Suomen vastuut Kreikassa eivät kasva!

Ei.hätää

Niin Sampo Terho sanoi äsken televisiossa. Vaikka Kreikka saisi 86 miljardia lisärahaa ei suomalaisen veronmaksajan vastuut kasva eurollakaan. Kyllä minä uskon rehellistä miestä.

27

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wertertertr

      HAHAHAHAAA!!! Totta kai ne kasvaa, koska Suomen EVM:ään antamat rahat otetaankin nyt sitten käyttöön! Mikäli rahan lapioiminen Kreikkaan lopetettaisiin, niin Suomi saisi 1,5 miljardia euroaan takaisin EVM:stä.

      Aikamoisia kusettajia nuo persut. Ja joku vielä uskoo!

    • Vähän_faktaa

      Suomen osuus Kreikan kolmannesta tukipaketista on 1,8% joten jos Kreikka saa 86 miljardia euroa kasvaa Suomen vastuut 1,548 miljardilla, se on 1548 miljoonaa. Onko se paljon vai vähän saa jokainen ihan itse päättää.

      • PikkuRaha

        Pikkusumma joka helposti kerätään eläkeläisiltä, työttömiltä, sairailta ja opiskelijoilta. Maanviljelijät eivät osallistu näihin talkoisiin.


      • demaritsotkii

        Rahat on siirretty jutta käteisen hallituksen aikana jo EVM:lle.


      • nyttienataan

      • näinmeillä
        nyttienataan kirjoitti:

        http://yle.fi/uutiset/saksalaislehti_suomi_karkimaksajia_kreikka-sovussa/8153397
        "Jokainen suomalainen maksaa uudesta Kreikka-sovusta 925,9 euroa."
        Osuutemme näkyy olevan 5/86, noin 6 %. Olisiko kasvanut korkoa korolle?

        se onkin hauskaa heittää tonneja jatkuvasti sinne. Näyttää hyvnvointimaat heittävän suunnilleen saman verran kun taas muut suomen tasoiset kehitysmaat selviää paljon vähemmällä.


      • Näin.se.vain.on
        demaritsotkii kirjoitti:

        Rahat on siirretty jutta käteisen hallituksen aikana jo EVM:lle.

        Rahat on siirretty EVM:lle mutta Suomi voi estää niiden antamisen Kreikalle. Koska kyseessä ei ole hätätila niiden antamisesta Kreikalle vaaditaan yksimielinen päätös. Halutessaan Soini voi tehdä tukipaketista hallituskysymyksen eli hallitus kaatuu jos Suomi hyväksyy tukipaketin. Se pakottaisi Sipilän kaatamaan paketin.


      • PallitParemmat
        nyttienataan kirjoitti:

        http://yle.fi/uutiset/saksalaislehti_suomi_karkimaksajia_kreikka-sovussa/8153397
        "Jokainen suomalainen maksaa uudesta Kreikka-sovusta 925,9 euroa."
        Osuutemme näkyy olevan 5/86, noin 6 %. Olisiko kasvanut korkoa korolle?

        Kyllä Saksassa nyt itketään kyyneleitä, kun entinen aseveli näin hölläkätiseksi heittäytyy. Ties vaikka jolle kulle kärkipolitiikolle heltyisi hyvä virka lähitulevaisuudessa Brysselistä. Aika monta suomalaista siellä jo onkin palleilla paremmilla...


    • Soinilla-paskat-housus

      Noilla rahoilla saisi 10 000 uutta kerrostalokaksiota. Onko se paljon vai vähän jää itsekunkin arvioitavaksi. On persuilla selittelemistä kansalle.

      • yksinkertaistaporukkaa

        eikö millään mene jakeluun vastuut ei enää kasva?


      • flkljfds

        Mutta kun Soinin mukaan ne kasvaa jos tukipaketti myönnetään.


      • Kysyn.vaan1

        Hyvä pointti. Timo Soini on eri linjoilla kuin Sampo Terho ja hallituskumppanit. Soinin mukaan suomalaisen veronmaksajan vastuut kasvat jos Kreikalle myönnetään kymmenien miljardien tukipaketti. Joku valehtelee, kuka?


    • hccbvnnn

      Kiäh, kiäh, kiäh...persut selittelee...

    • taas

      kyllä euro valuutta tulee kalliiksi jäsenmaille.

    • edellinenHallitus
    • taimäryyppään

      Ei jukuliste...on tämä irvokasta - on kansanäänestystä ja neuvotteluja, grexit-spekulointia yms....ja kuitenkin: SINNE Hellakseen vaan lapioidaan rahhoo, ja Suomessa leikataan 6 mrd. heikompiosaisilta jne...KREIKKA saa lisää massia - soita mulle Zorbas..

    • perjantain.Ilta-Sanomat

      Ulkoministeri Timo Soini tulkitsee, että hallitusohjelma kieltää selkeästi uuden tuen myöntämisen Kreikalle. EU-komissio on arvioinut Kreikan avun tarpeeksi jopa 50-100 miljardia euroa.

      Ulkoministeri Timo Soini (ps) pitää tiukasti kiinni näkemyksestä, ettei Suomi voi enää tukea Kreikkaa sen pyytäessä mahdollista kolmatta apupakettia.

      – Lähtökohta on tietenkin se, että Suomen vastuut eivät saa kasvaa. Se on hallitusohjelman kirjaus, Soini sanoi perjantai-iltapäivänä Ilta-Sanomille.

      Soini kertoi ehtineensä jo puhua pääministeri Juha Sipilän (kesk) kanssa Kreikan toimittamasta uudesta listasta leikkauksia, joihin maa on valmis ryhtymään tukineuvottelujen jatkamista vastaan. Soinin mukaan tarkemmat keskustelut tullaan käymään vasta lauantaina EU-ministerivaliokunnan kokouksessa.

      Hän kertoi uskovansa, ettei päätöksestä synny erimielisyyttä hallituksen sisälle.

      – Minun tavoitteeni on, että hallitus noudattaa hallitusohjelmaa eikä mitään juopaa tule.

      EU-komissio on arvioinut Kreikan avun tarpeeksi jopa 50-100 miljardia euroa. Soinin mukaan tämän hyväksyminen olisi Suomessa täysin mahdotonta, vaikka esimerkiksi Saksa ja Ranska tähän taipuisivat.

      – Tällaiset summat, mistä nyt puhutaan, olisivat selvää vastuun kasvattamista. Ei siitä millään sanakikkailulla pääse eroon, Soini totesi.

      Tämä koskee Soinin mielestä myös tilannetta, jossa vakausmekanismi EVM:stä irrotettaisiin Kreikalle lisää rahaa.

      Soinin mukaan hallitusohjelma antaa selkeästi kielteisen vastauksen myös Kreikan mahdollisesti hakemiin velkahuojennuksiin.

      Hänen mukaansa Kreikan hallituksen tahtoon taipuminen voisi saada myös muut velkaantuneet euromaat vaatimaan itselleen helpotuksia, mikä tietäisi ongelmia.

      – Jos he tällä venkoilulla saavat helpotuksia aikaan, niin luulen, että siinä alkaa tulla jononmuodostusta.

      Soinin mielestä Kreikka on erityisesti Syrizan aikaan tärvännyt luottamuksensa niin pahasti, että asioiden muuttumiseen uusien lupauksien myötä on todella todella vaikea uskoa.

      Soini ei sulje pois mahdollisuutta, että Kreikka lähtisi eurosta.

      – Kaikki mahdollisuudet ovat nyt pöydällä ja pitääkin olla. Euroero on myöskin ihan mahdollinen vaihtoehto.

      Haastattelu oli viime perjantain Ilta-Sanomissa.

      • siinä.se.seisoo

        EU-komissio on arvioinut Kreikan avun tarpeeksi jopa 50-100 miljardia euroa. Soinin mukaan tämän hyväksyminen olisi Suomessa täysin mahdotonta, vaikka esimerkiksi Saksa ja Ranska tähän taipuisivat.

        – Tällaiset summat, mistä nyt puhutaan, olisivat selvää vastuun kasvattamista. Ei siitä millään sanakikkailulla pääse eroon, Soini totesi.

        Tämä koskee Soinin mielestä myös tilannetta, jossa vakausmekanismi EVM:stä irrotettaisiin Kreikalle lisää rahaa.


    • zxvvbnmk

      Soini on umpikujassa. MOT.

    • yghohuih
    • flkljfds

      KEPU PETTÄÄ AINA!

    • flklfjgfrfd

      KEPU PETTÄÄ AINA!

      • hengitäpaperipussiin

        Heittikö hyperventilaatiolle kun kerrotaan totuus julki mitä on tullut sanotuksi?


    • fgllkjhgdds

      Kepu PETTÄÄ AINA!

    • Vote_Kokoomus

      Stubb vahvisti tuon, ettei tästä tule Suomelle lisä kuluja.

      • sanakikkailua

        Ei niistä kuulemma pääse eroon millään sanakikkailuilla.


    • velan_maksukyky

      Hölmöläiset EIVÄT tajua sitä, että kyse ei aina ole velan summan kasvamisesta vaan ongelmasta jonka nimi on: velan maksukyvyn alentuminen.
      Kun Suomen oma talous menee koko ajan alaspäin (mm. valtion velka kasvaa, työttömyys kasvaa) niin se merkitsee sitä, että suomalaisten oma velanmaksu kyky heikkenee niinkuin muiden maksukyky heikkenee tälläisessä tapauksessa.

      Näin se kiinteäsummaisen velan maksukyky heikkenee eli ongelma kasvaa jatkuvasti suuremmaksi vaikka velan summa EI kasvaisi lainkaan. On järjetöntä puhua "Suomen vastuut eivät kasva".
      Tottahan toki kun velallisten maksukyky heikkenee niin velan rasite PAHENEE.

      Eli velkoja ei voi odottaa saavansa kaikkia maksusuorituksia.
      Lyhyesti: velan vastuisiin kuuluu myös velallisten todellinen maksukyky. Kyllä tämä tosiasia on myös velkojan ymmärrettävä. Kreikan maksukyky alkaa olla sillä mallilla, että sieltä on aivan turha odottaa KAIKKIA velkojen summia saatavan.
      Tämä maksusuoritusten saamatta jättämisen seuraukset kärsii velkoja (velan antaja) ja tämä EI VOI olla vaikuttamatta velkojan omien velkojen maksukykyyn.
      Holtittomasti annetut velat (luotot) väistämättä vaikuttaa myös antajaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2260
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1801
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1581
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1303
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1296
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1111
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1052
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      1012
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      733
    Aihe