Lavastettu tilanne?
epäilijä
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Homo kaatui portaissa – väitti joutuneensa pahoinpidellyksi
Englantilainen Richard Kennedy loukkaantui helmikuun lopulla kaaduttuaan portaissa ravintolaillan jälkeen. Poliisille mies kuitenkin väitti joutuneensa homofobisen hyökkäyksen kohteeksi.
”Uhri” lisäsi ruhjoutuneesta naamastaan kuvia Facebookiin saadakseen säälipisteitä, ja kuvia jaettiinkin 182 000 kertaa. Kuvatekstiksi hän kirjoitti: ”Esimerkki siitä, miksi homofobia on väärin, ja että sitä on olemassa vielä vuonna 2014.” Myöhemmin hän vielä avautui siitä, kuinka hänen mielestään on jälkikäteen ajateltuna ollut todella typerää lähteä yksin kävelemään kotiin päin keskellä yötä.
Paikalliselle lehdelle antamassaan haastattelussa mies kertoi: ”Ensiksi kuulin, kuinka miesjoukko huuteli homofobisia loukkauksia minulle. Seuraavaksi tunsin iskun takaraivossani. Minut pahoinpideltiin – ainoastaan seksuaalisen suuntautumiseni vuoksi!”
Missään vaiheessa tutkintaa Kennedy ei osannut sanoa tarkkaa paikkaa, missä hänet pahoinpideltiin. Poliisi löysi kuitenkin valvontakamerakuvaa, joka paljasti miehen kaatuneen portaissa ja saaneen tästä kaikki vammansa. Tämän jälkeen hän itsekin myönsi keksineensä kaiken.
Poliisi ei epäile Kennedyä mistään rikoksesta, vaikka hän tuhlasi poliisin resursseja saadakseen oman viidentoista minuutin julkisuutensa. Pahimmillaan tämäkin tutkinta olisi voinut päätyä syyttömien ihmisten vuosikausien vankilatuomioiksi, mutta siitä huolimatta portaissa kaatunut homo selviää ilman minkäänlaista rangaistusta tästä kaikesta.
Hyvä hyvä, käikki mykään, kädet yhteen.