Suomeen tuodaan sähköä Ruotsista 2240 MW

Elspot hintaan 35,52 € / MWh Ruotsissa sähkö maksaa 12,00 € / MWh.
Haihatteluvoimaa eli tuulivoimaa tulee " huimat " 26 MW eli 0,31 % Suomen koko kulutuksesta 8395 MW ja Suomeen rakennetun tuulivoiman kokonaistehosta 627 MW
vain 4,1 % . Suomen oma konaistuotanto on 6800 MW . Että silleen.

20

93

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vekkulivoimaa

      tuo viherpiipareiden suosima tuulivoima, piileskelee jossakin kaiket päivät. Koskaan ei pääse lähellekään täyttä tehoaan.

      • Olisko tuo sitä niin sanottua " Valevoimaa " ? Nyt sitä tulee vain 21 MW. Että silleen.


      • öpjkoe
        höpöhöpö kirjoitti:

        Olisko tuo sitä niin sanottua " Valevoimaa " ? Nyt sitä tulee vain 21 MW. Että silleen.

        Valevoimaa on kohtiinsa kaikille laajenava Vale KW laskutus 1 tunnin huippukulutuksen mukaan. Kyllä herrat keksii näitä ei tartte ostaa mistään siis silkkaaa kädenpristusta ja optiota koko tuotto. Tunnin kulutat ja lopunvuotta maksat herrojen metkuja.


    • No Suomen kulutus on nyt 8294 MW Oma tuotanto 6611 MW josta tuulivoimaa vain 53 MW eli 0,8 %. Suomeen tuodaan Ruotsista sähköä 2205 MW Elspot hintaan 39,98 € / MWh ja Ruotsissa sähkö maksaa vain 11,62 € /MWh. Kenen etua nän viherpiipertäjät ajavat, kun väittävät Suomen tulevan toimeen tuolla Valevoimalla eli tuulivoimalla. Että silleen.

    • No nyt sitä haihatteluvoimaa, sattumavoima, ei tule kuin 42 MW vehkeet ja pelit on rakennettu tuottamaan 627 MW . On vain yksi iso mutta kun ei tuule, niin sähköä ei tule. Olisko kaikkien viherpiipertäjien mentävä puhaltelemaan noiden hyrrien siipiin ?
      Että silleen.

    • Arhinmäki ja V. Niinistö ovat tuhoamassa Suomen omavaraisuutta sähkön tuotannossa. Onko todella Suomella varaa tälläiseen poliittiseen pelleilyyn ???
      Että silleen. TV1 uutiset.

    • No nyt se V.Niinistö perää hallitukselta selkärankaa Iltalehdessä. Tuo V. Niinistö voisi, nyt selkärankaisena kerto millä tehdään Suomessa sähköä omavaraisesti tuo määrä joka päivä jota tuodaan Ruotsista 2000 - 2200 MW. Tuulivoimalla sitä ei pystytä tekemään nykin sitä tuulivoima tulee 37 MW ja toista haihatteluvoimaa tulee 40 kW tänään " Tuotettu " jopa 1230 KWh. Että silleen.

    • Suomessa kulutus on nyt 8367 MW Omaa tuotantoa Suomessa 6499 MW siitä tuulivoimalla 23 MW Suomeen tuodaan 2493 MW Viroon viedään 553 MW
      Elspot hinta Suomessa 35,56 € / MWh Ruotsissa 12,01 € / MWh. Että silleen.

    • huvittavinta

      Olet tyhmyyttäsi valinnut mainiosti sopivan nimimerkin "höpöhöpö" itsellesi.

      • No sinä et tyhmyyttäsi pysty edes mitään asiaan komentoimaan. No eihän kaikilta voi vaatia moista asiaa, että pystyisi vastaamaan kyseiseen asiaan. Että silleen.


      • se.oli.kommentti
        höpöhöpö kirjoitti:

        No sinä et tyhmyyttäsi pysty edes mitään asiaan komentoimaan. No eihän kaikilta voi vaatia moista asiaa, että pystyisi vastaamaan kyseiseen asiaan. Että silleen.

        Tämä on se kommentti asiaasi: "Olet tyhmyyttäsi valinnut mainiosti sopivan nimimerkin "höpöhöpö" itsellesi."
        Ja osuva kommentti muuten onkin.


    • Eko-viher

      Sähkö pitää olla mahdollisimman kallista. illoin sähköä kulutetaan vähemmän ja maailma pelastuu.

    • sdftyujmnbvc

      Tuulivoima on vallan mainio...
      Ei niitä saada kannattavaksi kuin tukiaisilla.
      ja onneksi niitä riittää.

      nimimerkki tuulimyllyn rakentelija

    • No Suomen kulutus on nyt 8539 MW Suomen omaa tuotantoa on 6611 MW josta tuota haihatteluvoimaa eli tuulivoimaa on 20 MW = 0,31 % omasta tuotanosta ja koko Suomen kulutuksesta 0,24 %. Sumeen tuodaan sähköä yhteensä 2478 MW
      Viroon viedään 532 MW . Elspot hinta Suomelle 43,90 € / MWh eli 3,77 kertainen hinta Ruotsiin ja Norjaan jossa sähkö maksaa vain 11,64 € / MWh. Onko todella Suomella varaa pelleillä ja leikkiä sähkönomavaraisuudella ??? Että silleen.

      • unohdit_aurinkovoiman

      • No niimpäs jäi pois tuo Suomen Suurin Aurinkovoimala tuolla mahtavalla tuotollaan
        peräti 29 kW tuotto tänään 71 kWh. Taitaa tuo tuotto hukkua verkosto häviöihin eikä riitäkkään edes ?Että silleen.


    • raporttia

      Päivitetäänpä tätäkin ketjua ajantasalle.

      Suomen kulutus: 13500 MW
      Suomen tuotanto: 10691 MW
      Suomeen tuonti 2801 MW
      josta
      Ruotsista: 2190 MW
      Norjasta: 21 MW
      Venäjältä: 69 MW
      Eestistä: 572 MW

      Vesivoimaa: 2363 MW
      Ydinvoimaa: 2789 MW
      Tuulivoimaa: 371 MW
      Aurinkovoimaa: 8 MW
      Yhteistuotanto (kaukolämpö): 2835 MW
      Yhteistuotanto (teollisuus): 1780 MW
      Muu tuotanto: 545 MW
      Tehoreservi: -1 MW

      Hetkellinen taajuusmittaus: 49,964 Hz
      Sähköverkon aikapoikkeama: 4,753 s

      Suomen aluehinta vuorokausimarkkinoilla: 57,91 €/MWh

      Päätän raporttini täältä tähän.

    • ruskienerky

      Venäjältä tullut tänä aamuna aika hyvin. Onkohan siellä joku vapaapäivä? Tunti sitten oli yli 1400 ja nytkin melkein 1250 megawattosta.

    • Tuontia

      Ei ole näköjään vielä kaikilla lauantaisaunat lämpiämässä, koska kulutus on vain 12723MW.

      Tuontia 3261MW (25,6% kulutuksesta), josta 2627MW (80,5% tuonnista) Ruotsista. Venäjältä tulee 1439MW.

      Sähkön hinta on 40,56eur/MWh.

    • paivity5

      Ruotsista tulee virtaa nyt 2224 MW:n teholla.

      Tanskassa paistaa aurinkovoima tällä hetkellä 470 MW.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe