Milloin tulee Sipilän lupaamia uusia työpaikkoja?

Suomi tarvitsee paljon uusia työpaikkoja.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei niitä tule vielä pitkän aikaan tätä menoa. Suomi on Kreikan tiellä eli pitkässä juoksussa tilanne vain pahenee. Lyhyellä aikavälillä joitain positiivisia uutisia voi tulla, mutta tulevaisuudessa kilpailu työistä tulee olemaan mieletöntä, jos lähdemme kilpailemaan palkalla halpamaita vastaan.

Ainoa ratkaisu on luoda vahvemmat sisämarkkinat kuten esim. Norja tehnyt. Vapailla markkinoilla ei ole mahdollista pitää yllä nykyistä palkkatasoa täällä pohjolan perukoilla. Jostain syystä Norjassa ei puhuta yhtään palkan alennuksista vaikka ne ovat selvästi Suomea korkeammat, kuten koko muu hintataso. Tästä huolimatta siellä riittää rahat kattamaan menot ja öljytulot pistetään koko ajan säästöön pahanpäivän varalle. Työttömyyskin on todella pieni Suomeen nähden.

Äänestä

Keskikalja-Sipi on sälyttänyt uusien työpaikkojen luomisen uusille yrittäjille!
Temppu on luokattomassa härskiydessään tyypillistä lesta-Sipilää.
Tosiasiassa suomalaisilla EI OLE juuri mitään sellaista myytävää tuotetta jolla olisi maailman markkinoilla kysyntää.
Kaikki vahvat yritykset on myyty ulkomaille.

Äänestä

Otetaan lisää mamuja, se työllistää...

Äänestä

Uusi hallitus on saanut hyvän otteen taloudesta ja luottamus siihen kasvaa. Työllisyys kasvaa kohisten kun vielä alkuvuonna, Arhinmäen-Kataisen hallituksen aikana, voittopuolisesti potkittiin väkeä pellolle. Ihmekös tuo kun etenkin SDP ja vasurit olivat työllistämispolitiikan tiellä. Ja vihreät vain homorummuttivat.

15000 miestyövuotta tuli telakoille noin kuukausi sitten ja nyt tuli tuhansia lisää.

Muistutettakoon että myös puolentoista miljardin (1 500 000 000) euron sellutehdas on hankkeilla. Ydinvoimalasta puhumattakaan.

Äänestä
  • Ei riitä mihinkään. Suomen todellinen työttömyysprosentti on ainakin 20% eli muiden EU:n kriisimaiden luokkaa.

    Äänestä

  • hllkjgfds kirjoitti:

    Ei riitä mihinkään. Suomen todellinen työttömyysprosentti on ainakin 20% eli muiden EU:n kriisimaiden luokkaa.

    Totta.

    Äänestä

  • hllkjgfds kirjoitti:

    Ei riitä mihinkään. Suomen todellinen työttömyysprosentti on ainakin 20% eli muiden EU:n kriisimaiden luokkaa.

    Tämä on vasta alkua. Muutamassa kuukaudessa tällainen tulos. Jos vauhti on vaikka 5000 uutta työpaikkaa kuukaudessa, tekee sen 240000 työpaikkaa vaalikaudella. Toistaiseksi on aika mallillaan.
    Arhinmäki-Kataisen hallitus pystyi saamaan työttömiä aikaiseksi saman verran.

    Äänestä

  • jii899 kirjoitti:

    Tämä on vasta alkua. Muutamassa kuukaudessa tällainen tulos. Jos vauhti on vaikka 5000 uutta työpaikkaa kuukaudessa, tekee sen 240000 työpaikkaa vaalikaudella. Toistaiseksi on aika mallillaan.
    Arhinmäki-Kataisen hallitus pystyi saamaan työttömiä aikaiseksi saman verran.

    Älä jauha skeidaa et usko tuohon itsekään.

    Äänestä

  • Äänekosken uudesta sellutehtaasta oli päätetty jo edellisen hallituksen aikana. Telakoiden uusien työpaikkojenkaan kanssa Sipilällä ei ole mitään tekemistä.

    Äänestä

Älkääs nyt menkö asioiden edelle. Ei ole mitään syytä vielä haikailla 2015 lupailtujen työpaikkojen perään, se on vielä liian aikaista.
Mutta nämä SDP Urpilaisen vuonna 2011 "Työsopimus"-paperissaan lupaamat 100.000 uutta työpaikkaa.
www.sdp.fi/sites/default/files/politiikka/tyosopimus_sdp.pdf
Nää demari-duunipaikat saattavat tulla suomalaisille jakoon ihan milloin tahansa,.

Äänestä
  • Katainen lupasi uusia työpaikkoja kun poistatti työnantajien kelamaksun ja yhteisöveroa laskettiin mutta Kataisen puheet olivatkin VALETTA.

    Äänestä

niin siis Sipilä ei palkkaa ketään, tai noh ministeriö voi ottaa kyllä mutta
eihän poliitikot palkkaa ihmisiä - vaan yritykset ja yhteisöt

Se on ihan sama mitä ministeri lupailee

Äänestä
  • Ei sitten pidä mennä lupaamaan myöskään tämän Zipilän turhia. Uunotti äänestäjiä.

    Äänestä

  • kjgfsah kirjoitti:

    Ei sitten pidä mennä lupaamaan myöskään tämän Zipilän turhia. Uunotti äänestäjiä.

    Kepu pettää aina.

    Äänestä

  • bhkhfd kirjoitti:

    Kepu pettää aina.

    Juuri näin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lhlkjjhgfds kirjoitti:

Suomi tarvitsee paljon uusia työpaikkoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu