Vetoomus turvallisemman Suomen puolesta

Suomeen tulee maailmanlaajuiselta näkökannalta katsottuna vielä vähän maahanmuuttajia, kuten esimerkiksi työntekijöitä ja pakolaisia. Kuitenkin Suomeen saapuva määrä on tarpeeksi suuri aiheuttamaan kantaväestölle ongelmia.

http://www.adressit.com/vetoomus_turvallisemman_suomen_puolesta
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mikään ei muutu ennenkuin asioista uskalletaan puhua niiden oikeilla nimillä. Ongelma on islam. Kaikki muu jauhaminen on tosiasioiden kiletämistä. Eli ikävä kyllä mikään ei tule muuttumaan, muuten kuin huonompaan suuntaan.

---------------------

Ryhmä kristittyjä turvapaikanhakijoita joutui pakenemaan Ruotsin Maahanmuuttoviraston Kalmarin läänissä pyörittämästä vastaanottokeskuksesta. Lähdön syyksi ilmoitetaan islamistien tulijoille jakamat uhkaukset.

Kristittyjen ryhmä pelkäsi turvallisuutensa puolesta. Heitä vaadittiin lopettamaan kristinuskosta kertovien symbolien kuten ristien käyttäminen. Toisinaan heiltä oli myös kielletty keskuksen yhteistilojen käyttö.

”He päättivät lähteä omin neuvoin etsimään toista asuntolaa. He eivät uskaltaneet jäädä sinne. Tunnelma muuttui liian uhkaavaksi”, nimetön tietolähde kertoo.

Maahanmuuttoviraston Kalmarin läänin toimintojen varajohtaja Mikael Lönngren vahvistaa, että ryhmä kristittyjä turvapaikanhakijoita oli tuntenut pakottavaa tarvetta vaihtaa maisemaa jouduttuaan konfliktiin vastaanottokeskuksen muslimiasiakkaiden kanssa.

”Tietenkään ei voi missään nimessä hyväksyä, että tällaista sattuu. Pidämme tapausta hyvin vakavana”, hän sanoo.

”Uhkailujen selvittely on poliisiasia, mutta tietenkin meilläkin on vastuu. Tulemme nyt tiedottamaan keskuksille, että siellä yritettäisiin varmistaa, ettei vastaavaa enää sattuisi”, Lönngren sanoo.

Hän painottaa kristittyjen päättäneen lähteä itse ja että he ovat nyt järjestäneet majoituksensa itse.

Lönngren myös toteaa, että viraston resurssit eivät riitä siihen, että tulijoita alettaisiin jakamaan uskonnollisen vakaumuksen mukaan.


http://rahmispossu.net/2015/07/18/turvapaikanhakijat-pakenivat-henkensa-edesta-vastaanottokeskuksesta/

Äänestä
  • Onpa siellä ollutkin selkkaus Ruotsissa ja uhkan ilma on leijunut reportterien kärsimättömissä päissä,varmaan pakottavaa tarvetta on ollut käydä kristillisellä
    kusella nurkan takana keventämässä synnin taakkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isänmaa_ensin kirjoitti:

Suomeen tulee maailmanlaajuiselta näkökannalta katsottuna vielä vähän maahanmuuttajia, kuten esimerkiksi työntekijöitä ja pakolaisia. Kuitenkin Suomeen saapuva määrä on tarpeeksi suuri aiheuttamaan kantaväestölle ongelmia.

http://www.adressit.com/vetoomus_turvallisemman_suomen_puolesta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu