ateisteja vainotaan

Venäjällä

http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/794307/Venaja sulki ateistien ryhman sosiaalisessa mediassa
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pitäisikö perustaa solidaarisuussyistä tuon niminen foorumi?! Kuka ehtii ensin?

Äänestä

Ei niin ihmekään, kun muistellaan Neuvostoliiton aikaa. Kyllä ihmiset siellä Venäjällä muistaa, miten silloin uskovia kohdeltiin ja ehkä mitään ateistista kansanliikehdintää ei erityisemmin kaivata. Valtion ja muiden tahojen siis kannattaa suomessakin pitää uskoviin ja uskontokuntiin suhteet kunnossa, ettei se kostaudu joskus paljon myöhemmin niin, että uskonnonharjoittamista ja uskovien tunteita aletaan suojella aivan äärimmäisin tavoin.

Äänestä
  • Minkälainen tämän suhteen pitäisi olla? Unohdetaan nyt valtionkirkot ja verotusoikeus, ja otetaan esimerkiksi vaikka Metodistikirkko.

    Millä tavoin valtion tulee huomioida metodistit? Mitä suhteiden ylläpito oikeastaan tarkoittaisi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eroaValtiokirkosta kirjoitti:

Venäjällä

http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/794307/Venaja sulki ateistien ryhman sosiaalisessa mediassa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu