Köyhille uusi apuraha avuksi

Aivan kuin taiteilijoille, kun keksii jotain kivaa ja yleihyödyllistä, saa apurahan.

Minä voisin keksiä vaikka keskustelukerhon, ja saisin siitä apurahaa koska se on yleishyödyllistä.
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Köyhäinraha?

Äänestä

Tuossa olisi ratkaisu rahoitusongelmaani.
Olen jo pitkään haaveillut jostain yhdistyksestä tms. joka auttaisi etupäässä köyhiä taistelussa TE-toimiston, Kelan ja sossun lakia rikkovia virkanilkkejä vastaan. Asiakkailla ei ole varaa maksaa edes kuluja ja yhteiskunnalta ei rahoitusta tule kun virkanilkit ovat siitäkin päättämässä.

Äänestä
  • Tuo on hyvä idea, ei muuta kun yhdistystä perustamaan, se ei edes maksa mitään, senkun kolme perustajajäsentä sääntöjä ja tarkoitusta ideoimaan, niin se alkaa pyörimään. Netistä saa paljon tietoa yhdistyksen perustamisesta. Hyvä...

    Äänestä

Yksimielisyyttä kehiin, taannoin joku ehdotti köyhille rahastoa. Kun sijoittaisi vaikka 200 euroa, voisi nostaa puolet vuoden aikana, tavallaan vippaisi itselleen rahaa.
Toinen puoli olisi sijoitus.
Korot jaettaisiin tasapuolisesti.
Vaarana tietenkin keinottelu.

Äänestä

Kaikki työttömät loispummit tulisikin asettaa palvelijoiksi kaikille veronmaksajille, auttamaan vaikka ruoanlaitossa, kaupassa käynnissä, lasten hoitamisessa, tiskaamisessa, pyykkien pesemisessä jne.

Äänestä
  • -ruoanlaitossa Uskaltaisitko todella syödä laittamaani ruokaa? Ehkä kerran mutta vatsahuuhtelusta päästyäsi, jos edes sillä selviäisit, saattaisi mielsi muuttua.
    - kaupassa käynnissä Menomatka sujuisi hyvin mutta paluuta ei ole.
    - lasten hoitamisessa Lapset kyllä oppisivat sellaista mitä edes pyhäkoulussa ei opi.
    - tiskaamisessa Tuo olisi bisnestä astioita myyville kaupoille.
    -pyykkien pesemisessä Tuo olisi bisnestä vaatekaupoille. Kummasti koko muuttuu kun pesee esim. paidan valkopesuohjelmalla.

    PS Karensilla tai muilla hirveyksillä on sitten turha pelotella. Meillä päin niitä järjestävät "työnantajat" joutuvat "onnettomuuteen" viikon sisällä siitä jos valittavat orjatyöntekijöistä. Aika moni TE-toimiston karenssin antanut virkaloinenkin makaa kokovartalokipsissä sairaalan teholla.

    Äänestä

  • Lähetämme siis sinut kauppaan ostoksille, etkä enää ikinä tule takaisin. Näinkin toki päästään loispummeista eroon.

    Äänestä

  • Se_on_hyvä kirjoitti:

    Lähetämme siis sinut kauppaan ostoksille, etkä enää ikinä tule takaisin. Näinkin toki päästään loispummeista eroon.

    Kaikella on hintansa xD
    Kauppaan ei sitten kävellä vaan talon paras auto on saatava alle, samoin luottokortti ilman rajaa.

    Äänestä

  • Pääset auton alle. Voin peruuttaakkin vielä kertaalleen, ihan vaan varmuuden vuoksi. Laitan luottokortin sitten arkkuun, niin voit sitten elvistellä rajan takana.

    Äänestä

Työlliset voisi ottaa viisi perhettä joita auttaa rahallisesti tai vaikka ruokaa laittaen. Työllisillä on kuitenkin enempi rahaa kuin työttömillä joten he voisivat näin tehdä oma osuuden ja auttaa vaikka tarjoamalla aterian kerran viikossa. Kun itse tekevät kuitenkin ruokaa, niin tekevät niin paljon että voivat auttaaa köyhää perhettä. Näin työllisille tulee hyvä mieli kun saa auttaa.
Jos ei pysty viittä perhettä niin kaksi olisi hyvä vaikka minimi määrä, kerran viikossa tai jopa joka toinen pivä voisi tarjota kunnon lounaan tai ottaa luokseen vaikka piväksi.
Hyvä mieli tulee auttamisesta ja se on tärkeintä.

Äänestä
  • Työlliset tarjoavat jo nyt työttömille kolme ateriaa sekä aamu- ja iltapäiväkahvit joka päivä. Lisäksi vielä tarjotaan asunto, vaatetus ja huvit ym. Milloin työttömät edes kiittävät kaikesta saamastaan? Eivät milloinkaan.

    Hyvää mieltä vaan työttömillekin!

    Äänestä

Kesä on siitä mukavaa aikaa kun työttömät loispummisukulaiset tuppaavat kutsumatta kyäilemään täyshoitoon perheineen.

Samalla voimme maksaa kalavelkoja.

Ette arvaakaan mitä suuhunne laitoitte normi aterioiden mukana... hehhehhehheh.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loistoidea kirjoitti:

Aivan kuin taiteilijoille, kun keksii jotain kivaa ja yleihyödyllistä, saa apurahan.

Minä voisin keksiä vaikka keskustelukerhon, ja saisin siitä apurahaa koska se on yleishyödyllistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu