http://www.uskonnonvapaus.fi/hakusanat/maistraatti.html
Ei kovin olennainen, mutta on nyt mukana kun tämäkin viranomainen jotenkin asiaa sivuaa.
UV: Maistraatti
5
<50
Vastaukset
- Huhhahheijaaa
Voisihan jo tässä yhteydessä - "Maistraattien henkikirjoittajat voivat vihkiä avioliittoon ja rekisteröidä samaa sukupuolta olevien parisuhteen, katso hakusana avioliittoon vihkiminen." - olla maininta, että tätä nykyä avioliitton vihkimisistä yli 50 prosenttia hoidetaan maistraatin viranhaltijoiden toimesta ja että vihkiminen tapahtuu yleensä maistraatin tiloissa, mutta sopimuksen mukaan ja säädettyä korvausta vastaan maistraatin viranhaltija voi suorittaa vihkimisen myös maistraatin ulkopuolella ("häähuoneessa").
Ei se ainakaan uskonnonvapauteen liity miten moni valitsee esimerkiksi evlut vihkimisen.
Laitoin tuosta nyt jonkin maininnan josta käy ilmi, että vihkiminen voi tapahtua muuallakin kuin maistraatin tiloissa. Vihkihuoneista pitäisi saada jonkinlainen selvitys, jos siitä haluaa jotain tekstiin laittaa.
- Huhhahheijaaa
Maistraattien tilojen juhlallisuuteen olisi syytä kiinnittää huomiota. Vapaa-ajattelijat voivat suorittaa arvioivan katselmuksen oman toimialueen kustakin vihkimistilasta.
Lisäksi voisi kertoa eri hintaisista hääpaikoista alueella.- Humanistisesti
Hääpaikoistahan löytyy jotain myös täältä: www.pro-seremoniat.fi
- VirastoajanUlkopuolella
Vapaa-ajattelijain toive on, että maistraatit alkavat myöntää vihkimislupia juristeille, jotka voisivat helpottaa maistraatin viranhaltijoiden lisätyökiireitä. Kaikista maistaraateista ei saa tarpeeksi vihkijöitä virka-ajan ulkopuolisiin vihkimisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p565735Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752902Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella212137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401925Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611829- 191818
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v51548Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83117281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191171Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah69996