla ei ole asiaan mitään sanomista. Suomessa ei voisi kuvitellakaan, että veli vahtii siskonsa kulkemisia ja pukeutumista.

      Muslimimaissa taas on toiset tavat.

    • Erilaisilla ideologioilla ja uskonnoilla on aina perusteltu pahuutta. Tahtoisin kuitenkin muistuttaa, että nämä kulttuurit eivät ole miehillekään mitään onneloita, siellä lähtee väärinajattelijalta henki sukupuolesta katsomatta. Kyseessä on todellisuudessa äärimmäisen konservatiiviset arvot, jos yhteiskunta pitää valtaa hallitsemalla perheiden isäistä dynamiaa. Muslimimaissa miehille on sälytetty äärimmäiset velvollisuudet, ja aina kun jonkun päälle kasataan moinen taakka syntyy vaikeuksia, koska naisista tulee näin sitä "omaisuutta".

      Tasa-arvo toimii parhaiten kun miesten taakkaa kevennetään ja heille annetaan kunnian sijaan rakkautta ja ymmärrystä. Se harvoin tapahtuu, koska miehistä ei välitetä pennin vertaa. On melko varmaa, että koulusurmissakin on pohjimmiltaan kyse siitä, että kiusatut pojat eivät saaneet mistään kunnioitusta, joten he lopulta päättivät näyttää koko maailmalle, että kuinka monen ihmisen arvoisia he ovat.

      Suomessakin miehillä on edelleen lähinnä taakkaa. Meillä on machokulttuuri ja asevelvollisuus. Kukaan ei välitä siitä miten miehillä menee, vain heidän käyttöarvonsa kiinnostaa. Ilman työtä, asemaa tai rahaa ei mies saa naista. Ja vaikka saisi naista, niin oikeaa pyyteetöntä rakkautta miehen on mahdoton saada mistään.

      Olen MGTOW, mutta siinä olen samaa mieltä feministien kanssa, että traditionaalinen yhteiskunta pitää laittaa maan tasalle. Tosin feministit eivät oikeasti halua luopua siitä kokonaan, sillä he tarvitsevat hyvinvointiyhteiskuntaa ja hyvinvointiyhteiskunta ei pysy pystyssä ilman miesten työtä ja rahaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      87
      4684
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      72
      2121
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1182
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1044
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe