Paavo Väyrynen on laittanut vireille kansalaisaloitteen kansanäänestyksen järjestämiseksi Suomen jäsenyydestä euroalueessa. Totuus on että EU:sta hyötyvät ainoastaan Saksa, Ranska ja etelä-euroopan maat. Me muut toimimme lypsylehminä jotka maksavat muiden sikailun.
Suomella ei ole varaa iänkaikkisesti ottaa yhä uutta velkaa jotta voisimme maksaa muiden maiden velkoja. Jo nyt leikkaamme jatkuvasti omaa hyvinvointiamme että selviäisimme EU:n meille asettamista velvoitteista. Tämä touhu on täysin, absoluuttisen, mielipuolisen järjetöntä!!
Kreikka on saanut jo enemmän apua kuin koko Eurooppa sai yhteensä Marshall - apua toisen maailmansodan jälkeen!!! Sillä rahalla saatiin raunioiksi pommitettu Eurooppa jälleenrakennettua, Kreikka ei saa rakennettua edes toimivaa verotusjärjestelmää. Ja vielä pitää lisää saada.
Lienee kuitenkin epärealistista odottaa että aivopesty kansa uskaltaisi äänestää EU-eron puolesta vaikka se järkevintä olisikin. Hyvä kompromissi on ero eurosta, jolla olisi jopa mahdollisuus mennä läpi. Myös kuulemma Hollannissa samanlainen aloite on menemässä (mennyt jo?) läpi. Euroopan kansat ovat kyllästyneet olemaan pelkkiä lypsylehmiä joilla ei ole mitään muuta tarkoitusta kuin syytää rahaa muiden maiden velkojen maksuun, kun samaan aikaan omissa maissa leikataan peruspalveluita.
Jos aloite saa riittävästi nimiä taakseen, vaikka eduskunta ei kansanäänestystä järjestäisikään, annamme kuitenkin päättäjille viestin että nyt mitta on täysi. Jo pelkästään sen vuoksi kannattaa allekirjoittaa. Suomen ero eurosta olisi parasta mitä maallemme on tapahtunut kymmeniin vuosiin Mikäli enemmistö puolestaan kannattaisi eurossa pysymistä, se tietäisi sitä että valtaosa kansasta haluaa littovaltiota jossa kansallisesta päätösvallasta luovutaan ja alamme maksaa koko euroopan velkoja, ei vain Kreikan. Näin ainakin tiedettäisiin varmuudella mikä on enemmistön tahto. Tällä kertaa kansa päättäisi eivätkä Lipponen ja Niinistö keskenään.
Aloite löytyy tuolta: https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372
No nyt! Ero eurosta- kansalaisaloite!
Bgoijh
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684