Taaskaan. Kukaan ei voi valvoa toisen valtion talouden hoitoa, sanellaanpa minkälaiset ehdot tahansa. Kreikka pelaa aikaa lupailemalla toteuttaa säästötoimet, toimet jotka kurjistaisivat kreikkalaisten oloja. Totuushan on kuitenkin se, että kreikan kolmaskin tukipaketti päätyy saksalaisille ja ranskalaisille pankeilla! Tämä olisi Suomen hallituspuolueiden hyvä muistaa jos lähtevät tälle pikavippilinjalle Kreikan suhteen.
Kreikka hyväksyy lainaehdot mutta ei toteuta niitä
8
<50
Vastaukset
- glkjhfds
Kreikkalaiset velkaannuutivat itsensä päästyään EU jäseneksi ja saatuaan ulkomaisista pankeista lainaa väärillä luottotiedoilla.
- PeliSeisJo
Eikä se malli ole muuttunut mihinkään. Ihme hommaa koko EU. Osa valtioista, Suomi mukaan luettuna, noudattaa pilkun tarkasti kaikkea mitä EU sanelee ja osa, suurin osa, venkoilee ja elää siivellä. Typerä aikaansaannos koko EU.
- glhkjhffd
PeliSeisJo kirjoitti:
Eikä se malli ole muuttunut mihinkään. Ihme hommaa koko EU. Osa valtioista, Suomi mukaan luettuna, noudattaa pilkun tarkasti kaikkea mitä EU sanelee ja osa, suurin osa, venkoilee ja elää siivellä. Typerä aikaansaannos koko EU.
Just näin.
- kotimaan_vuoro
glhkjhffd kirjoitti:
Just näin.
Pitäisivät nyt Sipilä, Soini ja Stubb sanansa ettei Suomelta lähde enää latiakaan Kreikkaan. Ei Suomalaiset halua enää olla osallisena tässä "kankkulan kaivoon" leikissä. Se on jo nyt tullut Suomelle aivan liian kalliiksi. Eihän siinä ole mitään tolkkua, että Suomi ottaa velkarahaa ulkomailta jotka se sitten antaa Kreikalle!?
Ja sitäpaitsi, jos nuo poliitikot ahkeroitsisivat Suomen asioita noin ahkerasti, kuin Kreikan ja Eu:n niin Suomi voisi noustakin tästä lamasta.
- y6i8o1
Mielenkiintoista, että ruotsalaisilla ei ole tällaisia murheita. Täytyy myöntää, että he ovat suomalaisia viisaampia kun eivät liittyneet euroon.
- gthrsts
Ja silti kehtaavat arvostella meidän pääministerin kritiikkiä kreikan suhteen! On niillä pokkaa!
- bankrot
Meneillään on välinäytös, jossa esitetään "suurta ratkaisua".
Riittää että Goldman Sachs ja JP Morgan saavat kotiutettua rahansa.
Sen jälkeen on vääjäämätön grexit tai ecb bust.
Elokuussa aletaan jo puhumaan EVM:n uudelleenpääomittamisesta ja puhallus jatkuu.- pipioi08
Ihme sirkusta koko jupakka! Harmittaa kreikkalaisten puolesta kun heidät on tuomittu koko eurooopan vätyksiksi, vaikka kaikki tietävät että nuo tukipaketit menevät pääasiassa suurille saksalaispankeille. Älytöntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk51254Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1681183Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021045Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470987- 131884
Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271879Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.71874Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.64776Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan45773Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää395753