http://summa.talentum.fi/article/tt/uusimmat/1-25-euron-bensalitra-on-enaa-muisto-vain-hyoty-raakaoljyn-hinnanlaskusta-valuu-valistavetajille/145571
"Alkuvuoden superhalvat bensatarjoukset ovat enää muisto vain. Kun parhaimmillaan tammikuussa bensalitran sai Suomessa 1,25 euron hinnalla, nyt edullisimmat tarjoukset ovat polttoaine.net -palvelun mukaan yli 15 senttiä kalliimpia. Edullisimmatkin bensatarjoukset ovat nyt yli 1,40 euroa litralta.
Osaselitys hintojen nousukierteelle on raakaöljyn hintakehitys. Erikoista kuitenkin on, että raakaöljyn hinta on pienen nousupyräyksen jälkeen kääntynyt uudestaan laskuun. Kuka vetää välistä?
Polttoaineista etenkin bensan maailmanmarkkinahinta on kallistunut. Selitys on jalostajien kasvaneet marginaalit. Välistä vetävät siis toisin sanoen jalostusyhtiöt, kuten Suomessa Neste Oil.
Bensan jalostusmarginaalit ovat tänä keväänä loikanneet selvästi kovempaan nousuun kuin viime keväänä. Bensan hintojen suhteellinen kallistuminen kesää kohti on sinänsä jokakeväinen ilmiö, joka johtuu lähestyvästä Amerikan autoilusesongista. Dieselin hintojen vuodenkierto on päinvastainen, koska myös lämmitysöljynä käytettävät keskitisleet kallistuvat talveksi.
Nyt bensan ja dieselin pumppuhintojen ero Suomessakin on jälleen noussut keskimäärin noin 11 senttiin ja hintaero lisääntyy jatkossa. Dieselautoilu on suhteellisesti kannattavampaa kesällä kuin talvella. Halvimmillaan diesellitran saa alle 1,25 euron, eli parhaissa tarjouksissa eroa on taas jopa 16 senttiä.
Lähde: Talouselämä"
Kyllä ainakin itsellä alkoi nyt boikotti erästä nesteytys öljyä vastaan ja autoilun vähentäminen. Siihen asti ainakin, kun marginaalit ja hinnat normalisoituu. Kukin tehköön valintansa.
Kuka rosvoaa
shtrh
0
56
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1265676
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai984876Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404834Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3952459- 1312380
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv42032- 1151975
- 2561637
- 3831397
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.601243