Voihan vithu onko näin...

2255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Katkelma ohjelmasta:
”Suomalaiselle toimeentuloturvalle on leimallista, että se suosii lapsiperheitä ja korkeaa lapsilukua. Kun muslimiperheissä lisäksi ei polteta eikä juoda, eletään vaatimattomasti, tehdään ruokaa ja ommellaan vaatteita kotona, eikä olla veloissa, jää perheille melko mukavasti käyttörahaa”.

Juonto: Korkeimman oikeuden vuodentakainen ratkaisu on pakottanut arvioimaan uudelleen tätä käsitystä. Saavatko maahanmuuttajat sittenkin suurempia sosiaaliavustuksia kuin kantasuomalaiset?

Internetissä KKO:n ratkaisu on herättänyt tyrmistystä. Oikeudenkäynnin myötä tuli julkiseksi tieto, että Etiopiasta Suomeen muuttanut nainen ja hänen pari lastaan saivat 22 kuukauden aikana erilaisina avustuksina yhteensä lähes 56 000 euroa. Verotonta tuloa kertyi kuukaudessa keskimäärin 2 500 euroa. Se vastaa suomalaisen akateemisesti koulutetun naisen nettopalkkaa.

Äänestä

Maahanmuuttajat perustavat muita hanakammin yrityksiä erityisesti pääkaupungissa. Maahanmuuttajien yrittäjyysinto on Helsingissä huomattavasti suurempaa Suomessa syntyneisiin verrattuna, kun tarkastellaan työssä käyvää väestöä.

Ulkomailla syntyneistä työssä käyvistä miehistä noin 12 prosenttia ja naisista 8 prosenttia on Helsingissä yrittäjiä, kun kaikista työssä käyvistä miehistä yrittäjiä on 8,5 prosenttia ja naisista 4,7 prosenttia.

Koko maassa ulkomaiden kansalaiset ovat hieman harvemmin yrittäjiä kuin muut. Tämä johtuu siitä, että pääkaupunkiseudun ulkopuolella on paljon maa- ja metsätalouden yrittäjiä.

Fakta siis on, että maahanmuuttajien joukossa on tuhansia yrittäjiä. Maahanmuuttajayrittäjien lukumäärä on kasvanut ripeästi, ja heitä on jo yli 8 000. Noin puolet yrityksistä toimii pääkaupunkiseudulla.

Maahanmuuttajien yritykset ovat usein pieniä, ja ne toimivat muita useammin kaupan sekä palveluiden aloilla.

Yleisintä yrittäjyys on Turkista tulleiden miesten ja Thaimaasta saapuneiden naisten keskuudessa.

Yritykset selviävät hengissä suunnilleen yhtä hyvin kuin kantaväestön perustamat yhtiöt.

Jos nämä alat jätetään laskuista pois, yrittäjien osuus työllisistä maahanmuuttajista on vajaat kaksi prosenttiyksikköä suurempi kuin yrittäjien osuus työssä käyvistä Suomen kansalaisista.

Äänestä
  • Kehittämisavustus kunnille maahanmuuttajien kotouttamiseen liikunnan avulla: Maksatuspyyntö/peruutusilmoitus

    Opetus- ja kulttuuriministeriö asettaa aluehallintovirastojen käyttöön määrärahan jaettavaksi edelleen kehittämisavustusta maahanmuuttajien kotouttamiseen liikunnan avulla.

    Lomaketunnus: avi30r3
    Vastuuorganisaatio: Aluehallintovirastot AVIt

    Muut kieliversiot: ruotsiksi

    Lataa tulostettavat lomakkeet
    Kehittämisavustus kunnille maahanmuuttajien kotouttamiseen liikunnan avulla: Maksatuspyyntö/peruutusilmoitus (word, 109 kt)
    Kehittämisavustus kunnille maahanmuuttajien kotouttamiseen liikunnan avulla: Maksatuspyyntö/peruutusilmoitus (pdf, 1051

    Äänestä

11.9.2014 - 11.04|Paikalliset
Kela tutki: Maahanmuuttajalle 780 euroa enemmän etuja vuodessa



KUVA
Jonna Hovi-Horkan

Työikäiset maahanmuuttajat saivat keskimäärin 780 euroa enemmän sosiaalietuuksia kuin kantaväestö vuonna 2011. Suhteutettuna summa on noin neljänneksen suurempi kuin kantaväestön saamat sosiaalietuudet.

Kelan tutkimusosaston julkaisemasta työpaperista ilmenee, että eroa selittää etenkin maahanmuuttajien heikko työllisyysasema.

780 euron suuruinen ero rakentuukin selvästi perusturvaetuuksien käytölle. Niihin kuuluvat muun muassa työmarkkinatuen ja yleisen asumistuen. Kantaväestölle maksetaan puolestaan enemmän opintotukea, työkyvyttömyyseläkkeitä sekä erilaisia ansiosidonnaisia etuuksia.

Tutkimuksessa on tarkasteltu pääasiassa Kela maksamia sosiaalietuuksia, eikä siinä ole huomioitu sellaisia kuntien maksamia tukia kuten toimeentulotuki ja sairauspäiväraha. Helsingin kaupungin nuorten palvelujen ja aikuissosiaalityön johtaja Maarit Sulavuori kertoi toimitukselle eilen, mitä kaikkea toimeentuloasiakkaille voidaan maksaa.

Äänestä

pakolaiset ja maahanmuutto maksaa suomelle n 4 miljardia euroa vuodessa.
pelkästään asunoihin menee n 1,5 miljardia euroa vuodessa

Äänestä
  • Maahanmuutto maksaa noin 170 miljoonaa vuodessa.

    Äänestä

  • Nope- kirjoitti:

    Maahanmuutto maksaa noin 170 miljoonaa vuodessa.

    Se maksaa ainakin miljardin.

    Äänestä

  • Todellisuudessa kirjoitti:

    Se maksaa ainakin miljardin.

    Missä "todellisuudessa"? Varmaan virtuaalisessa.

    Äänestä

  • Nope- kirjoitti:

    Maahanmuutto maksaa noin 170 miljoonaa vuodessa.

    170 miljoonaa LIIKAA .SIINÄ ON MONEN SUOMI PAPAN JA MUMMON VAIPPARAHAT VANHAINKODISSA.

    Äänestä

  • Nope- kirjoitti:

    Missä "todellisuudessa"? Varmaan virtuaalisessa.

    Ihan täällä Suomessa, mikäli Turun Sanomia ja Yleä on uskominen.

    Äänestä

  • Jepe- kirjoitti:

    Ihan täällä Suomessa, mikäli Turun Sanomia ja Yleä on uskominen.

    Se 170 miljoonaa siis kuluu somalien ja muiden villiapinoiden matkoihin.
    Pelkästään somalien täysihoitoon kuluu 4 miljardia.

    Äänestä

Voi ...ttu miten kalliiksi maalle ja veronmaksajille tulee nämä kukkahattu-sosialistit joiden elämäntehtävä tuntuu olevan kansalta verotetun ja velaksi otetun rahan jakeleminen ulkomaille ja ulkomaalaisille..!. Tämä on juuri sitä julkista sektoria mihin meillä ei olisi varaa, mutta sama hulluus jatkuu vuodesta toiseen. Ei päätä, ei häntää tässä touhussa ja eikun vaan uusia veroja keksimään..! "venevero"..!!!!!!!!???????
http://mvlehti.net/2015/07/16/suurmoskeijan-hanketta-helsinkiin-ajavan-sdpn-johtajan-ritva-viljasen-tulot-160-000-euroa/

Äänestä
  • En usko laita linkki.

    Äänestä

Lainaus tekstistä: " maahanmuuttajien toimeentulotuki, asumistuki ja työttömyyskorvaukset maksavat yhteensä lähes 300 miljoonaa euroa ja voidaan laskea, että ulkomaalaisväestön nauttimiin sosiaali- ja terveydenhuollon palveluksiin kuluu runsaat 200 miljoonaa vuodessa.

Mutta Kelan etuuksista, eläkkeistä, tuista, päivähoidosta ja esimerkiksi maahanmuuttobyrokratian hinnasta virkamiehistöineen ei löydy summattua tietoa. Eikä myöskään tasetta maahanmuuttajien maksamista veroista verrattuna verotuloista nauttimiseen."

Näitä juttuja kun lueskelee niin eipä paljoa kiinnosta verojen maksu. Mikä vitun koko maailman sosiaalitoimisto Suomesta on tullut? Kenen luvalla? Kuka on tästä vastuussa?

Äänestä

Somalilauma pakkautumassa citymaasturi Bemariin Itiksessä kädet täynnä ostoksia tais ollaTAAS KELAN PALKKAPÄIVÄ.3 isoa kaapuakkaa yks uros ja 5 kakaraa... Hyvin menee mut menköön.

Äänestä
  • Rämädän päättymisen kunniaksi tuhannet ja tuhannet muslimit Suomessa saa vetää kännit ja mussuttaa sikapihvejä päivät ja yöt...

    Äänestä

  • Se oli se Stadin ainoa somali dösäkuski ja sen 3-vaimoa ja 5-kakaraa. Dösäkuskeilla on Stadissa ministerin liksat. ALA SINÄKIN SOMALIKSI.

    Äänestä

Maahanmuuttoa pitäisi ehdottomasti rajoittaa niin ,että vähennetään maahanmuuttajista Suomeen pääsevien miesten määrää. Suomessa on lisääntymisiässä paljon enemmän miehiä kuin naisia. Ei tässä ole mitään järkeä että Suomeen päästetään vielä lisää miehiä kun Suomessa on miehiä ennestäänkin enemmän. Jos maahan päästettäisiin enemmän naisia kuin miehiä niin miesten ja naisten määrä lopulta tasapainottuisi Suomessa. Tällöin vähenisi myös sinkuksi ja lapsettomiksi jäävien ihmisten määrä Suomessa.

https://tilastokeskus.fi/tup/suoluk/suoluk_vaesto.html

Myös turvapaikan hakijoiden pääsyä Suomeen tulisi rajoittaa sukupuolen perusteella. Vähemmän miehiä, enemmän naisia pitäisi päästä Suomeen.

Äänestä

Linnanmäki Hesassa tänään satoja ja satoja somaleja riehumassa Kela-rannekkeila laittesta toiseen...

Äänestä
  • Joka puolueella? Mikä puolue jäi pois listasta?

    Äänestä

Somalifinlandia

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Åstridi kirjoitti:

http://yle.fi/aihe/artikkeli/2010/02/15/maahanmuuton-hinta-kasikirjoitus

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu