Väyrysen kansalaisaloite, jo 9 146 kannattajaa

1372

21

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punikinkin.nimi.kelpaa

      Hei punikkisaastat, tehkää kerrankin jotain oikein ja kannattakaa Väykyn aloitetta.

      • AimoFinski

        ensimmäinen ja ainoa järkevä ehdotus väyryseltä


    • 646464663

      Ei kiinnosta, emme lähden kaikkien aivottomuuksien perään kuten persut. Heillä se johtuu matalammasta ymmärryksen ja koulutuksen tasosta.

      • iiitti

        Kävin tänään pistämässä nimeni näin hyvä ehdotus varmasti on puolimiljoonaa ääntä ensi viikolla , ja Vasemmistolaiset ovat perseestä ja syvältä sieltä.


      • AimoFinski

        numeropelle ilmeisesti on stubbin ja muiden kokkariääliöiden tapaan huolissaan saksan pankkien tilasta enemmän kuin kotimaan taloudesta ja hyvinvoinnista.


      • o76875586655
        AimoFinski kirjoitti:

        numeropelle ilmeisesti on stubbin ja muiden kokkariääliöiden tapaan huolissaan saksan pankkien tilasta enemmän kuin kotimaan taloudesta ja hyvinvoinnista.

        Ei vaan suomen tilasta. Talous ei kasva sillä,että,ajamme pääkonttorit pois suomesta ja alamme maksamaan tulleja että pääsemme päämarķkna alueillemme. Puhumattakaan valuutta tappioista ja euron helppoudesta.


      • Vihervasurihinttarit
        o76875586655 kirjoitti:

        Ei vaan suomen tilasta. Talous ei kasva sillä,että,ajamme pääkonttorit pois suomesta ja alamme maksamaan tulleja että pääsemme päämarķkna alueillemme. Puhumattakaan valuutta tappioista ja euron helppoudesta.

        Talouskasvu? Eihän sitä vasurihinttien mielestä tarvita, mm. Anderson ja Paavo on näin väittäny!


      • 6464646464
        Vihervasurihinttarit kirjoitti:

        Talouskasvu? Eihän sitä vasurihinttien mielestä tarvita, mm. Anderson ja Paavo on näin väittäny!

        Talous kasvaa, aina kun tehdään jotain. Li ja Paavo ovat fiksuja nuoria. Ei kai Linkolaa lukuunottamatta kukaan kiistä talouskasvua. Miten se jaetaan onkin toinen kysymys.
        Pitäisikö välttää liian " halpoja" tuotteita, kuten mm. vaatteita,elektroniikka ja ulkomaisia vihanneksia.Talouskasvu ei ole synonyymi pahuudelle mutta kenen taloutta kasvatat?


    • antti9523

      11 000 nimeä jo

    • EuroVlTTUUN

      Hyvä Pate! Päästään irti tuota saatanan rahankeruu porukasta

      • 9767686876

        Tämä on kansalaisaloite ei lopullinen tai edes alustava päätös. Rehellisesti sanottuna tokkopa edes äänestävät isossa salissa koko asiasta.. Mutta Väykkä osaa myös populismin ja näköjään tonttuihin uppoaa kuin vääräraha.


    • Nuttunurin

      Tyypillistä Paavoa.Kemimaan mies itse oli kärkimiehiä ja EU:n puolesta puhuja aikoinaan kun liittymis neuvotteluja aloiteltiin ja kansalaisia kustiin silmään.

    • 6565698656

      19500 jo!

      • 66446466646

        Laiskasti kasvaa. Tasa-arvoinen sai päivässä 80000.


    • 6464646474

      Ja mitä sitten?

    • juus3

      Hyvä Väyrynen .Suomen Kansan on saatava päättää itsenäisesti ja demokraattisesti haluammeko olla tässä pakon sanelemassa eurossa mukana.Muiden maiden elätyksen on loputtava.

      • 6466646447

        Öö,hheh... Eihän tämä kansalaisaloite tarkoita muuta kuin keskustelua eduskunnassa. Mitä siitä seuraa, ei mitään.


    • liinu1

      Kohta 20.000 Levittäkää järki ihmiset tätä.Stubbelon on pakko järjestää kansanäänestys.Loppuu 15 vuoden nöyryytys ,pakkoliitosta euroon.

      • lukekaatuo

        Törnqvist ihmettelee euroon takertumista

        Kreikassa kerrottiin keskiviikkona hallituksen syntymisestä. Törnqvist ei usko tämän ratkaisevan syöksykierrettä.

        Hän pelkää, että epätietoisen tilanteen jatkumisella on pahimmillaan katastrofaalisia seurauksia.

        –Jos tilanne eskaloituu vielä kaksi vuotta lisää, kun meillä on jo nyt aika paljon ääripuolueita nousussa... historiassa näistä on syttynyt maailmansotia, Törnqvist toteaa synkästi.

        http://www.uusisuomi.fi/raha/51500-ero-eurosta-nain-kavisi-velkojen-ja-saastojen


    • Jo_pitkälti_yli_36000

      kansalaista on allekirjoittanut europarlamentaarikko Paavo Väyrysen 16.7.2015 käynnistämän nimien keruun kansalaisaloitteelle kansanäänestyksen järjestämiseksi Suomen jäsenyydestä euroalueessa!

      Ja mitä pitemmälle kohti syksyä edetään eli koetaan lisää kolmansia, neljänsiä ja viidensiäkin tukipaketteja ja/tai yhteiskuntapakottamisten yrityksiä, sitä varmemmin tämän tasavallan ns. paremmillekin piireille
      mukaan lukien koko SSS-miehistön ja sen kiintiönaiset käynee selväksi Kreikan - eli itse asiassa euron ja euroalueen - kriisin myötä se, että Suomen on päästävä ulos itsenäiseen ja kansanvaltaiseen päätöksentekoon - ja se tie voi käydä vain objektiivisen ja perusteellisen yhteiskunnallisen keskustelun kautta!

      Muistin virkistämiseksi kannattaa katsoa videopätkä eduskunnan EMU-käsittelystä vuodelta 1998

      https://www.youtube.com/watch?v=7FYpbCPJNy4

      Siinä "kylmineen", "pimeineen" ja "mörköineen" on mittavasti äänessä Paavo "Mooses" LIpponen täysin EMU-huumaantuneena. Eikä ihan pienessä roolissa ole tuolloinen valtiovarainministeri Sauli Niinistökään...

      Tuolloinen Lipposen hallitus vei Suomen tuskien tielle, yhteisvaluuttaan kysymättä asiaa kansalta!

      Nyt ei enää vähemmällä selvitä!

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372

    • 54-v.nainen

      Laitoin nimeni. 15 000 pakolaista, nyt tuli mitta täyteen hallituksemme idiotismia ja EU-politiikkaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      182
      3660
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1099
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1010
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe