Muovit ovat tutkimuksissa osoittautuneet terveyden tuhoajiksi, mutta muovi on levinnyt joka paikkaan.
Hiiri, näppäimistö, näyttö, PC, kaiuttimet, modeemi, printteri, kaikki johdot ja liittimet, keinonahkatuoli jalkoineen, sähköpistoke, lukuvalo, kynäteline, lukulasit, muistitikut, kännykkä, tabletti ja kirjojen myovipäällysteet. Siinä istun muovin keskellä. Kaiken lisäksi PC, printteri, kännykkä, tabletti ja modeemi lämpiävät ja erittävät myrkkyhöyryjä hengitettäväksi.
Nukkuessa ei muovia taida olla ympärillä juurikaan, mutta armahda kun herään: saippuat, shampoot, hoitoaineet, meikit - kaikki muovipurnukoissa. Ja mitä lie käytettävät aineet sisältääkään, varmaan muovia. Sitten muovihollannikkaat jalkaan ja keittiötä kohti. Keittiössä kuumiava kokonaan muovinen kahvinkeitin höyrystää ilmaan myrkkynsä ja painaa ne kahviin. Maidot, rasvat ja kahvinpurut on muovilla vuoratuissa pakkauksissaan, hunaja on kokonaan muovisessa purkissa kantta myöten, leivät, hedelmät muovipusseissa ja juusto muovikuoressa. Ainoastaan kaurahiutaleet ovat pahvilaatikossa! Roskat heitän muovipusseihin.
Pitäisköhän teherä jotain....
Muovit ympärilläni
4
<50
Vastaukset
- TerveellistäJoo
Nukkuessa voi kuule olla paljonkin muovia: patjoissa vaahtomuovia, tyynyissä ontelokuituja (muovia nekin), peitossa yhtälailla jotain muovikuituja... ja jos oot menny ostamaan vielä jotkut keinokuituiset "satiinilakanat"... makkarin tapettien pinta voi olla muovia (vinyylitapetit), lattian muovimatto tai laminaatti (muovia molemmat), seinissä olevat lateksimaalit....
- hupsistas
Niin ja taitaa hampaasikin olla osittain muovista puhumattakaan tena- vaipoista ym suojista
- kilikoli
Teräs on ratkaisu tähän. Ilmoittele kun oot nukkunu teräspedissä, teräspeiton alla terästyynyllä ett miten meni noin niiku omasta mielestä.
- tappitaneli
Eihän ne muovit ympärillä vaan niitä tungetaan myös sisään limakalvoille, esim lelut ym härpäkkeet, OhMiBod:it tekomulkut sekä kaikenmaailman nuket, onko viisasta. Parasta olis vaan vedellä paljaalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16712501
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525436Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454680Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1453670Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392768Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191926Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1081671Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3641617Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1031524Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361461