http://www.uskonnonvapaus.fi/hakusanat/maistraatti.html
Ei kovin olennainen, mutta on nyt mukana kun tämäkin viranomainen jotenkin asiaa sivuaa.
Ei kovin olennainen, mutta on nyt mukana kun tämäkin viranomainen jotenkin asiaa sivuaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Voisihan jo tässä yhteydessä - "Maistraattien henkikirjoittajat voivat vihkiä avioliittoon ja rekisteröidä samaa sukupuolta olevien parisuhteen, katso hakusana avioliittoon vihkiminen." - olla maininta, että tätä nykyä avioliitton vihkimisistä yli 50 prosenttia hoidetaan maistraatin viranhaltijoiden toimesta ja että vihkiminen tapahtuu yleensä maistraatin tiloissa, mutta sopimuksen mukaan ja säädettyä korvausta vastaan maistraatin viranhaltija voi suorittaa vihkimisen myös maistraatin ulkopuolella ("häähuoneessa").
Ei se ainakaan uskonnonvapauteen liity miten moni valitsee esimerkiksi evlut vihkimisen.
Laitoin tuosta nyt jonkin maininnan josta käy ilmi, että vihkiminen voi tapahtua muuallakin kuin maistraatin tiloissa. Vihkihuoneista pitäisi saada jonkinlainen selvitys, jos siitä haluaa jotain tekstiin laittaa.
Maistraattien tilojen juhlallisuuteen olisi syytä kiinnittää huomiota. Vapaa-ajattelijat voivat suorittaa arvioivan katselmuksen oman toimialueen kustakin vihkimistilasta.
Lisäksi voisi kertoa eri hintaisista hääpaikoista alueella.
Hääpaikoistahan löytyy jotain myös täältä: www.pro-seremoniat.fi
Vapaa-ajattelijain toive on, että maistraatit alkavat myöntää vihkimislupia juristeille, jotka voisivat helpottaa maistraatin viranhaltijoiden lisätyökiireitä. Kaikista maistaraateista ei saa tarpeeksi vihkijöitä virka-ajan ulkopuolisiin vihkimisiin.